Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Avatar
tekijänä henkka
#59756
Kunkun Parkin osallistumis- ja arviointisuunnitelma on nyt nähtävillä. Tavoiteaikataulun mukaan kaava olisi kaupunginvaltuuston hyväksyttävänä 02/2015. Veikkaan että samaan aikaan ratikasta vaaditaan vieläkin lisää selvityksiä. Kunkun parkki pitäisi saada jotenkin sidottua ratikkapäätökseen.

http://www.tampere.fi/ytoteto/aka/nahta ... 092013.pdf

Kuva
Tampereen kaupunki
tekijänä pallo
#59757
henkka kirjoitti:Kunkun Parkin osallistumis- ja arviointisuunnitelma on nyt nähtävillä. Tavoiteaikataulun mukaan kaava olisi kaupunginvaltuuston hyväksyttävänä 02/2015. Veikkaan että samaan aikaan ratikasta vaaditaan vieläkin lisää selvityksiä. Kunkun parkki pitäisi saada jotenkin sidottua ratikkapäätökseen.

http://www.tampere.fi/ytoteto/aka/nahta ... 092013.pdf

Kuva
Tampereen kaupunki
Voi herranjestas... Kun nyt ensin saataisiin Hämpin parkkiin käyttäjiä. Olen samaa mieltä että pikaratikka olisi nyt se kiireellisempi ja tärkeämpi asia.
tekijänä JeppeS
#59813
Rakennuslehti kirjoittaa seuraavaa:
http://www.rakennuslehti.fi/uutiset/kii ... 32380.html

Sairaanhoitopiiri ja Yliopistokiinteistöt vaihtavat maa-alueita Tampereella

Suomen Yliopistokiinteistöt Oy (SYK) sekä Pirkanmaan sairaanhoitopiiri (PSHP) ovat tehneet esisopimukset maanvaihdosta Tampereen Kaupin alueella. Esisopimuksessa osapuolet sitoutuvat tekemään määräalojen vaihtoa koskevan kiinteistökaupan, kun Kaupin kampusaluetta koskeva uusi asemakaava vahvistuu. Maanvaihto helpottaa osapuolten mahdollisuuksia kehittää omaa rakennuskantaansa palvelemaan paremmin tilojen käyttäjiä.

SYK rakennuttaa alueelleen uudisrakennuksen ja vuokraa tilat Tampereen yliopistolle lääke- ja terveystieteiden opetus- ja tutkimuskäyttöön. Rakennus sijoittuu jo olemassa olevan Arvo-rakennuksen välittömään läheisyyteen.

Sairaanhoitopiiri sitoutuu solmimaan SYK:n kanssa maanvaihdon kohteena olevasta omistamastaan määräalasta maanvuokrasopimuksen, jotta uudisrakennushankkeen käynnistyminen tulee heti mahdolliseksi.

Arvo-rakennus:
http://www.uta.fi/esittely/kuvagalleria/arvo.html

Kaupin kampus:
http://www.uta.fi/kuvat/kaupinkampus.pdf

Kaavoituskohteet-listalla näyttäisi olevan tälle vuodelle ko. kohde merkittynä:
http://www.tampere.fi/material/attachme ... ohteet.pdf
Avatar
tekijänä henkka
#59925
Hämeenkadun itäpään katusuunnitelma, jolla Hämeenkatu muutetaan joukkoliikennekaduksi. Pääasiassa yksityisautoilu kielletään ja suuremmat muutokset tehdään sitten ratikan myötä, ehkä kymmenen vuoden päästä.
tampere.fi kirjoitti:Joukkoliikennekaduksi muutettavan katuosuuden pituus on noin 370 metriä. Katusuunnitelman mukaan nykyinen ajorata ja jalkakäytävät/yhdistetyt kevyen liikenteen väylät säilyvät nykyisellään. Kadun ja jalkakäytävien pintamateriaaleihin ja reunakivilinjoihin ei suunnitelmassa esitetä muutoksia.

Hämeenkadun ja Tuomiokirkonkadun liittymään rakennetaan koko Tuomiokirkonkadun levyinen keskisaarekkeella varustettu suojatie, samalla ajoyhteys Hämeenkadulle tultaessa Tuomiokirkonkatua etelästä katkeaa ja Tuomiokirkonkatu muuttuu kaksisuuntaiseksi Verkatehtaankadun ja Hämeenkadun välillä. Kyseisellä välillä Tuomiokirkonkadun nykyinen viistopysäköinti poistuu ja muuttuu kadun suuntaiseksi pysäköinniksi.

Liikennevalo-ohjaus Hämeenkadun ja Tuomiokirkonkadun liittymästä poistuu. Muuten suunnitellulla katuosuudella säilyvät liikennevalot nykyisellään.
http://www.tampere.fi/liikennejakadut/k ... .2013.html

Ja ettei tarvitse odottaa jätettyjä muistutuksia: Keskusta kualee kun autolla ei pääse enää kauppaan!!!!!1111
tekijänä JeppeS
#59940
henkka kirjoitti:Ja ettei tarvitse odottaa jätettyjä muistutuksia: Keskusta kualee kun autolla ei pääse enää kauppaan!!!!!1111
Autoilevan keski-ikäisen miehen mielipide: keskusta on jo kuollut, Hämeenkadulla on Sokos ja Stockmann, joihin pääsee jatkossakin autolla yhtä sujuvasti kuin nytkin. Hämeenkadulla liikkumiseen ei ole ainottakaan järkevää syytä tai liikettä joihin poiketa. Kadun varresta löyty melkein 33 parkkipaikkaa, jotka hyvin tuntuvat päiväsaikaan riittävän (vapaata on), mutta kun ei ole mitään syytä tavallisen ihmisen poiketa. Vielä surkeampaa on se, että Hämeenkadulla käveleminen on melkein siellä ajamista vielä paljon vastenmielisempään. Linja-autoja on tuhottoman paljon ja ne kaikki jyräävät mennessää reilulla ylinopeudella, aiheuttaen melkoisen melu- ja pylyhaitan kulkijoille. Eipä ole hääppöisiä terassejakaan, joten ei ole mitään syytä kävellä Hämeenkadulla, poikkeamisesta puhumattakaan.

Nopealla laskulla Googlemapsista saan tulokseksi Hämeenkadun itäosalle Hatanpään valtatie - Rautatienkatu väliin yhteensä 14 parkkipaikka (+ tyhjillään oleva Hämpin parkki). Länsiosalle väliin Keskustori - Hämeenpuisto laskin löytyväksi 19 paikkaa, eli yhteensä 33, joista olisi tänäänkin ruuhka-aikaan voinut aivan vapaasti valita. Näin ollen on aivan turha kenenkään tulla väittämään, että yksityisautoilun poistaminen Hämeenkadulta vaikuttaisi kauppojen toimintaan tai kannattavuuteen yhtään mitenkään. Autoileva ihminen ei Hämeenkadun palveluja tavitse.

Aivan toinen asia on se, että mihin nyt Hämeenkatua huippuruuhkatunnin aikana läpikulkuun käyttävät 1200 ajoneuvoa (jos vain 33 niistä maksimissaan pysähtyy) siirtyy ruuhkia luomaan.

Kehitysehdotus: Louhitaan Kunkun parkki sen verran suuremmaksi, että saadaan joukkoliikenne haudattu maanalle, siirretään se pois Hämeenkadulta ja laitetaan ihmiset kulkemaan vähän kauemmaksi. Elävöitetään Hämeenkadun poikkikadut ja siirretään bussit Satakunnankadulle ja Tampereen valtatielle, Hämeenpuistoon ja Rautatienkadulle, eli muutetaan Hämeenkatu ja keskeiset poikkikadut kaikki kälevykeskustaksi. Siirretään saman tien myös asukaspysäköinti pois, eli vain huoltoliikenne on jatkossa sallittua.
tekijänä JeppeS
#60029
Olin aikaani jäljessä, ei siis Ikanon urakkalaskentaan mitään huhua liity, se on täyttä totta. Skanska Infra siellä parhaillaan tekee jo maatöitä ja varsinaisen rakennusurakan urakkalaskenta on käynnissä.
Avatar
tekijänä grendy
#60036
^Hienoa että saadaan jotain sielläkin päin valmiimmaksi. Ja hienoa että omaat jotain tietolähteitä! Kerro ihmeessä samoja uutisia Ratinastakin jookosta?;)
tekijänä eo
#60113
Kai sitä täytyy lopettaa vuosien hiljaiselo ja laittaa pari kuvaa tosta Ikanon projektista, kun kerta ohi siitä poljin...
Työmaainfossa näkyy, että maansiirtotyöt jatkuu 31.3.2014 saakka, että kenties keväällä itse rakennus alkaa nousta?

Kuva
Kuva

Sori kännykkälaatu.
Avatar
tekijänä heihachi
#60120
eo kirjoitti:Kai sitä täytyy lopettaa vuosien hiljaiselo ja laittaa pari kuvaa tosta Ikanon projektista, kun kerta ohi siitä poljin...
Sori kännykkälaatu.
Hyvä ja kiitokset, aina kuva kuin kuva on parempi kuin ei mitään - varsinkin kun eihän näissä valittamista ole, asia tulee selväksi :)
Avatar
tekijänä heihachi
#60749
Lielahtikeskus - voisiko olla suunnitelmissa alikulku Lielahdenkadun alta Kodin ykkösen tontille?
Aika epätodennäköistä tietenkin..
Joku saattaisi löytää piirroksia tai muuta matskua, mistä selviäisi mitä tuohon kohti on tulossa, jos mitään?
http://goo.gl/maps/0NXPk paikka kutakuinkin tuossa.

Kuva
tekijänä Janne76
#61091
Lahdesjärvi-valitukset nurin KHO:ssa

Tampere on vihdoin ja viimein pääsemässä hyödyntämään Lahdesjärven yritystontteja, joiden kunnallistekniikkaan on käytetty kolmisenkymmentä miljoonaa euroa.

Korkein hallinto-oikeus on hylännyt tai jättänyt tutkimatta Lahdesjärven yritysalueen osayleiskaavasta tehdyt valitukset.

Lahdesjärven osayleiskaava hyväksyttiin jo joulukuussa 2010. Valitusten takia asemakaavoittaminen alkaa vasta nyt.

Lahdesjärven kaava-alueella on rakentamiselle varattua korttelimaata lähes 120 hehtaaria. Alueen pinta-ala on peräti 2,9 neliökilometriä.
http://www.tamperelainen.fi/artikkeli/2 ... rin-khossa
Avatar
tekijänä grendy
#61096
^No, eipä tarvi olla kovin ihmeellinen velho ymmärtääkseen että seuraavaksi kun aletaan tekeen asemakaavaa niin niistä käydään sama valituskierre ja aikaa ja rahaa palaa älyttömät määrät. Olikos se Hervanta-seuran "Tampereen kallein mies" Esko Vuoristo tämänkin tuuban takana...

http://www.tamperelainen.fi/artikkeli/8 ... s%E2%80%9D
  • 1
  • 100
  • 101
  • 102
  • 103
  • 104
  • 152