Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

tekijänä Luukie
#44017
Hyväi kuvia on. Mikontalosta, mikä sen nimi nyt onkaan olen tiennyt jo kauan. Hain joskus kämppää tuosta Sini valkoisesta kerrostalosta. Sitä ennen jo tiesin tuosta projektista, en nyt muista mistä se pöllähti esiin. Viime talvena sitä jo markkinointiin. Aika hitaasti alkanut projekti edetä. Nosturi tuonne ei nyt hetkeen nouse. Koskakohan sitten Telakkarantaan? joskus Huhtikuussa?
tekijänä bitterfly
#44037
Tällaista pientä:

Turkulaisessa kerrottiin, että Turku Science Parkin vanhin rakennus, eli DataCity olisi saamassa uutta ilmettä. Ilmeen uusinnan suunnittelee dSign Vertti Kivi & Co. Ilmettä uusitaan Lemminkäisenkadun puoleisesta julkisivusta ja sisätilojen auloista.

http://www.turkulainen.fi/artikkeli/912 ... yn-ilmetta

http://www.turkusciencepark.com/default ... 3#DATACITY
Kuva

DataCity

Valmistumisvuosi 1988
Pinta-ala 46 000 m2
Kerrosluku 7
Osoite Lemminkäisenkatu 14-18, 20520 Turku
Tilojen vuokraus ja lisätiedot: Bo Sangder, 0400 527 118

Sitten pieni huomio! Kultatalon rakennustelineet ja pussitus on purettu :)
tekijänä Urbane
#44041
Toivottavasti tämä ei tarkoita mitään pikaista lasitusoperaatiota sillä se todellakin koituisi tuon kolossin kohtaloksi. Liika lasi on jo rumasta.
Avatar
tekijänä Objectif Lune
#44044
Urbane kirjoitti:Toivottavasti tämä ei tarkoita mitään pikaista lasitusoperaatiota sillä se todellakin koituisi tuon kolossin kohtaloksi. Liika lasi on jo rumasta.
Tuskin ainakaan kovin radikaalia julkisivu-uudistusta on tulossa. Toi suunnitteleva firma on kuitenkin sisustusarkkitehtitoimisto, joten luulisin, että pääpaino on nimenomaan sisätiloissa.
tekijänä Darre
#44109
Turun sanomissa oli 4.2.2012 juttua tästä ns. Burger-korttelin kohtalosta. Kyseessä siis Puistokadun viereinen kortteli, jossa mm. vanhusten palvelutalo Ruusukortteli, palolaitos, V-S hälytyskeskus ja Hesburger. Tontin omistaa Heikki "Hesburger" Salmela. Paikalla on nyt kaksi vanhaa puutaloa ja Hesburger pikamättölä. 1800-luvulla rakennetut puutalot on nyt virallisesti suojeltu ja jäävät paikoilleen. Hyvä niin. Arvokkain lienee vuonna 1853 rakennettu ns. Wendy house, jossa toimi pitkään englanninkielinen leikkikoulu. Turun sanomat väittää, että se olisi edelleen ko. rakennuksessa, mutta käsittääkseni leikkikoulu on nykyään Neljännellä linjalla, lähellä Turun linnaa. Toinen suojeltu talo on entinen Välikadun neuvola ja rakennettu 1887. Salmela haluaa rakentaa tontille senioritalon, joka laajentaisi Ruusukorttelin palveluja, mutta kynnyskysmys on edelleen se, että hän haluaa Hesburger drive in -ravintolan, johon taas Turun kaupunki ei ilmeisesti ole kovin suostuvainen. Puutalojen säilyttämisen kannalla hän on, siitä iso plussa. Lisäksi tontti tarvitsee tiiviimpää rakentamista. Oikeastaan tämä projekti menee nyt paremmin kuin Turussa uskoisi. Tosin jostain syystä Salmelalle on nyt kynnyskysymys tämä drive in -ravintolan säilyttäminen. Toisaalta Turulle olisi nyt oikeastaan aika hyvä diili yksityiseltä rahoittajalta. Kaikki voittaisivat.
tekijänä bitterfly
#44111
^ Senioritaloilletaloille luulisi olevan ehdottomasti plussaa, kun pihalla olisi pari vanhaa puutaloa. Sinne kun pistetään vähän toimitiloja esim. kahvila ja liikuntatiloja, niin mikäs sen parempi yhtälö.

Ymmärrän kyllä, että kaavoittaja varmaan näkisi mieluusti Drive-inin häipyvän, koska se tuo ruuhkaiselle tielle turhaa kuormitusta.
tekijänä Luukie
#44157
Jos nyt ymmärsin oikein niin kortteli kattaisi vain toisen puolen tiestä, jossa kaikki kyseiset rakennukset siis mielestäni sijaitsevat. Jos Ruutukorttelia halutaan laajentaa niin ei kyllä olisi kuin hyvä juttu. Siinä on Hesburgerin drive-in jo välissä. En nyt mutulla muistaisi mitään puutaloja siinä välissä. Eli olisi kiva tietää, että mitä puretaan ja mihin suuntaan aijotaan rakentaa. Puistokadun puolelta ei pahemmin laajenneta jos Hesburger halutaan säilyttää. Toiseen suuntaan vissiin turha mennä. Eikai herra Hese sentään palolaitoksen tonttia omista?

Wuu, pitäis kai lukee tekstit 2 kertaan kun lähtee kommentoimaan, ei kyllä tule silti mieleen että mistä puutatalosta jutellaan. Jos nyt kuvia ei jakseta etsiä niin kai jotain suunnitelmia tiedossa. Vai se, että halutaan laajentaa vanhustentaloa.
tekijänä Darre
#44173
Luukie kirjoitti:Jos nyt ymmärsin oikein niin kortteli kattaisi vain toisen puolen tiestä, jossa kaikki kyseiset rakennukset siis mielestäni sijaitsevat. Jos Ruutukorttelia halutaan laajentaa niin ei kyllä olisi kuin hyvä juttu. Siinä on Hesburgerin drive-in jo välissä. En nyt mutulla muistaisi mitään puutaloja siinä välissä. Eli olisi kiva tietää, että mitä puretaan ja mihin suuntaan aijotaan rakentaa. Puistokadun puolelta ei pahemmin laajenneta jos Hesburger halutaan säilyttää. Toiseen suuntaan vissiin turha mennä. Eikai herra Hese sentään palolaitoksen tonttia omista?

Wuu, pitäis kai lukee tekstit 2 kertaan kun lähtee kommentoimaan, ei kyllä tule silti mieleen että mistä puutatalosta jutellaan. Jos nyt kuvia ei jakseta etsiä niin kai jotain suunnitelmia tiedossa. Vai se, että halutaan laajentaa vanhustentaloa.
Käsittääkseni Puistokadun varteen. Ensimmäinen rakennus olisi kiinni siinä Eerikinkadun ja Puistokadun kulmatalossa. Tämä talo tulisi hätäkeskuskuksen eteen ja osittain sisältäisi hätäkeskuksen laajennusosat. Tämän rakennus jatkuu aina siihen puutalon kohdalle. Toinen rakennus, Burger-talojen senioritalo tulisi tontille, jossa on nyt se drive in -mesta. Sitä en tiedän, haluaako Hesburger nimenomaan säilyttää sen drive in -rakennuksen vai onko tarkoitus rakentaa uusi, esim. ko. senioritalon alakertaan niin, että asiakasvirta ohjataan jostain välistä korttelin sisälle.

Tässä vielä TS:n juttu aiheeseen ja kuva, jossa ne puiutalot:
http://www.ts.fi/online/kotimaa/306791.html
tekijänä Luukie
#44221
Viesti poistettu by sw: 80% offtopicia ja 20% sinnepäin käsittämätöntä typomongerrusta.
Avatar
tekijänä Ukilainen
#44241
Rautatiesillan pielessä tapahtuu, romahtamisvaarassa ollut rakennus on lanattu ja tilalle on tulossa kerrostalo:

Kuva

Kuva
tekijänä Darre
#44292
Turun Kupittaalla paloi viime yönä mahdollisesti tyhjillään ollut teollisuusrakennus. Tällä kertaa kyseessä ei (ilmeisesti) ollut mikään kulttuurihistoriallisesti arvokas rakennus, vaan 60-luvulla rakennettu teollisuuskiinteistö. Uutinen tulipaloon: http://www.ts.fi/online/kotimaa/310149.html ja YLEn uutinen: http://yle.fi/alueet/turku/2012/02/talo ... 52449.html

Kuva
Kuva: Turun Sanomat

No miten tämä sitten liittyy projekteihin. Muutama tunti palouutisen jälkeen Turun sanomat uutisoi: "Palaneen rakennuksen tontti on kaavoitettu jo 1988 uudelleen suurelle toimistorakennukselle. Rakennukseen saa kaavan mukaan tulla 9 000 kerrosneliötä ja kuusi ja puoli kerrosta." Turun semakaavapäällikön Timo Hintsanen muistelee Turun sanomissa näin: "Rakennus on Hintsasen muistaman mukaan 1960-luvulta, eikä siihen sisälly erityisiä suojeluarvoja. [...] Se on varteenotettavimpia tontteja Turun ammattikorkeakoulun kampusalueeksi, jonka suunnittelusta valtuusto teki jo periaatepäätöksen."

Uutinen ammattikorkeakoulun suunnitelmille: http://www.ts.fi/online/kotimaa/310238.html

En itse ole mikään salaliittoteorioiden suurkuluttaja eikä foliohatullekkaan ole käyttöä. Tämä vain kertoo enemmän mielestäni siitä, että Turussa talojen annetaan rapistua siihen kuntoon, jolloin niiden säilyttämisestä ei ole järkevää keskustella. Nythän esim. Koulukadun ja Eerikinkadun kulmauksen puutaloja mädätetään pystyyn. Sielläkin tulipalo jo kävi, mutta onneksi palokunta on naapurissa. Tässäkin tapauksessa talossa on yöpynyt säännöllisesti laitapuolen kulkijoita ja jonkinlainen nuotiosta lähtenyt palo oli vain ajan kysymys. Tämä nyt ei varsinaisesti liity nyt palaneeseen taloon, vaan ihan yleistä pohdintaa asian tiimoilta.
Viimeksi muokannut Darre, 12.02.12 18:19. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
tekijänä taunobraun
#44293
Tuli otettua muutama kuva tänään.

Kerttulin päiväkoti sijaitsi ennen tässä. Uutta ollaan ilmeisesti rakentamassa ensi syksyksi. Mitään kuvia uudesta suunnitelmasta en googlettamalla löytänyt.
Kuva
Kuva

VSSHP:n uusi rakennus rupeaa hahmottumaan. Rumalta näyttää.

Kuva
Kuva

Skanssin asunnot, rakentaminen alkanut.

Kuva
Kuva

Uusi Gigantti motarin toisella puolella.
Kuva

Sekä uusi Starkki joka kohoaa melkein Gigantin naapuriin.
Kuva

Hessun uusi ylpeys joka komeilee kupittaan puiston kupeessa.
Kuva

Kupittaan puisto, kolmas talo kohta valmis.
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
tekijänä bitterfly
#44294
Kiva kun joku on viitsinyt käydä kuvailemassa :)

Tuo VSSHP:n huoltorakennus ei tosiaan ole mikään mahtava ilmestys. Saa nähdä millainen siitä sitten lopulta tulee. Jotenkin tuohon kohtaan olisi toivonut vaikka sitä Naisten ja Lasten sairaalaa, niin oltaisiin saatu tienhaaraan massiivinen kulmakolmpleksi.
tekijänä Darre
#44295
taunobraun kirjoitti:Tuli otettua muutama kuva tänään.

Kerttulin päiväkoti sijaitsi ennen tässä. Uutta ollaan ilmeisesti rakentamassa ensi syksyksi. Mitään kuvia uudesta suunnitelmasta en googlettamalla löytänyt.
Kiitos hienosta kuvasarjasta. Täälläkin on muistaakseni todettu, että tuo Kerttulin edesmennyt päiväkotirakennus oli luokassaan sieltä karmeimmasta päästä. Ilmeisesti päiväkoti toimii nyt viereisessä Kerttulin koulussa, joka sekin menee remonttiin tänä vuonna. Remontin jälkeen kouluun muuttaa Kupittaan ja Aurajoen lukiot. Tästä rakennusprojektista ei tosiaan löydy yhtään mitään konkreettista netistä. Päiväkodin sivujen mukaan päiväkoti on "remontissa". Aikamoinen remontti kun peruskallio loistaa. Joku viisaampi varmasti tietää enemmän.
Avatar
tekijänä Ukilainen
#44296
bitterfly kirjoitti: Tuo VSSHP:n huoltorakennus ei tosiaan ole mikään mahtava ilmestys. Saa nähdä millainen siitä sitten lopulta tulee. Jotenkin tuohon kohtaan olisi toivonut vaikka sitä Naisten ja Lasten sairaalaa, niin oltaisiin saatu tienhaaraan massiivinen kulmakolmpleksi.
Voisi kuvitella että siihen tulee jotain ritiläverhoilua pintaan.


Uudenmaankadun ja Sirkkalankadun kulmassa on tehty asuntoja vanhaan toimisto(?)taloon:

Kuva

Kuva

(kuvat: Google maps ja Oikotie)
  • 1
  • 101
  • 102
  • 103
  • 104
  • 105
  • 291