Arska kirjoitti:
Itse toivoisin myös talon säilyvän, mutta käsittääkseni talon säilyttämiselle ei juuri ole mahdollisuuksia koska solukaksioista ei saa millään remontoitua ja muokattua nykypäivän kysyntää vastaavia opiskelijaasuntoja kantavien väliseinien takia.
Tuo mahdottomuus on kyllä hyvin suhteellista. LKH-ryhmässä linkattiin joku päivä sitten
opiskelija-asunnoiksi muutettuun viljasiiloon Oslossa. Väitän, että jos onnistuu viljasiilossa niin onnistuu rakennuksessa, joka jo valmiiksi on opiskelija-asuntoja. Se on tietysti selvä, rakennusliikeelle uuden tekeminen on helpompaa ja kannattavampaa.
Arska kirjoitti:Siksi näkisinkin parhaana vaihtoehtona talon purkamisen ja ulkomuodoltaan identtisen talon rakentamisen tilalle. Näin saataisiin tuo massiivinen ulkomuoto säilytettyä ja sisätilat rakennettua puhtaaltapöydältä vastaamaan nykypäivän opiskelija-asumisen tarpeita. Samalla varmasti myös kustannuspuoli pysyisi hallinnassa.
Omasta mielestäni tuo on huonoin vaihtoehto. Historiallinen arvo menetetään ja kaupunkikuvallinen ongelma jää. Rakennusmassan sijoittaminen samalla tavalla vain siksi, että paikalla on joskus ollut semmoinen rakennus, on mielestäni vaan pöljää. Jos tehdään uusi, niin tehdään sitten niin hyvä kuin osataan nykypäivän näkövinkkelistä. Nykyisen rakennuksen arkkitehti itsekin oli sitä mieltä, että talon joutaa purkaa.
Samasta syystä pidä Oulun siilotaloa vähän hölmöläisten hommana. Asuintornin olisi voinut sijoittaa sen omilla ehdoilla, eikä siksi, että joskus on ollut siilo.