Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Avatar
tekijänä Juha
#90208
Kovinpa on vähän autoja kuvissa. Pelkästään jo kaupungin itsensä pyörittämiseen tarvitaan lukuisa määrä autoja. Putkimiehet, huolto- ja remonttimiehet pakettiautoineen, taksit, tavaralähetit, torikauppiaat jne jne. Jos tästä nyt jotenkin pystyisi rajaamaan lähikuntien asukkaita autoineen asioimaan Myllyyn, Skanssiin jne, niin keskustan asukkailla on omia autoja, myös 30 vuoden kuluttuakin. Heitäkään ei kuvissa juuri näy.
tekijänä paavali
#90209
Tuo järjestely Linnankadun alussa havainnekuvassa olisi erittäin hyvä! Jokin uusvanha tuonkokoinen rakennus tuohon olisi loistava! Seurakunnan vanha ruma toimistorötiskö sietäisikin lähteä, kunhan ei tuollaista ylimodernia rakennettaisi.
Avatar
tekijänä Kantti
#90211
Kävin vision julkistamistilaisuudessa Turun työväenopistossa, jonne se oli siirretty kaupungin omista tiloista korjauksen vuoksi.

Visiointityöryhmä oli tehnyt hienoa monipuolista työtä, joka näytti monilta osin erittäin toteuttamiskelpoiselta ja eteenpäin vietävissä olevalta. Erikoisinta ehkä oli Meidän Turku ry.:n Maaret Nermesin kommentti jossa hän poikkeuksellisesti sanoi, ettei koskaan aikaisemmin ole näissä kaupungin vastaavissa tilaisuuksissa nähnyt mitään hyvää sanottavaa, mutta tässä voisi jo olla jotakin. Visio oli aikaisemmin esitetty myös Turun poliittisille päättäjille. Visio oli otettu erittäin hyvin vastaan kaikkien puolueiden joukoissa ja oltiin sitä mieltä, että visiota olisi painokkaasti alettava viemään eteenpäin, visiointityöryhmä oli saanut vahvaa selkänojaa työlleen.

Visiossa oli paljon erilaisia osia, kiinnostavimpia siinä oli jo nyt ajankohtainen joukkoliikennejärjestelmä. Visiossa ei kuitenkaan otettu suoraan kantaa joukkoliikennemuodosta, vaikka havainnekuvissa raitsikkaratoja nähtävissä olikin. Kauppatorin joukkoliikenteen solmukohta on ajateltu jakaa Uudenmaankadun ja Puistokadun välille useaan terminaaliin, joka levittää ihmisvirtoja laajemmalle ja ennenkaikkea avaa kauppatoria nykyisestä linja-autosumpusta.

Kaupungin laajenemissuunta pitkällä aikavälillä nähdään visiossa kohden saaristoa ja Turku leimallisesti saaristokaupunkina. Mihin 30 vuodessa sitten ylletään, paljon riippuu väestökehityksestä joka näyttää tänään vahvasti kasvuvoittoiselta. Keskustaa on tarkoitus tiivistää visiossa ja Itäisestä Rantakadusta tehdä kulttuurikatu, jota se tosiasiassa gallerioineen ja museoineen kaupunginteatterin kanssa on jo nytkin. Hämähäkkitontille visiossa on mm. tehty puurakentamista, joka jatkuu Samppalinnan ravintolan reunaan asti.

Visio kokonaisuudessaan löytyy täältä:
http://www.turku.fi/sites/default/files ... _lac_s.pdf
Ruutukaava peukutti tätä
Avatar
tekijänä Kantti
#90218
Turun keskustavisio lähemmin . Kuvat ovat vaihteeksi isoja tarkemmin nähtäviksi.

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kokonaiskuva vision alueista.
Kuva

Sama kartalla.
Kuva

Kuva

Visiointityöryhmän tulos on erinomainen ja sisältää paljon aineksia keskustan tulevaa kehitystä silmällä pitäen. Koska päättäjät (ainakain nykyiset) ovat ottaneet vision vastaan innostuneesti, on optimismia sen nopeaan toteuttamiseenkin pääsemisestä ja vähäiseksi jäävästä riitelystä ja politikoinnista. Asia on Turulle mitä tärkein ja nykyinen pöhinä puhaltaa suoraan takaa, tukien keskustan kehittämistä kaupungin kannalta imukykyiseksi peltomarketteja vastaan ja työpaikkojen lisääntymiseksi. Turun Sanomat oli sekin innoissaan visiointiryhmän tuotoksesta ja käsitteli aihetta kahdella aukeamalla suurten kuvien kanssa. Nettilehdessä aiheesta kirjoitetaan aika suppeasti. Täällä

Upeaa!
TurkuCubed, Lurkkeri, Ruutukaava peukutti tätä
tekijänä Nalle
#90219
Tuo Itäranta näyttää hemmetin hienolta mun silmään. Tuollaiset korkeat A-kattoiset, eurooppalaiset, talot miellyttää. Sopisivat paikalle todella hyvin.
Avatar
tekijänä TurkuCubed
#90221
Nämä suunnitelmat ovat kyllä todella upeita! Kiitokset Kantille että jaksoi mennä julkaisun läpi ja postata kuvaa tänne. Jokiranta näyttää tosiaan erityisen hyvältä.
Mielestäni olisi tärkeää että visiota aletaan toteuttamaan mahdollisimman nopeasti (mutta samalla järkevällä tahdilla ja vaiheittain), jotta Turun ja ympärysalueiden hyvä pöhinä saadaan hyödynnettyä mahdollisimman hyvin. Prioriteetteina Kauppatori mukaan lukien Österbladin tontti ja Forum korttelin elävöittäminen. Tulee myös tehdä läheistä yhteistyötä ja vuoropuhelua ratapihan elämyskeskusen suunnittelijoiden kanssa että projektin isommat rattaat saataisiin pyörimään.

Jos visioista jotain ongelmaa etsii niin lähinnä huomaisin ikuisuusprojekti Toriparkin jonkinlaisen paitsioon jäämisen. Jos suunnitelma toteutuu ja Tuomiokirkkosilta jää vain joukkoliikenteen käyttöön, pelkään että Yliopistonkadulle suunnitellulle sisäänajolle johtavat tiet ruuhkautuisivat kohtuuttomasti. Tietysti voisi sanoa että ideana onkin että ihmiset tulevatkin keskustaan joukkoliikenteellä, mutta tulisiko Toriparkista silloin - lähes ikuisen vääntämisen jälkeen - vain kallis, tyhjä halli?
Avatar
tekijänä Kantti
#90223
Näyttää helvetin hyvältä!

Kannattaa kuitenkin muistaa ettei tämä ole suunnitelma vaan visio. Kaikki tämä mitä työryhmä on esittänyt ja saanut nähtävään muotoon on suuntaa antava, jota eri osien toteutumisen ollessa ajankohtainen voidaan käyttää hyödyksi, toteuttaa sellaisenaan tai jättää toteuttamatta. Näiden kuvien mukaista Turkua ei suoraan tulla tekemään, toteutus tulee olemaan erilainen. Se voi olla parempi tai huonompi, tai jotakin siltä väliltä. Hyvää pureksittavaa tämä työ kuitenkin antaa kaavoittajalle ja kaupunkisuuunnittelulle. Erityisen iloinen voi olla sen saamasta suorastaan hymistelevästä vastaaanotosta päätöksentekijöiden keskuudessa! Mitä enemmän olisi ristiriitaisia näkemyksiä, sen vaikeampaa ja vesittävämpää olisi toimeenpano. Suuri merkitys on myös tontin omistajilla jotka kaupunkia tulevat pykäämään, ollaanko siellä valmiita näkemään keskustan kokonaisuuden merkitys ja panostamaan laatuun ja kestävyyteen pitkällä tähtäimellä? Nähdäänkö 2010-luvulla Turussa kaupungin ominaislaadun ja vanhojen kasvojen säilyttäminen arvokkaana pitämällä siitä huolta, eikä vain pureta pois uuden alta? Isoja tekijöitä ihmisten mielissä, sekä turkulaisten, että matkailijoiden!
Avatar
tekijänä Juha
#90224
Luin tuon suunnitelman linkin takaa ja se on tosi hyvä! Onko kenelläkään tietoa, millaisia suunnitelmia on Ratapihankadun ja Tukholmankadun varalle?

Vaikka yksityisautoilu kokonaisuudessaan vähenee, niin tässä kohdassa liikenne lisääntyy tämän ja Linnakaupungin suunnitelmien myötä. Olisi kyllä hyvä, jos Helsinginkatu sukeltaisi kannen alle, ja Ratapihankadulle jatkaisivat vain ne, joilla on asiaa Louheen tai kaupungin keskustan taloihin.
Avatar
tekijänä Kantti
#90229
Juha kirjoitti:Luin tuon suunnitelman linkin takaa ja se on tosi hyvä! Onko kenelläkään tietoa, millaisia suunnitelmia on Ratapihankadun ja Tukholmankadun varalle?

Vaikka yksityisautoilu kokonaisuudessaan vähenee, niin tässä kohdassa liikenne lisääntyy tämän ja Linnakaupungin suunnitelmien myötä. Olisi kyllä hyvä, jos Helsinginkatu sukeltaisi kannen alle, ja Ratapihankadulle jatkaisivat vain ne, joilla on asiaa Louheen tai kaupungin keskustan taloihin.
Raskaan liikenteen läpiajo satamasta Ratapihankatua pitkin on jo kielletty. Mitään erityisiä suunnnitelmia Tukholmankadulta en ole nähnyt. Linnakaupungin alkaessa tulla ajankohtaiseksi liikennereittejä varmasti tarkennetaan jos pitää. Kirstinpuiston asemakaavaehdotuksessa ajo Tukholmankadulta Ruissalontielle on katkaistu.
http://ympto.turku.fi/ympakaavi/sivut/K ... niste=Di21
tekijänä paavali
#90238
Minusta tuo puukehikko joka näkyy kadun päällä on upea ja persoonallinen ja jokin pitempikin katu voitaisiin päällystää tuollaisella! Näyttäisi myös hienolta talvella jolloin siihen voisi ripustaa jouluvalot!
tekijänä hmikko
#90244
Kiitoksia visiokuvia linkanneille.

Vähän ihmettelen päättäjien hyminää tämän paperin edessä. Noissa ideoissa on useita semmoisia, jotka samaiset päättäjät ovat tähän asti torpanneet tai ainakin vastustaneet ankarasti. Tulee vähän semmoinen olo, että visiointi on helppoa. No, toisaalta suuret ikäluokat poistuvat lähivuosina vallan kahvoista.

Oma silmäni pökkäsi yksityiskohtaan Aninkaisten kohdalla. Visiokuvissa on tehty joukkoliikenneväylään ehdoin tahdoin kaksi 90 asteen kulmaa ruutukaavan mukaan nykyisen loivasti kaartuvan Aninkaistenkadun sijaan. Tämä on joukkoliikenteen kannalta oikein huono idea, oli väylä sitten raitiotie tai ei. Toki vision idean sinänsä voi varmaan aika helpostikin toteuttaa niin, että Aninkaistenkadun linjaus säilyy ja uudet korttelit sijoitetaan sen ympärille.

Mitä mahtaa kuulua toriparkille? Käsittääkseni viimeinen valitus hylättiin toukokuussa, mutta hankkeen sivuilla viimeiset uutiset on vuodelta 2014. Visiossa ei näy toriparkkia lainkaan, muita parkkiluolia senkin edestä.
tekijänä Nalle
#90248
Ainakin ratikka tulisi menemään suunnitelmien mukaan Maariankadulle ja siitä Brahenkadulle, täten Aninkaistenkatu jäisi vaille joukkoliikennettä. En pidä tuota kiemuraa fiksuna, mutta ei sitä kautta joukkoliikennettä varmaankaan ajettais.
tekijänä hmikko
#90250
No, joukkoliikenneväylää tuo oranssi viiva visiopaperissa väittää esittävänsä. Totta kylläkin, että ratitiotien yleissuunnitelmapaperissa reitti on Maariankadun ja Brahenkadun kautta, missä on sitten samaiset kaksi 90 asteen käännöstä.

Vähän outoa, että raitiotien yleissuunnitelma ja toriparkki eivät näytä vaikuttaneen visiointiin mitään.
tekijänä Nalle
#90252
Niin, ehkä tässä on vaan haluttu hakea täysin uutta näkökulmaa. Niin ratikka kuin toriparkkikaan ei ole vielä millään tasolla konkreettisia, miksipä ei siis antaa erilaista katsantoa asioihin. 2050 joukkoliikenne on ihan jotain muuta mitä se on nyt tai mitä se tulee olemaan 2020, yksityisautoilusta puhumattakaan.
Ruutukaava peukutti tätä
  • 1
  • 223
  • 224
  • 225
  • 226
  • 227
  • 292