- 13.05.15 22:44
#74509
Purkki^ kirjoitti:Näyttävä high-rise-areena HIFKille muuten voi olla vihreää valoa toistaiseksi kai jäädytetylle Hjalliksen Leijonatornille. Tosin, jos rehellisiä ollaan, mielestäni ainakaan valtion ei tule tukea mitään hanketta sen perusteella, että se juontuu ammattiurheiluun tjs. Kunhan kumpikin hoitaa omilla/sponsoreiden rahoilla juttunsa.HIFK sai haluamansa tonttivarauksen Mäntymäeltä – suunnitteluaikaa reilu vuosihttp://www.metro.fi/uutiset/a1387811440956
Helsingin kaupunginhallitus päätti maanantaina varata Mäntymäen ja Kisahallin alueelta tontin HIFK:n monitoimiareenaa varten.
Varaus on voimassa reilun vuoden, kesäkuun loppuun 2016 asti. Varauksen edellytyksenä on, että siihen mennessä selvitetään monitoimihallin ja siihen liittyvän asunto- ja liikerakentamisen mahdollisuudet. Varaus koskee suuruudeltaan 60 715 neliömetrin suuruista aluetta.
Tonttivarauksessa edellytetään myös sitä, että samaan aikaan Mäntymäen suunnitelmien kanssa tehdään vaihtoehtoinen hankesuunnitelma vanhan jäähallin viereen Nordenskiöldinkadulle.
HIFK ehdotti vuonna 2012 Garden Helsinki -nimistä monitoimiareenaa kaupungin omistamalle Mäntymäen kentälle. Halli on tarkoitus rahoittaa sen yhteyteen rakennettavilla asunnoilla sekä hotellilla ja muulla liiketilalla.
"Tohtori Iggyn arkkiviholliset: Kapteeni RV ja Professori Darkmage." -Darkmage7280
