Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

#33428
^ Tällä viikolla pitäis ensimmäisten lasien nousta WTC1:een, joten alkaa hahmottamaan miltä tuo tulee sitten oikeasti näyttämään.

Jalusta lasitetaan myös, vai tarkoititko tuota ovilla olevaa suojamuuria?
#33430
JR kirjoitti:
Purkki^ kirjoitti:Jalusta lasitetaan myös, vai tarkoititko tuota ovilla olevaa suojamuuria?
Koko häkkyrää. Vastaava ei ainakaan WTC7:ssä ole mikään kovin ihmeellinen.
Vähän hassultahan se tossa renderissä näyttää. Saa sitten nähdä minlälainen siitä oikeesti tulee.
#33580
Tuo Vietbank näyttää ihan Jumeirah Emirates Towersin tornilta Dubaissa. Hotelli, johon tulee huomenna majoituttua. JET:in tornit ovat vain toisinpäin.

Tuossa WTC-projektissa kyllä palaa rahaa turhan päiväiseen terrorihysteriaan. Mitään ongelmaahan ei edes ole, jos oma hallitus jättää tulevaisuudessa lennättämättä niitä kätyreitään päin pilvenpiirtäjiä. Simple as that. :smt028
#33582
Joo, Tieteen kuvalehdessä oli tosiaankin mielenkiintoinen juttu WTC-projektista. Sitä en ennen tiennyt, että korkeus on tarkkaan mietitty ja sillä on suuri merkitys. Eli siis maston kanssa 1776 jalkaa joka on yhdysvaltojen itsenäisyyden julistamis vuosi.
#33598
minua ei ihan hirveästi WTC1 innostanut.. on siinä noita turvallisuusasioita mietitty vaikka kuin ja ilmeisesti siitä tulee suhteellisen energiatehokas rakennus mikä on tietysti varsin hyvä. Mutta arkkitehtuurillisesti ja muiltakin osin siinä ei ole mitään ihan ihmeellistä ja uutta.. suurin osa aasian uusista megatönöistä on (imo) paljon mielenkiintoisempia. Iso työmaa on toki ja paikkahan on legenda!
#33599
^ Mikä on hassua, koska WTC1:n on suunnitellut sama toimisto joka suunnitteli Burj Khalifan + muita aasian projekteja. Energiatehokkuudessa WTC1 taitaa olla aika ylivoimainen ykkönen maailmassa.
#33605
Joo, SOM tekee kyllä melko merkittävän osan noista tämän hetken megaprojekteista.. khalifa on vähän paremmin onnistunut design (klassinen avaruusraketti), mut esim Jin Mao Shanghaissa tai Ningbo BOC on ehdottoman hyviä projekteja SOMilta.

Tässä Ningbo BOC kuvakin jopa
Kuva

ja sanotaan nyt vielä ettei tule väärää käsitystä.. siis mielestäni WTC1 on hieman pettymys odotuksia vastaan, sillä projekti on todella kallis ja maailman edelleen tunnetuimmalla pilvenpiirtäjäkorttelilla.. torni ei mitenkään absoluuttisessa mielessä ole huono, huolisin sen Frankfurtiin hetkenä minä hyvänsä! Mutta verrattuna muihin saman kokoluokan tai etenkin hintaluokan projekteihin se ulkomuoto oli minusta hieman vaisu.. ja etenkin se tikku lootan katolla ei näytä kyllä kovin onnistuneelta. Mutno.. on nykissä noita hienoja torneja kyllä yllin kyllin, eikä tämä nyt kaupunkia mitenkään pilaa, toki päinvastoin.
#33607
huopa kirjoitti: ja sanotaan nyt vielä ettei tule väärää käsitystä.. siis mielestäni WTC1 on hieman pettymys odotuksia vastaan, sillä projekti on todella kallis ja maailman edelleen tunnetuimmalla pilvenpiirtäjäkorttelilla.. torni ei mitenkään absoluuttisessa mielessä ole huono, huolisin sen Frankfurtiin hetkenä minä hyvänsä! Mutta verrattuna muihin saman kokoluokan tai etenkin hintaluokan projekteihin se ulkomuoto oli minusta hieman vaisu.. ja etenkin se tikku lootan katolla ei näytä kyllä kovin onnistuneelta. Mutno.. on nykissä noita hienoja torneja kyllä yllin kyllin, eikä tämä nyt kaupunkia mitenkään pilaa, toki päinvastoin.
Arkkitehdithän rakennuksia suunnittelevat toimistojenkin nimissä. David Childsin aikaisemmatkin työt ovat jonkinmoisia laatikkojohdannaisia (WTC 7, Time Warner Center). Burj Khalifan pyöreydet suunnitellut Adrian Smithän ei enää ole SOM:llä töissä, vaan pitää omaa toimistoaan.

"Child's reworking of his and Daniel Libeskind's original design to make it more secure and practical was widely criticized, though arguably, after warnings from police and pressure from developers, he had little choice."
#33634
Otsikko tämän päivän Turun Sanomissa.

"Suomen paviljonki Kirnu valittiin parhaaksi Shanghain maailmannäyttelyssä"
Suomen paviljonki Kirnu on valittu Kiinassa järjestetyn Shanghain maailmannäyttelyn parhaaksi. Palkinto myönnettiin lauantaina. Kirnu sai Kultaisen patsaan palkinnon parhaasta suunnittelusta. Tekijä on arkkitehtitoimisto JKMM Arkkitehdit, joka tunnetaan muun muassa Turun uuden pääkirjaston suunnittelijana. Turun Sanomien puhelimitse tavoittama arkkitehti Asmo Jaaksi ei ollut vielä ehtinyt edes kuulla palkinnosta. Hän arveli sen ehkä helpottavan suomalaisten pääsyä Kiinan vilkkaille, mutta kilpailuille rakennusmarkkinoille.

– Hyvältähän tämä tuntuu. Me tietysti toivomme, että tästä saataisiin positiivista julkisuutta, joka auttaisi meitä eteenpäin myös Kiinan omilla markkinoilla. Kirnuhan oli tavallaan kokonaan suomalainen projekti, Jaaksi sanoo. Hänen mukaansa Kiina on yleisesti ottaen hankala pala.
– Kiina on älyttömän kilpailtu, vaikka siellä tietysti myös rakennetaan paljon.

Helsinkiläistoimisto on ainakin tottunut voittamaan. Suomen Shanghain-paviljongin suunnittelijaksikin se seuloutui arkkitehtikilpailussa, johon osallistui yhteensä 104 työtä.

Epäsymmetrinen rakennus
Kirnun ovat suunnitelleet Asmo Jaaksi, Teemu Kurkela, Samuli Miettinen ja Juha Mäki-Jyllilä. Muodoltaan epäsymmetrinen rakennus on 3200 neliön kokoinen, ja siinä tilaa kolmessa kerroksessa. Keskellä on ylös asti avoin sisäpiha. Rakennuksen ulkopinta koostuu kokonaan uudentyyppisestä materiaalista. Se on paperiyhtiö UPM:n kehittämä muovikomposiitti, joka yhdistää puuta ja muovia.
– Se on tavallaan kierrätystavaraa eli paperiteollisuuden jätettä, jonka sidosaineena on muovi, Asmo Jaaksi kertoo.

Sisäpiha eli varsinainen Kirnu on vuorattu pingotetulla tekstiilillä.
– Se on sellaista arkkitehtikangasta eli kokonaan saumatonta materiaalia, eräänlainen sukka, Jaaksi selittää.
Maailmannäyttelyn jälkeen Kirnu on tarkoitus purkaa ja pystyttää uudelleen johonkin sopivaan paikkaan. Jaaksin tietämän mukaan tarjouksia on jo tullutkin. Todennäköisimmin ostaja on Kiinasta.
– Tuntuisi luontevammaltakin, että se jäisi sinne, Jaaksi sanoo.

Todennäköisin uusiokäyttö on jonkinlainen näyttelytila. Rakennuksen omistaa Suomen vientiteollisuuden ja valtion yhteisesti rahoittama vienninedistämisorganisaatio Finnpro.
http://www.ts.fi/online/kotimaa/170385.html
#34516
Singaporen yliopistokompleksi miellyttää ainakin omia silmiäni erityisesti.
Modern Architect Design kirjoitti:Singapore University Of Technology

We suggest you look at an innovative project of Singapore University of Technology and Design. The project was designed UNStudio and DP Architects. Total area is 76,846 square meters. m. The University offers four key areas of training programs: Architecture and Sustainable Design (ASD), Engineering Product Development (EPD), Engineering Systems and Design (ESD) and Information Systems and Design Technology (ISTD). It is assumed that the new university will be the engine of technological development and economic growth, and innovation. Project is unique in its "seamlessness." The project authors have developed a network of horizontal, vertical and diagonal perspectives and connecting links with the checkpoints.

Kuva

Kuva

Kuva
http://www.modernarchitectdesign.com/20 ... ology.html
  • 1
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 84