Käyttäisin erilaista ilmaisua, bitteri.
Hirvittävä viritys! 
Harmi ettei TS:n nettiversiossa ole siitä kuvaa, jos tuollainen ilmestyisi kauppatorin nurkille, muuttaisin Tampereelle
Helllllllll... kirjoittamisen ja skannaamisen aikana olin tipahtanut talosta ulos ja kun piti lähettää, koko kirjoitus meni harakoille

En jaksa enää naputella uudelleen vuodatustani, mutta tässä kuitenkin TS:stä skannattu havainnekuva talohirmusta, oli pakko skannata se näkösälle!
Pieni lainaus kuitenkin TS:n artikkelista:
"Konsuli Wihanto nostaa esiin C.L.Engelin, Erik Bryggmanin, Charles Bassin, Aallon ja muut Turun uudistajat, joiden henkeä kaivataan yhä. Wihanto haaveilee ratkaisusta, joka sulattaisi uuden arkkitehtuurin ja vanhojen rakennusten tyylin harmoniseksi kokonaisuudeksi. Jättirakennus ulottuisi osin Bassin talon molemmille puolille. Hallitsevana piirteenä olisi yläosan kaareva muoto. Rakennus olisi smart building eli älytalo. Rakennusta ohjaisi tekoäly. Ovet saisi auki kännykällä. Rakennus olisi myös luontoystävällinen. Sen toiminnasta ei jäisi suurta hiilijalanjälkeä"
Mitä vanhat oman aikansa kärkiarkkitehdit, jotka ovat jo pitkään maanneet maan povessa, sanoisivat nimiään kiskottavan esiin tämän innovaation yhteydessä? "Harmoninen kokonaisuus" on asia joka ei omissa silmissäni mitenkään voi toteutua havainnekuvan pohjalta. Ajateltu tekoäly on rakennettavissa mihin tahansa uudisrakennukseen, ei sen vuoksi tarvitse ryhtyä noin mauttomaksi taloa suunniteltaessa.

Tuo on varsin hirviömäinen luomus silmissäni! Se tulisi paikkaan joka nyt näyttää tältä:
http://tinyurl.com/397buw8
Vielä lainaus TS:stä
Konsuli julistaa että rakennuspäätöksestä voisi tulla vuoden 2011 kulttuuripääkaupungin saavutus.
-Tulevaisuuden Turkua rakennetaan kulttuuriarvojen perusteella.
Tiistaina esillä oleva kaavoittajan malli ei Wihannon mielestä ole taloudellisesti toteuttamiskelpoinen kokonaisuuus.
- Minua hämmästyttää ettei esiin nosteta kiinteistönomistajan näkemyksiä.
Uskomaton veto pyrkiä liittämään omat bisnekset Turun kulttuuripääkaupunkivuoden yhteyteen ylipäänsä, toiseen potenssiin se nousee hänen tehdessään siitä kulttuuripääkaupunkivuoden pääsaavutuksen!
Normaalisti kiinteistönomistajat kunnostavat ja ylläpitävät itse rakennuksensa, sehän on omistajan velvollisuus. Turussa on paalutettu ruutukaava-alueen taloja pitkään ja hartaasti, en tiedä onko tästä saatu esimerkiksi valtion taholta avustusta, kaupunki ei ole velvollinen kustantamaan kiinteistöjen korjauksia omasta, eli kuntalaisten pussista. Wihanto edellyttää silti jonkun muun maksavan nyt suojeltujen rakennusten remontin.
-Ei kaupungilla ole mitään rahaa vaatimaansa suojelun kustantamiseksi, mutta kaupunki voi korvata sen rakennusoikeudella, Wihanto korostaa
Kyse on siitä että nykyisen 7000 kerrosneliömetrin rakennusoikeus 9 kerroksiseen taloon muutettaisiin 11000 kerrosneliömetrin rakennusoikeudeksi 11 kerroksiseen taloon. Turussa on esimerkkejä joissa kadunvarsirakennukset ovat jääneet kunnostettuina kaupunkikuvaan, ilman että kiinteistönomistajalle projekti olisi käynyt kannattamattomaksi. Viimeisin esimerkki on Humalistonkadun ja Rauhankadun kulma, jossa Maijala ja Paperi Lehdon talo rempataan hienoksi. Paperi Lehto on jo lähes valmis. Tuossa street wiew ennen kunnostamista
http://tinyurl.com/2u2e3uj Rakentaminen pihalle alkanee piakkoin. Rauhankadun puutalo on purettu jo kauan sitten.
Liikemies on liikemies vaikka voissa paistais, tältä se näyttää huolimatta siitä että Jummi on syntyperäinen turkulainen. Kulttuuriarvot ovat tärkeitä vain jos ne tukevat omaa liiketoimintaa, kaupunkikuvalla ei ole puheroolia kummisedän teatterissa. Näitä isänmaattomia aina löytyy joka paikasta.
