Luukie kirjoitti:grendy kirjoitti:^Keskustassa ei oo kun Koskikeskus ja Tullintori toistaiseksi, Ratina on vasta pöytälaatikossa 
Lempäälässä on sit tietty Ideapark jos kauppakeskuksista tykkäät 
Enpä tiedä missä Lempäälä, mutta luultavasti siinä Tampereen kupeessa.
15-20 min Tampereelta moottoritietä, täysi ostoshelvetti keskellä korpea moottoritien varressa. En voi suositella, se on vain helkkarin iso. Viihtyisyys loistaa poissaolollaan.
Luukie kirjoitti:Ja kyllä tykkään isoista kauppakeskuksista koska sieltä mistä tulin niin en muualla käynytkään. Jos tuon Suomi-touringin vedän niin en kyllä usko että lähden mihinkään Lempäälään yhden kauppakeskuksen takia. Aika nihkeeltä näyttää nuo Tampereen kauppakeskukset. Kaveri sanoi että Tampereen keskusta on vain yksi pitkä katu, mistä tuli vain rakas koti mieleen. Jotenkin jäin Tamperetta kaipaamaan.
Kai tykkäät muistakin kuin kauppakeskuksista? Keskustassa on tosiaan Koskikeskus (valmistuessaan 1988 Suomen suurin, neljässä kerroksessa myymälätilaa) ja sitten aseman takana vähän pienempi ja nuhjaantuneempi Tullintori (kolmessa kerroksessa, komea galleria-tyyppinen lasikattoratkaisu). Googlaamalla löydät molemmat. Sitten on Siperia, joka on Finlaysonin alueella. Se on loft-tyyppinen, rouhea, vanhaan puuvillatehtaaseen tehty pienehkö kauppakeskus, jossa on enimmäkseen ravintoloita, vastapäätä on myös elokuvateatteri ja sisätiloja pitkin pääsee Työväenmuseo Werstaaseen (suosittelen).
Hämeenkatu on aivan ykkönen ostoskatuna, kannattaa kävellä päästä päähän. Toinen, ehkä vielä henkeäsalpaavampi kokemus on kävellä Tammerkosken varsi Ratinasta Koskikeskuksen ja Koskipuiston kautta Patosillalle ja sieltä Frenckellin holvin läpi Vanhan kirjastotalon puistoon. Patosillan kohdalta voi kävellä myös kosken itäpuolta Tampellan alueelle, jossa on sekaisin vanhaa pellava- ja rautatehdasaluetta ja uutta urbaania rakentamista.