Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Talon aulassa voit esitellä omia kuvia rakennuksista, kaupungeista ja muista urbaaniin teemaan liittyvistä kohteista. Esittele kotikaupunkisi tai kommentoi muiden kuvia. HUOM! Kuvat ovat tekijänoikeuslain suojaamia, eikä kuvien kopiointi ole sallittua ilman kuvaajan lupaa!
tekijänä Jape
#4793
Löytyi niin upea kuva Herwoodista että piti laittaa tänne. Oikeassa reunassa näkyy alkuperäisen kuvan url (laitoin omalle palvelimelle etten varasta kenenkään kaistaa):

Kuva
Avatar
tekijänä grendy
#4804
Jatketaan 'woodilla ;)
Kuva
tekijänä taksimiäs
#4807
late- kirjoitti: Muistelisin, että noihin tehtiin julkisivuremontti, kun olin vieressä Tehtaanpuiston yläasteella eli joskus 94-97. Eikös päätyjen pinta ole itse asiassa muovia tai jotain vastaavaa materiaalia, jonka alla on eristevillaa? Sillä on korvattu vanhat elementit.
Osuit aivan oikeaan. Vanhat elementit on jätetty alle ja niiden päälle aseteltiin nämä lasikuituiset/muoviset/mitkätahansa-levyt, ja eristevillat vielä vanhan ja uuden seinän väliin. Tästä aikanaan nousi jopa riita, sillä museovirasto ei voinut (muka) hyväksyä talojen julkisivun leventymistä muutamalla sentillä. Onneksi järki voitti.
Avatar
tekijänä H.C.
#4862
Louhela - pieni 60-luvun lähiö Myyrmäen ja Martinlaakson kainalossa:

Ostari löytyy:
Kuva

Yleisilme on selkeä ja siisti:
Kuva

Jopa viheralueet ovat kunnossa:
Kuva

Kuva

...eipä siitä paljoa muuta sanottavaa sitten enää löydykkään. :|
tekijänä Toni
#4953
2005 talvella vanhempani muuttivat Pohjois-Helsingin Kannelmäkeen eikä antikampanjointini asuinaluetta vastaan tuottanut tulosta. Yritin kertoa alueen sosiaalisista ongelmista ja muista haitallisista asioista, mutta heidän mielestään uuden asunnon keskimääräistä alhaisempi hinta siellä sekä hyvät yhteydet Helsinkiin (reilu 10 minuuttia M-junalla) olivat hyviä syitä.

2006 kesällä he muuttavat Espooseen. Syynä ei ole kuitenkaan Kannelmäen alue vaan nykyisen asunnon pieni koko, joka on todellakin heidän tavaramääränsä nähden (mutsilla on toimistotavaroita sen verran) turhan kompakti.

Itse Kannelmäki on osoittautunut mitä parhaimmaksi lähiöksi. Junalta katsottuna se näyttää kolholta betonihelvetiltä, mutta pinnan alta paljastuu varsin hyvä ja aliarvostettu alue. Lähiö jakautuu kahteen osaan: 50-60 luvulla rakennettuun Vanhaan osaan ja pääosin 70-luvulla rakennettuun "Uuteen" osaan. Ei liene tarpeen kertoa kumpi on viihtyisämpi? :) Tässä epämääräinen sekamelska kuvia Kannelmäestä viime vuodelta. Suuri osa kuvista on otettu aamulla kuuden-seitsemän aikaan, mikä selittää ihmisten puutteen. Tuona yönä olin valvonut koko yön saamatta unta ja lähdin sitten kameran kanssa katsastelemaan heräävää Kannelmäkeä. Ilman tuota valvomista en edes olisi tajunnut että Jykin pääsykokeisiin on kaksi viikkoa aikaa enkä ole kertaakaan lukenut yhtä 400 sivuista kirjaa. Kävellessäni päätin että yritetään nyt edes jotenkin valmistautua siihen. Näillä kuvilla on siis muistoarvoa ;)





Kuva




Tämä rata tulee myöhemmin tulevaisuudessa jatkumaan Aviapolikseen saakka...
Kuva


Joku isopi läpikulkuväylä Kannelmäessä
Kuva


Kannelmäestä löytyy mitä parhain lähiövirkistysalue Helsingissä, mitä ei ihan hevillä uskoisi. Näin ne pitää tehdä

Kuva

Kuva

Kuva


Uudehkoja rivitaloja joen varrella.
Kuva

Kuva


Helsingin rumin commieblock? Oikein groteski tekele mikä on, hassua kyllä, upotettu erittäin hyvin palvelemaan semi-kaupunkimaista rakennetta.
Kuva


Peittäkää silmänne!
Kuva



Metsävirkistysaluetta a la K'mäki. Kyse osittain siitä perinteisestä "talot keskellä metsää" -ratkaisusta, mutta onneksi itse kasvusto ei ole yhteen kasvanutta ja jalankulkureitit ovat toimivia.
Kuva


Kuva



Pitäisi varmaan ennen vanhempien muuttoa täällä taas käydessä kuvailla enemmän - ja käydä tarkastelemassa Hooceen Myyrmäkeä. :)
Avatar
tekijänä H.C.
#4968
Tuota Mätäjoen ympäristöä ei kyllä voi muuta kuin ihastella, tekee kyllä kateudesta vihreäksi, kumpa se tälläkin puolella olisi yhtä hyvässä kunnossa. Vantaan puolella kyseisen joen nimi on Mätäoja ja huomaa kyllä selvästi mistä nimi on lähtöisin kun lämpimänä päivänä kävelee sen läheltä. Tässä teille kuva, verratkaa noihin Oberin kuviin:
Kuva
(C)Anna Ojala, Vantaan luonnon monimuotoisuuden kannalta erityisen tärkeät alueet, 2006.

"Mätäojalta on löydetty kovakuoriaisiin kuuluva haapasepikkä vuonna 2004 (Nieminen ym. 2005). Havainto on erityisen arvokas, sillä haapasepikkä on luokiteltu hävinneeksi lajiksi (RE). Kun hävinneeksi arvioitu laji löytyy uudelleen, se katsotaan arviointiperusteiden mukaan kuuluvaksi uhanalaisuuden korkeimpaan luokkaan eli äärimmäisen uhanalaiseksi (CR), ja erityissuojeltavaksi lajiksi, ellei havainnon laatu edellytä muuta. Mätäojan tapauksessa kyse on erittäin todennäköisesti paikallisesta esiintymästä, joka on siis ainoa tunnettu Suomessa siksi valtakunnallisesti erittäin merkittävä."(Ojala, 2006)

Ainoa poikkeus on Louhelan ja Martinlaakson välillä oleva Jokiuoman puisto (Jokis oli ainakin joskun se paikka minne kaikki kakarat kokoontuivat ryyppäämään koulujen päättyessä, onneksi väestö täällä on ikääntymään päin). Toivottavasti ainakin Myyrmäen ja Kaivokselan välille saadaan edes jotain parannusta kuoriaisista huolimatta.

Mutta mutta, erittäin tunnelmallisia kuvia Kannelmäestä. Kyllähän se usein niin on että pitää oikeasti asua jossain lähiössä ennen kuin sellaista oppii arvostamaan. Suurin osa lähiöistä on todellisuudessa oikein mukavia asuinpaikkoja joiden huono maine on yleensä täysin liioiteltua tai perustuu vanhoihin mielikuviin nuorten alueiden identiteetin puutteesta johtuneista ongelmista. Kannelmäki on tosiaan junasta tai Maxin parkkipaikalta katsottuna erittäin ruma, mutta silti se on mukavan monimuotoinen ja se vanha puoli on jo jotain mitä ei ihan joka lähiöstä löydy.
Oberleutnant kirjoitti:...ja käydä tarkastelemassa Hooceen Myyrmäkeä. :)
juu, tervetuloa vaan tännepäin! :smt023
Avatar
tekijänä OlliMolli
#4981
Korteniitty, varsin tavanomainen lähiö Jykissä. Alueesta kuitenkin tekee yöllä varsin nätinnäköisen nuo lyhdyt, jotka kulkevat Tuomiojärven rantaa seuraavaa polkua. Talvella ne näyttävät erityisen upeilta. Tässä hieman makua niistä, vaikkakaan minun kuvani eivät todellakaan tee oikeutta niille.
Kuva
Avatar
tekijänä Sky-Will
#6298
Kasperi, Seinäjoella
-kylmiä väreitä herättävä sana Seinäjoella
-lähiö noin 3km päässä keskustasta
-valtakunnallisesti kuuluisa rikollisuudesta. Raiskauksia, murtoja, tappeluita, pahoinpitelyitä, murhia ja kaiken näköistä tapahtuu viikoittain...
-Seuraavissa kuvissakin näkyy kaiken kaikkiaan 4 rakennusta jossa on murhattu ihmisiä viimeisen 5 vuoden aikana.
-Suomen Lasnamäe
-Alueella ei varsinkaan iltaisin uskalla liikkua kävellen.. mopoillessanikin itseäni on yritetty köyden avulla tiputtaa skootterin kyydistä vauhdissa..

Nauttikaa mutta varokaa, pian voit olla yksi heistä.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
tekijänä pete314
#6321
DVD-vinkki lähiö-romantiikan ystäville :) Katsomisen arvoinen elokuva on Ruotsalainen Wallander - Villospår (Wallander: Väärillä jäljillä) (Esitettiin yle1:ssä muutama vuosi sitten). Elokuvassahan esitellään Malmön, hieman rapistuneita, lähiöitä varsin kiitettävästi. Muissakin Wallander elokuvissa on useasti esillä Etelä-Ruotsin rapistuneet lähiöt.
tekijänä okl
#6383
Keltinmäki on yksi Jyväskylän vanhimmista lähiöistä,mutta eloa kyllä löytyy vielä :)
Julkisivu-remontteja on tehty jo joihinkin taloihin ja tehdään yhä. 8)(tosin keltinmäen parhaan talon julkisivu mentiin pilaamaan :( )

Kuva
Kuva
Kuva
Paikallinen pizzeria jonka nimikyltti on viime vuosina vaihtunut tiuhaan mutta nyt tämä fantasia ollut tässä jonkun aikaa :)
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Mielestäni hyvin onnistununt remontti tuohon julkisivuun 8)
Kuva
Osa keltinmäkeä ilmakuvassa(google)
Kuva
tekijänä ThePKH
#6386
Keltinmäkihän näyttää paljon paremmalta kuin miltä minun viimeisellä visiitilläni. Tuosta lampi-kuvasta tulee ihan tämä oma vaikutus-alue Kangaslampi mieleen. :P
Avatar
tekijänä prepo
#6404
Kuvia Porin Pihlavasta. Sijaitsee n. 12 km päässä keskustasta merelle päin, asukkaita vajaa 1700. Pääosin 70-luvun elementtitaloja.

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

Rivi- ja pientalojakin löytyy.
Kuva

Asuntojen hinnat eivät ole pilviä hipovia.
http://kuluttaja.etuovi.com/crometapp/p ... =41.293663

Kuva
Kuva

Myös vanhoja taloja alueella on.
Kuva

Alla oleva ilmakuva porilaiset.comista:
Kuva
tekijänä okl
#9432
Tänään päätin lähte kauemmaksi kauppaan, koska spar menee nyt kiinni, ne ei osta enää mitään uutta hyllylle ja valikoima köyhtyy loppua kohti aina enemmän. Päätin käydä jonkun matkan päässä Keltinmäestä sijaitsevassa Keljon prismassa, joka on automarket. Paluumatkalla otin kuvia aika paljonkin. Tässä siis esittelyä Länsi-Jyväskylän kolmannesta vyöhykkeestä. Keljo-Myllyjärvi-Keltinmäki. Kävelin etelästä pohjoiseen.

Kuva
Alkuun heti kuva ihanasta loppumattomasta automerestä. Kävelin Citymarketin luota parkkipaikkojen läpi Prismaan, meinasin jäädä vain viidesti auton alle. :?

Kaupassa oli karmea meininki verrattuna lähispaariin. Ihmiset ajelivat ostoskärryineen ympäri kauppaa, lapset juoksivat perässä hokien koko ajan "isi, isi osta mulle tommonen". Itseäni häiritse se, ettei missään voinut seisahtaa rauhassa laskemaan ostosten hintaa (tosin sehän ei autoperheitä haittaa kun visa on keksitty, hinta pitää miettiä vasta jälkeenpäin.), ja että riittävätkö rahat varmasti. Tosin vessapaperirullaosastolla pääsi hetkeksi rauhaan melusta. Kunnes sinne ajoi joku rouva ostoskärryillään, lapset tietenkin perässä, ja otti hyllystä 5 isoa vessapaperipakettia. Myös kassajonossa ollessani, edessä oleva mies lastasi tavaroita hihnalle, ja lopuksi myyjän suusta kuului "sataneljäkymmentäviisi ja kahdeksankymmentä", mies heilautti visaa ja alkoi pakkaamaan tavaroita muovikasseihin. Omat ostokseni maksoi 17,40, ja pakkasin ne kangaslaukkuuni.
En edes muistanut, että Suomessa automarkettikulttuuri on mennyt näinkin jenkiksi. :? Ehkä käyn kuitenkin sparin kiinni olessa siwassa.

Kuva
Automarketti alueen laidalla on joku pieni kerrostalorykelmä. Alueen asukkaiden ikkunoista näkyy iso vihreä prisma teksti, iso punainen Citymarket teksti,, sekä mieletön kasa autoja. Unohtamatta Lidl ja Taloustalo neonvaloja.

Kuva
Taloja lähempää. Melko tavallista 6-7 kerroksista 90-lukua.

Kuva
Alueen laidalla on myös kotipizzan oma rakennus. Melko yksinäisen näköinen keskellä saastunutta peltoa.

Kuva
Molemmilla ketjuilla on myös omat tornit keskellä parkkipaikkaa pystyssä. Citymarketin tornista on logo tippunut. :D

Kuva
Lähdin kävelemään Keltinmäkeä kohti, tuli vastaan liikenneympyrä jossa on mielenkiintoinen valaistus. Ympyrän lähellä ei oile asutusta kovan liikenteen vuoksi. Meinasin tukehtua pakokaasuihin jo pelkästään ohi kävellessä. Tätä liikennemerkkiä pidetään usein myös Keljon ja Myllyjärven rajana. Eli alla tulevat kuvat käsittelevätkin sitten Myllyjärveä.

Kuva
Liikenneympyrästä eteenpäin vähän matkaa ylämäkeen. Etualalla aiemmin näkynyitä rakennuksia ja taaempana voi huomata Innovan! Tulevista kuvista voi hahmottaa vielä paremmin miten paljon Innova oikeasti dominoikaan Jyväskylän keskustaa.

Kuva
Päätien varrella on pientaloja, ja alueen läpi kulkee paikallisliikenteen linja numero 12. Joka tulee Keltinmäestä Myllyjärven ja Keljon kautta keskustaan.

Kuva
Onneksi nykyisiä pientaloalueita tiivistetään, eikä kaavoiteta uusia keskelle metsää. Kuten kuvasta näkee.

Kuva
Alue on melko mäkistä, kuten ylläolevasta kuvasta pitäisi huomata. Menin kadulle missä kuvassa näkyvä vihreä talo sijaitsee.

Kuva
Sieltä oli urbaanimmat näkymät mitä omakotitaloalueelta voi yleensä odottaa. Kuvasta näkee myös ettei tämä ole ainut mäki Jyväskylässä.

Kuva
Käännät pääsi pohjoiseen, ei näkymät paljon huonompaan mene. Urbaani Kukkumäkihän se sieltä pilkottaa. ;) Myös kaverini parveke "loistaa" joukosta.

Kuva
Takaisin päätielle. Pysäkin takana on rakennustyömää, ihmettelin miksi joku rakentaa mitään voimalinjan alle.

Kuva
Mutta sitten paljastuikin että se oli pelkästään pysäköintialue. (blaah, :D)
Kuva
Kuva
Tästä kuvasta näkee, miten selkeästi Kukkumäki näkyy myös päätielle, jolla on muuten 5 eri nimeä. Ja kaikki nimetty läpikulku kohdaltaan kyseisen kaupunginosantien nimeksi. Tällä kohdalla se on vielä Myllyjärventie. Edessä olevat talot ovat kuopassa.

Päätieltä Länteenpäin (keskustasta poispäin) kääntyvä tienhaara, jota pitkin lähdin kävelemään. Sieltä paljastuu joku aika perus pikkulähiö. Alueella ei ole edes mitään huonoa mainetta, siellä vaan nukutaan.

Kuva
Kuva
Menin jälkemmäisen talon rappukäytävään, hissillä ylös. Sieltä avautui melko messevät näkymät keskustaan.

Kuva
Suuri osa urbaania kantakaupunkia jää harjun taakse. :(

Kuva
Kuva
Kuva
Kaikki talot eivät ole ihan elämänsä kunnossa...

Kuva
Keskustan puolella pitkiä matalia taloja, ja toisella puolella korkeampia pistetaloja.

Kuva
Vähän lisää pitkiä matalia taloja. Alue jatkuu vielä jonkun matkaa, mutta suuntaan takaisin päätielle...

Kuva
...ja matkan varrella huomaan rakennuprojetkin! Muistaakseni tämä on jonkun 3-5 kerroksisen vanhainkodin työmaa.

Kuva
Päätien varressa on myös vesilähde.

Kuva
Kuva
Päätieltä keskustan suuntaan, tällä kertaa. Sieltä löytyy lisää elementtilaatikoita.

Kuva
Toki ostarikin löytyy. Hyvä pizzeria kuuluu myös kokonaisuuteen mutta se on toisella julkisivulla joka ei näy kuvassa. :(

Löytyy täältäkin paaljon pitkiä matalia taloja...
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva

...joiden takaa pilkistää muutama korkeampi pistetalo.
Kuva
Kuva
Kuva
Elementtisaumatkin on hoidettu kuntoon. ;) Kuva voisi olla otettu vaikka vessan kaakeleista mutta kerrostalohan tässä on kyseessä!

Kuva
Taloja vastapäätä on tiivistä pientaloaluetta. Joka jatkuu tasaisena mattona 50-luvulla rakennettujen keskustan vieressä olevien lähiöiden sekaan. Kunnes rakennuskanta muuttuu kokonaan kerrostaloiksi.

Kuva
Kuva
Edellisistä taloista vähän eteenpäin tulee tällainen samanlaisten talojen röykkiö. Käsivaralla otettu panorama, joka ei laadultaan päätä huimaa. :D

Kuva

Kuva
Alue jatkuu tästä Keltinmäkeen päin rivikerrostaloilla. Takaisin päätielle...

Kuva
...jonka varrelta löytyy lisää rivikerrostaloja.

Kuva
Keltinmäkeen päin---->

Kuva
<-- kunnes vastaan tulee nerokkaasti sommiteltu opastekyltti. :roll:

Kuva
Ja lopulta Keltinmäen silta.

Kuvausreissuni jatkui Keltinmäkeen, mutta kamerasta loppui akku kun olin ehtinyt kuvata vasta puolet itäisestä keltinmäestä. :( Pitää joku päivä kuvata Keltinmäki loppuun ja pistän sitten kaikki kerralla tänne. ;)

Jossain vaiheessa pitäisi tulla myös pohjoisia lähiöitä, etelää ja itää unohtamatta. 8)

Keltinmäki, coming soon.
Avatar
tekijänä Iggy.P
#9453
Erittäin hyvä kuvasarja!! Suurkiitokset. Mulle tämä kuvaamasi alue on tutumpi kuin itse Jyväskylän keskusta. Osaan jopa "liikkua tuolla".. mun veli asuu tässä alla olevan kuvan talossa!
Kuva
tekijänä okl
#9473
Iggy.P kirjoitti:Erittäin hyvä kuvasarja!! Suurkiitokset. Mulle tämä kuvaamasi alue on tutumpi kuin itse Jyväskylän keskusta. Osaan jopa "liikkua tuolla".. mun veli asuu tässä alla olevan kuvan talossa!
Kiitos kommentista! Ainahan on mukava omia kotiseutuja kuvata. ;) Varsinkin jos se on vielä semi-urbaanin näköistä. Serkkuni muuten muistaakseni asui joskus 5v sitten tuossa samaisessa talossa!

Esimakua tulevasta:

Keltinmäki
Kuva
Kuva

Lähempänä keskustaa lännessä, Mattila:
Kuva
Näyttää viihtyisältä?;)

Kyllä Jyväskylässäkin Itä opettaa!
Kuva
Katsotaan nyt milloin uskallan mennä tuonne ottamaan lisää kuvia. Voinen kertoa alueesta sen, että Jyväskylän köyhimmät perheet ja yksinhuoltajat asuvat siellä. Myös muuhun kaupunkiin verrattuna yksinhuoltajia on paljon. Ja tässä vielä muistettakoon Jyväskylän olevan Suomen köyhimmillä asukkailla täytetty kaupunki. Maahanmuuttajia alueella on myös paljon, rikollisuutta huomattavasti muuhun kaupunkiin verrattuna paljon. Keltinmäki on paratiisi tähän verrattuna.

Kuollutta lähiökamaa, coming soon.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 21