Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Talon aulassa voit esitellä omia kuvia rakennuksista, kaupungeista ja muista urbaaniin teemaan liittyvistä kohteista. Esittele kotikaupunkisi tai kommentoi muiden kuvia. HUOM! Kuvat ovat tekijänoikeuslain suojaamia, eikä kuvien kopiointi ole sallittua ilman kuvaajan lupaa!
Avatar
tekijänä Kantti
#53763
Uppasin nettiin viime kesänä tehdyn videon Aurajokirantaa pitkin Rautatiesillalta Uudenmaankadun ja Eerikinkadun kulmaan. Puolet reitistä on muutama vuosi sitten tehtyä lankkukäytävää. Reitti on kiva ja paljon käytetty, etenkin siellä suunnalla asuvien keskuudessa. Myös, jos reitti muuten luontevasti sopii hyötyliikunnan ja lenkkeilyn osaksi, se on viihtyisä ja kaunis.
Pyöräillä siellä ei saisi, itsekin vain tehdessäni videota.
http://www.youtube.com/watch?v=4YPI9w-F8gg
Avatar
tekijänä Kantti
#54395
Kasasin viime kesänä Nummenpakalta, Itäharjulta ja keskustasta ottamastani videosta koosteen. Laitakaupungin vanhoilta puutaloalueilta läpi keskustan ja Förillä yli!
http://www.youtube.com/watch?v=UJ76wASk ... e=youtu.be
tekijänä Darre
#54584
Kantti kirjoitti:Kasasin viime kesänä Nummenpakalta, Itäharjulta ja keskustasta ottamastani videosta koosteen. Laitakaupungin vanhoilta puutaloalueilta läpi keskustan ja Förillä yli!
http://www.youtube.com/watch?v=UJ76wASk ... e=youtu.be
Onkohan muissa yli 150k asukkaan kaupungeissa hiekkateitä näin lähellä ruutukaava-aluetta kuin Turun Nummenpakassa? Sopii kyllä vanhalle puutaloalueelle kuin nyrkki silmään. Toinen huomio on, että tämä Helsingin valtatien ja Hämeentien risteysalueen vesakot vaatisivat kyllä tiheämpää asutusta. Enkä nyt tarkoita pelkästään tätä suunnitelmaa polkupyörätehtaan tontille vaan koko alueen yleisilmeen urbanisoitumiselle.
Avatar
tekijänä Kantti
#54591
Darre kirjoitti:Onkohan muissa yli 150k asukkaan kaupungeissa hiekkateitä näin lähellä ruutukaava-aluetta kuin Turun Nummenpakassa? Sopii kyllä vanhalle puutaloalueelle kuin nyrkki silmään. Toinen huomio on, että tämä Helsingin valtatien ja Hämeentien risteysalueen vesakot vaatisivat kyllä tiheämpää asutusta. Enkä nyt tarkoita pelkästään tätä suunnitelmaa polkupyörätehtaan tontille vaan koko alueen yleisilmeen urbanisoitumiselle.
En tiedä mutta otaksun että tän kokoisissa kaupungeissa on samanalaista hiekkakatualuetta syrjäisemmillä vanhoilla pientaloalueilla.

Lehdestä luin, että näyttää kirkkotien kaavakin olevan omakotiasukkaiden hampaissa vaihteeksi, joten saattaa rakentamisen aloitus viivästyä Helsingintien varresta. Muuuuutta, jos ajatellaan rakentamattomia tontteja, niin kyllä ne siitä rakentuvat hissukseen. Lähistöllä on paljon vanhaa pientalo http://binged.it/X3Au9k joka tulee pysymään siellä edelleen, eikä Caribian puolella Hämeensiltaa niin paljon sitä tonttimaata ole rakennettavana. Caribian parkkipaikka lohkaisee käytännössä puolet koko tienvarsialueesta.
tekijänä Luukie
#56799
[video]http://www.youtube.com/watch?v=M9cSxEqKQ78[/video]

Itsekkin tässä 3-4 vuotta lennellyt noilla 20-100e leluilla ja nyt, voin sanoa, että Jannen inspiroimana tuli hankittua vähän parempi quadi kaveriksi. Opetelua ja opettelua, katsotaan jos jossain vaiheessa pääsisi vaikka Telakkarannan yläpuolelle vähän kuvaamaan.
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 23