Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Avatar
tekijänä Kantti
#57988
Kuva
Asunto Oy Turun Aurajokiranta.
Löytyy sieltä vielä ainakin tällainen asunto. 3h+k+s, 68 m², 309 400 €. Neliöhinta on 4550€/m², kovan puoleinen...
tekijänä bitterfly
#57998
Perus päivityskierros. Pitkämäen Portti näyttää jäävän minun kontolleni. Samalla kävin myös Pansion Portin työmaalla, siellähän on nosturikin jo. Kuvan jätin ottamatta, koska muuten muuta siellä ei ollut vielä. Kuinkahan monta "porttia" Turkuun vielä tulee.

Kuva
Voi! Kuva on vinossa

Kuva
Punainen raita!?
tekijänä Luukie
#57999
Punainen raita!?

Juu tuota itsekin ihmettelin kun menin tosta pari päivää sitten ohi. Kameraa vaan ei ollut mukana. Oli vain silloin toi pääty maalattu. Elementtisaumat näkyvät tosiselkeästi, ainakin tuosta mistä toi punainen raita!? on. Mutta tuohonhan tulee se lasitus päälle eli tuo korkeampi kohta tulee näyttämään vielä vähän isommalta ja tuon punaisen maalauksen kohdalle tulee paloportaat. Mielestäni mielenkiintoinen uusi tönö siitä tulee. Ainakin josse lasitus onnistuu hyvin. Ihmeen vähän sitä täällä on kuvattu. Tais olla ekat järkkäritkuvat koko projektista ja pari kännykuvaa sitä ennen. On yllättävän massiivinen, näin sen perjantaina vasta ensikertaa.
Avatar
tekijänä grendy
#58014
^Jopas on samaa näköä Ratinankaaren kanssa, ikävä kyllä :D
Kuva

Jännä homma kuinka samantasoinen tuostakin näemmä tuli vaikka runkoa ei rakennettu sandwich-elementeistä.. what's up with that? Betoni/teräsrunko oli kuitenkin pystyssä ja siihen pistettiin elementit, mutta ilmeisesti ihan sama lopputulos saadaan molemmilla tavoilla.
tekijänä Darre
#58037
grendy kirjoitti:^Jopas on samaa näköä Ratinankaaren kanssa, ikävä kyllä :D
No juu, aika samanlaista massaa molemmat talot. Sen verran pitää viedä kotiinpäin, että toi tasainen nauhaikkunalinjaus on rauhallisempi silmälle kuin Ratinankaaren levoton julkisivu. Mutta tämä näin oman silmän mukaan.
Avatar
tekijänä grendy
#58042
Darre kirjoitti:
grendy kirjoitti:^Jopas on samaa näköä Ratinankaaren kanssa, ikävä kyllä :D
No juu, aika samanlaista massaa molemmat talot. Sen verran pitää viedä kotiinpäin, että toi tasainen nauhaikkunalinjaus on rauhallisempi silmälle kuin Ratinankaaren levoton julkisivu. Mutta tämä näin oman silmän mukaan.
Totta. Molemmista tekee ruman massiivisen noi isot alueet ilman ikkunoita... ei voi käsittää :/
tekijänä ÄmJii
#58050
En kyllä vielä teilaisi tuota Pitkämäen porttia, sen verran kaukana on valmiista. Tuskin nyt mitään arkkitehtonista ihmettä on tulossa, mutta oman arvion mukaan ihan hyvätasoinen uudisrakennus. Puuttuu vielä paljon niitä elementtejä, joista julkisivu tulee koostumaan, etenkin toista puoliskoa peittävä lasitus. Näyttäisi havainnekuvan perusteella muuhunkin julkisivuun tulla vielä jonkinlainen pinnoitus, joten elementtisaumatkaan eivät välttämättä jää näkyviin. http://mb.cision.com/Public/1312/933634 ... 2f_org.jpg Nauhaikkunat siihen tietty tulee, mutta itse en ole niitä koskaan kammoksunut, joten ei sinällään häiritse.

Ratinankaareen en näe juurikaan yhtäläisyyksiä, joten en ihan ymmärrä vertausta.
tekijänä Purkki^
#58051
Hienoja noi Aurajoen rannan talot. Ei nyt ehkä ihan joka paikkaan sopisi, mutta tuohon rantaan todella hyvin.
Avatar
tekijänä Kantti
#58059
Jos muistuttaa havainnekuvaa, niin ei lainkaan paha omasta mielestäkään.
Avatar
tekijänä Kantti
#58066
Purkki^ kirjoitti:Hienoja noi Aurajoen rannan talot. Ei nyt ehkä ihan joka paikkaan sopisi, mutta tuohon rantaan todella hyvin.
Kiinnostavaa katsoa millainen kokonaisuus tuohon Telakkarantaan muodostuu. Kohtuullisen hyvät edellytykset kyllä.

Satuin tallustelemaan juuri Kirjastosiltatyömaan ohitse, niiden alkaessa purkaa sillanpohjan valumuottia.

Kuva
Sillan takana on kaivuri joka rytkäisi osin purettua valumuottia ja joka siitä rämähti alas. :) Mesu tarkastelee voiko äijät komentaa sahaamaan muottia palasiksi.

Kuva

Kuva
Ei taida kestää pitkään ennenkuin alla oleva työsilta puretaan pois? Sen jälkeen sillan hahmo onkin kunnolla nähtävissä.
tekijänä Darre
#58067
Kantti kirjoitti:Satuin tallustelemaan juuri Kirjastosiltatyömaan ohitse, niiden alkaessa purkaa sillanpohjan valumuottia.
Onpa muuten kauniin siro toi sillan keskikohta. Olen yllättynyt miten ohueksi se on saatu muotoiltua. Ehkä tästä sillasta vielä tulee jotain vaikka sitä vastustin aikoinaan. :)
tekijänä Darre
#58100
Ukilainen kirjoitti:Turun kalleimmat kämpät?

Turun jugendlinnasta asuinrakennus
Paraatipaikalla Aurajoen rannassa sijaitsevaan kivikerrostaloon saneerataan noin 15 asuntoa. Aiemmin rakennuksessa toimi kaupunginkanslia.
Ja tätä ennen rakennuksessa oli asuntoja. Kunnon turkulaista venkslausta. ;) No vitsi vitsinä. Hieno projekti ja toivottavasti asunnot palautetaan edes osin alkuperäiseen muotoonsa.
Avatar
tekijänä Kantti
#58102
Ukilainen kirjoitti:Turun kalleimmat kämpät?

Turun jugendlinnasta asuinrakennus
Paraatipaikalla Aurajoen rannassa sijaitsevaan kivikerrostaloon saneerataan noin 15 asuntoa. Aiemmin rakennuksessa toimi kaupunginkanslia.
Joo, kyllä neliöhinta varmaan tulee olemaan kova. Etenkin jos remppa tehdään rima ylhäällä ja museoviraston ohjauksessa, joka - museoviraston ohjaus - ei välttämättä tarkoita mitään negatiivista. Uskon kyllä että saneerattaviin asuntoihin on saatavissa kaikki tämän päivän asumiseen liittyvä mukavuustaso. Luultavasti ei kuitenkaan saunaa. Tai ehkä sekin? Ehkä ei kuitenkaan?

En muista olisiko talon myyntihinta ollut jossakin esillä, ainakin päässyt unohtumaan jos on näkynyt? Halpa talo ei ole ollut, noitahan ei tehdä enää. Vähän sama tilanne kuin rantatonttien kanssa, rantaahan ei tehdä missään lisää - tai ehkä Dubaissa hiekkarantaa - siksi omarantaisten kesämökkitonttien hinnassa on vain yksi suunta.

Jos osoite on sama kuin Aurajokivarren komeimmalla jugend-kivilinnalla, osoite maksaa paaaaaaaljon.
tekijänä bitterfly
#58103
Kohteessa yhdistyvät arkkitehtuuri, status ja sijainti, silloin hinta ei voi olla halpa. Mutta mitä sitä arvailemaan, kyllä se varmaan selviää.
  • 1
  • 138
  • 139
  • 140
  • 141
  • 142
  • 291