Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Talon aulassa voit esitellä omia kuvia rakennuksista, kaupungeista ja muista urbaaniin teemaan liittyvistä kohteista. Esittele kotikaupunkisi tai kommentoi muiden kuvia. HUOM! Kuvat ovat tekijänoikeuslain suojaamia, eikä kuvien kopiointi ole sallittua ilman kuvaajan lupaa!
Avatar
tekijänä SamuXe
#40154
En löytänyt mitään aihetta puurakentamisesta joten päätin aloittaa uuden.
Tuossaluin lehteä ja sattui silmään semmoinen otsikko kuin että Puurakentamista suositaan. No betoni ja tiili teollisuus ei tästä hirveämmin innostunut mutta puualalla on juhlat 8)
Suomessahan ei siis saa rakentaa kuin 4 kerroksisia puutaloja. (jos nyt yhtään edes tiedän mitään) Mutta toisin on maailmalla. esim. Lontooseen rakennettu Stadthaus on kokonaan puuta ja taitaa olla maailman korkein puurakennus.

Muutama kuva:
Kuva

Kuva
Omasta mielestäni tyylikäsrakennus. Vaikka toki joitain ulokkeita tai syvennyksiä se olisi kaivannut mutta meneehän se noinkin.

Suomessa aletaan luultavasti rakentamaan entistä enemmän puusta joka näkyy jo Joensuussakin. Esim. Penttilänranta alueelle tullaan rakentamaan kymmeniä 2 - 4 kerroksisia puutaloja.

Toivon että yhä enemmän käytetään puuta rakentamisessa. Se nyt kuvastaa aikapaljon suomea ja on ekotehokas ja kestävä rakenne.
Avatar
tekijänä prepo
#40156
"Alakerrasta" löytyy jo Puurakentaminen" -ketju, tämän voinee yhdistää sinne.

Olikohan tämä rakennus jokin aika sitten eräässä ekorakentamisesta kertovassa tv-dokumentissa?
Aika peruslaatikkohan tuo ja pintamateriaali näyttää ainakin kuvassa joltain muulta kuin puuta. Jos runko olisi betonia, tuon näköinen rakennus voisi olla Suomesta, eikä paljon huomiota herättäisi. No okei, ehkä parvekkeet olisi Suomessa lasitettuja :)
tekijänä hmikko
#40158
Hieman huvittaa tuo tetris-väritys. Puusta sanotaan, että siitä tehdyt julkisivut ovat melkein automaattisesti elävän näköisiä, kun puun rakenne tulee tavalla tai toisella aina esiin. Nykyään on vissiin pakko tehdä tuo tetris-laatikkoleikki kumminkin.
Avatar
tekijänä SamuXe
#40336
:shock:
Todella tyylikäs ja sulavalinjainen rakennelma :smt007
Jaah varmaan tuossa mitä noita sisäänkäyntejä oli nii oisko kauppakeskus tai metro??
Mitenköhän hieno olisi joku tuon tapainen Helsingin kapes? :D
Avatar
tekijänä SamuXe
#40337
Ja norjan Kirkenesiin siis on suunnitteilla 17 kerroksinen puu kerrostalo.
Okei... mahtava projekti mutta miksi se pitää olla 3.3 tuhannen asukkaan kaupungissa tai itseasiassa kylässä?

Tässä kuvia:
Kuva

Kuva

Minun mielestäni olisi pitäinyt sijoittaa vaikka Osloon tai johonkin suurempaan kaupungiin mutta väliäkö tuolla.
tekijänä Hmm
#40338
SamuXe kirjoitti:Okei... mahtava projekti mutta miksi se pitää olla 3.3 tuhannen asukkaan kaupungissa tai itseasiassa kylässä?

Minun mielestäni olisi pitäinyt sijoittaa vaikka Osloon tai johonkin suurempaan kaupungiin mutta väliäkö tuolla.
Öh, nyt en ymmärrä ollenkaan. Onko pikkupaikkakuntien kehittyminen jotenkin kielteistä? Vainko suuret kaupungit saisivat rakennuttaa kiinostavia rakennuksia?
Avatar
tekijänä SamuXe
#40341
Hmm kirjoitti:
SamuXe kirjoitti:Okei... mahtava projekti mutta miksi se pitää olla 3.3 tuhannen asukkaan kaupungissa tai itseasiassa kylässä?

Minun mielestäni olisi pitäinyt sijoittaa vaikka Osloon tai johonkin suurempaan kaupungiin mutta väliäkö tuolla.
Öh, nyt en ymmärrä ollenkaan. Onko pikkupaikkakuntien kehittyminen jotenkin kielteistä? Vainko suuret kaupungit saisivat rakennuttaa kiinostavia rakennuksia?
En tarkoittanut tuota... Ihmettelen vaan että pieneen kaupunkiin rakennetaan ylipäätänsä jotain tuollaista ;) Jos ajattelee Suomea niin esim tuollainen torni johonkin Rääkkylään? empä tiedä tulisiko ikinä onnistumaan vaikka hieno olisikin. Siis ja tuosta tulee tuon kylän keskus.

En millään tavalla sanonut että siinä olisi huonoa, vaikka ehkä huono sanavalinta tulikin. Joensuuhun tuommoinen niin olen ylpeä!

Mutta periaatteessa olisi herättänyt enemmän huomiota ja kiinnostusta jos isommassa paikkakunnassa. Ja toivon tuollaisia muuallekkin! Toivottavasti puun käyttäminen rakennuksissa yleistyy. Ainakin Joensuussa rakennetaa monia 2 - 3 kerroksisia puurakerrostaloja.
Avatar
tekijänä tae
#40354
SamuXe kirjoitti: En tarkoittanut tuota... Ihmettelen vaan että pieneen kaupunkiin rakennetaan ylipäätänsä jotain tuollaista ;) Jos ajattelee Suomea niin esim tuollainen torni johonkin Rääkkylään? empä tiedä tulisiko ikinä onnistumaan vaikka hieno olisikin. Siis ja tuosta tulee tuon kylän keskus.
Kirkkoniemi on erittäin merkittävä. Rääkkylässä kun tuskin on isoa jäämerisatamaa, sotilastukikohtaa, energiateollisuutta tai kansainvälisten suhteiden yhteistyöjärjestön pääkonttoria. Lisäksi sinne lappaa siirto- ja kausityöläisiä olan takaa, joten asukaslukukaan ei kerro oikein koko totuutta.