Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Avatar
tekijänä Janne_H
#45117
Kalasataman vieressä (onko se sitten Hermannia) on nousut ja nousee ihan ok näköisiä tiilimuurattuja asuinkerrostaloja.
Tässä pari kuvaa viikon takaa. Pitää jossain vaiheessa käydä katsomassa pidemmällä ajalla aluetta.

(tästä oli puhetta huutoikkunassa viime maanantaina)
Kuva

Kuva
Avatar
tekijänä tae
#45601
Kampuskirjaston takapuoli ei ole kyllä aivan yhtä hieno kuin etupuoli (hieno ei ole kännykkäkamerakuvanikaan), johtunee toisen kaarteen puutteesta ja viereisen talon rumuudesta:
Kuva
Avatar
tekijänä Clepe
#45710
^Taas tungetaan pikku talo keskelle isoa tonttia, elämmekö vielä 60-luvulla? Tohon sillan päähän pitäisi molemmin puolin rakentaa kaksi tornimaista rakennusta ikään kuin porttaaliksi. Ja tornimaisella tarkoitan jotain maks 10 kerrosta, eli sopivan korkeaa erottuaakseen torneiksi, muttei dominoivan korkeaa.
Avatar
tekijänä Krio
#45994
YLE kirjoitti:Museoviraston mukaan Helsingin Telakkaranta ja Merikortteli ovat arvokkaita rakennettuja ympäristöjä, joiden uudisrakentaminen pitää sopeuttaa huolellisesti vanhaan miljööseen. Korkea pyramidi turmelisi viraston mukaan sekä maiseman että Merikorttelin olemuksen.

Museovirasto antoi lausuntonsa Punavuoriseuran tekemistä suojeluesityksistä. Seuraa on huolestuttanut erityisesti omaleimaisen ympäristön vaarantuminen sekä Merikortteliin suunniteltu pyramidimainen rakennus.

Museovirasto pitää hyvänä kehityksenä sitä, että Helsingin vanhat teollisuusympäristöt saadaan mielekkääseen käyttöön ja osaksi elävää kaupunkikulttuuria. Alueiden kehittämisessä pitää kuitenkin huolehtia siitä, että uudet rakennukset sopivat kaupunkikuvaan ja ympäröivän kantakaupungin mittakaavaan.

Museovirasto toteaa myös, että Merikorttelin sisäpihalle suunniteltu uudisrakennus turmelisi entisen Kaapelitalon olemuksen. Sisäpihan täyttäminen rakennusmassalla heikentäisi myös kadunvarsirakennuksen sisätilojen arvoa ja käytettävyyttä.

Poikkeavan korkea rakentaminen ei Museoviraston mukaan sovellu kantakaupungin vakiintuneeseen maisemaan.
Tuliko kenellekään yllätyksenä, että Museovirasto vastustaa tätäkin korkeaa hanketta?
Avatar
tekijänä satama
#46124
"Hietalahden Telakkarannan suunnitelmissa on vähennetty rakentamisen määrää. Rakennuksia on madallettu yhdestä kahteen kerrosta ja rakennusten sijaintia on muutettu siten, että rantaan laiturin puolelle jää enemmän oleskelutilaa. Uusi kaavaluonnos on nähtävillä 4. toukokuuta saakka.

Telakkarannan arkkitehtuurikilpailun voittanut tanskalainen Lundgaard & Trandberg Arkitekter -toimisto on vienyt suunnitelmia eteenpäin.

– Luonnoksesta saaduissa mielipiteissä vastustettiin erityisesti rakentamisen määrää ja korkeutta, kertoo alueen arkkitehti Kirsi Rantama Helsingin kaupunkisuunnitteluvirastosta.

Uudessa suunnitelmassa alueen pohjoisin asuinkortteli muodostuu toisiinsa kytketyistä 3-, 7- ja 12-kerroksisista rakennuksista. Hietalahdelle avautuvassa u-korttelissa rakennukset ovat 4–8-kerroksisia." - hksv

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva
Avatar
tekijänä satama
#46125
"Kaupunkisuunnitteluvirasto on laatinut uuden luonnoksen Meri-Rastilan länsirannan osayleiskaavasta. Kaupunkisuunnittelulautakunta käsittelee uutta luonnosta kokouksessaan 24. huhtikuuta.

Uudessa kaavaluonnoksessa Meri-Rastilan ja Vartiokylänlahden väliselle metsäalueelle suunniteltu asuinalue on pinta-alaltaan kolmanneksen pienempi kuin aiemmassa luonnoksessa. Lautakunta palautti aiemman luonnoksen uudelleen valmisteltavaksi toukokuussa 2011.

Kaava-alueen suunniteltu rakennusoikeus on säilytetty kuitenkin ennallaan tiiviimmällä ja korkeammalla rakentamisella lautakunnan vuodentakaisen päätöksen mukaisesti. Suunnitelman muutos säästää enemmän luonto- ja virkistysaluetta Vartiokylänlahden rannassa ja muinaisrantakivikon ympäristössä." - hksv


Kuva

Kuva
tekijänä Juna
#46155
Whaat? Mistä nuo Meri-Rastilan nuolenpäätalot tulivat. Aika space-meininki, mutta sopii paikalleen oikein hyvin. Korkeampi toimii hienosti porttina Vuosaareen päin. Jollain tavoin tulee mieleen terassitalon päivitetty versio. Havainnekuvien Vuotien puoleisen seinän pintaratkaisu vaikuttaa jännältä. Toivottavasti ei kuitenkaan tarkoita nykylinjana olevia lasitettuja luhtikäytäviä. Karkeasti laskien tuosta korkeammasta olisi tulossa 12–13 kerroksinen matalemman jäädessä 9–10 kerroksiseksi.

Tällainen kuva löytyi sisäpihan puolelta:

Kuva
Avatar
tekijänä grendy
#46221
^Edelleen pakko vain toistaa itseään että harvinaisen upea tuo. Loppujenlopuksi ei taaskaan mitään _niin_ ihmeellistä vaadittu että rakennus erottuu perusmassasta noinkin paljon edukseen.
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 216