Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

tekijänä Ozie
#58114
Valmiina 47 kerrosta - rakentajat unohtivat pilvenpiirtäjästä hissin

Kuva
Kuva
Espanjan Benidormiin on valmistumassa hulppea kaksoispilvenpiirtäjä, mutta jotain unohtui – hissi.
Intempo-nimisen rakennuksen piti alun perin olla 20-kerroksinen, mutta suunnitelmia muutettiin kesken kaiken. Nyt pilvenpiirtäjässä on 47 kerrosta.

Hulppean tornin on ollut tarkoitus viestittää muulle maailmalle, että kaupunki on pääsemässä yli finanssikriisistä, raportoi teknologiaan erikoistunut Gizmodo-verkkosivusto.

Ilmeisesti kukaan ei kuitenkaan tullut ajatelleeksi, että suunniteltua massiivisempi rakennus vaatisi myös enemmän tilaa hisseille ja niiden koneistolle. Sellaista tilaa pilvenpiirtäjään ei suunniteltu, ja nyt rakentajat painiskelevatkin nolon ongelman kanssa.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art- ... 91267.html
tekijänä hamppari
#58118
Jatup kirjoitti:Benidorm on itsessään aika mielenkiintoisen näköinen kaupunki Eurooppalaiseksi paikkakunnaksi
Jotenkin ensimmäinen mielikuva on, että tuo on kuin Hong Kong pienemmässä mittakaavassa - ajatellen silhuettia ja sen suhdetta ympäröivään maastoon. Todella mielenkiintoisen oloinen kaupunki.
Avatar
tekijänä grendy
#58119
Kunnon Brittien örvellyslomakohde :)
tekijänä Ozie
#58120
grendy kirjoitti:Kunnon Brittien örvellyslomakohde :)
Joo, piti oikeen wikipediasta katsoa että kaupungissä asuu 72 000 ihmistä ja kesällä turistien takia kymmenkertainen.
tekijänä albertobroccoli
#58124
hyperhamsteri kirjoitti: Jotenkin ensimmäinen mielikuva on, että tuo on kuin Hong Kong pienemmässä mittakaavassa - ajatellen silhuettia ja sen suhdetta ympäröivään maastoon.
Sama.
Avatar
tekijänä RV
#58151
Muistan vieläkin, kun ollessani skidi ajettiin Benidormista ohi ja hämmestelin ja ihastelin. Manhattan keskellä "ei mitään". Lähinnä tulee mieleen Monaco.
tekijänä Maumatti
#58163
Espanjassa taitaa Euroopan mittakaavassa nähdä eniten noita kulttuurimatkailijan vihaamia, mutta perinteisen suomalaisen Kanarian matkaajan rakastamia turistirysiä. Monet paikat on rakennettu vain turisteja varten, eikä paikallisen väestön määrä huimaa päätä. Itseäni tuollaiset paikat eivöt kauheasti kiinnosta, vaikka nykyajan globalisoituneessa maailmassa mitään autenttista ja aitoa kauhean monessa paikassa olekaan. Se nyt on taas toinen kysymys, mikä on "aitoa" kulttuuria.
tekijänä hmikko
#58164
Liekö kaupungille jonkinlaiseksi meriitiksi, että Talon kommentaattorien mukaan paikka muistuttaa sekä Pjongjangia että Monacoa. Haarukasta taitaa puuttua enää Pieksämäki.
tekijänä jusa-masa
#58165
hmikko kirjoitti:Liekö kaupungille jonkinlaiseksi meriitiksi, että Talon kommentaattorien mukaan paikka muistuttaa sekä Pjongjangia että Monacoa. Haarukasta taitaa puuttua enää Pieksämäki.
Ja itse kuin meinasin ehdottaa forssaa tai loimaata joissa on ainakin puhuttu korkeasta rakentamisesta. :) Sopisi niiden tyyliinkin tuollaiset talot...
Avatar
tekijänä grendy
#58171
No nyt ei kyllä taas jollekin kelpaa yhtään mikään.. Rio de janeirokin on ilmeisesti verrattavissa Pjongjangiin. Lämpimän ilmaston maissahan ei missään olekaan tuon näköisiä rakennuksia!
Avatar
tekijänä 16valve
#58175
Mitä yhteistä kolmella suurkaupungilla / metropolilla, Benidormilla, Pjongjangilla ja Loimaalla on? :smt017
.
.
.
Väärä vastaus: Korkea rakentaminen :smt021
Oikea vastaus: Ei mitään

Se siitä off topikista :smt019
tekijänä Arska
#58179
Itseasiassa pystyn kyllä kuvien perusteella näkemään piirteitä sekä Pjongjangista että Honkongista/Monacosta. Tuo keskeneräinen tornihotelli muistuttaa etenkin nyt keskeneräisenä aika paljon P-korean pääkaupungin vastaavaa yläosan kartiollaan:
Kuva

Meri, korkeuserot ja korkeat rakennukset puolestaan tuovat mieleen juurikin Hongkongin. Euroopassa näkmistäni kohteista Myös Monacosta löytyy samoja piirteitä. Sen sijaan entinen kotikaupunki Pieksämäki on kaukana kaikista edellisistä. Ei vuoristoa vaan lähinnä suota. Ei korkeita torneja (vain vesitorni ja pari 6-kerroksista taloa) Ei merta vaan pieni järvi ilman vesiyhteyksiä ulkomaailmaan.
  • 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 84