Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Talon aulassa voit esitellä omia kuvia rakennuksista, kaupungeista ja muista urbaaniin teemaan liittyvistä kohteista. Esittele kotikaupunkisi tai kommentoi muiden kuvia. HUOM! Kuvat ovat tekijänoikeuslain suojaamia, eikä kuvien kopiointi ole sallittua ilman kuvaajan lupaa!
Avatar
tekijänä 16valve
#29970
Yövyin Imatran Valtionhotellissa alkuviikosta. Oli kyllä todella upea rakennus, eikä paikkakaan ole huono, sillä se sijaitsee aivan Imatrankosken kupeessa. Tämä jugentlinna on valmistunut 1903. Rakennuksen on suunnitellut arkkitehti Usko Nyström.

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva

"Rakeinen" iltakuva Imatrankoskesta. Patoportit avataan kesäisin näytösluontoisesti päivittäin. Nyt koski oli kuiva.
Kuva

Kuva

Hieno relieffi pääoven seinustalla.
Kuva

Vielä pari sisäkuvaa.
Kuva

Kuva

Kuva
Avatar
tekijänä Krio
#29971
Kaunis linna! Sisätiloista tuli mieleen tosin Resident Evil 1-peli :D
Avatar
tekijänä grendy
#29976
Uskomattoman hieno rakennus! Vau :)
Avatar
tekijänä Kantti
#29980
Toi valtionhotelli on hieno rakennus tosiaan. Ulkoapäin olen sitä muutaman kerran katsellut mutta sisällä en ole käynyt, oli kivaa nähdä kuvaa talon sisältä! Yhtä vakuuttava niin sisältä kuin ulkoakin.

Tällaisia taloja katsellessa ei voi käsittää miten ennen köyhempinä aikoina on ollut varaa tehdä laadukasta ja detaljirikasta yksityiskohtaista työtä - jossa laatutason näkee ensi silmäyksellä - ja nyt ei ole!?? Lähes kaikki on 90 asteen kulmassa ettei mene liian vaikeaksi.... :|
tekijänä pyry
#29981
Hienoja kuvia ja Suomen hienoimpia rakennuksia mielestäni, itsekin olen tuolla kerran yöpynyt! Usko Nyström toimistoineen (Nyström-Petrelius-Penttilä) on minusta muutenkin jäänyt liiaksi tunnetumpien aikalaistensa Saarisen, Sonckin ja Helsingissä myös Selim Lindqvistin varjoon. Nyströmin hienoihin Helsingin töihin voi tutustua vaikka täällä:

http://www.korttelit.fi/arkkitehti.php/id/109,168

Sen verran voisin päteä tiedoillani, että Nyström toimi harjoittavan arkkitehdin uransa jälkeen arkkitehtuurin historian opettajana TKK:lla opettaen mm. nuorta Alvar Aaltoa. Nyström oli kaikesta päätellen Aallon suosikkiopettajia ja Aalto suunnittelikin Nyströmin haudan, joka löytyy Hietaniemen hautausmaalta. Muistaakseni SAFA:n logo on mukailtu juuri Nyströmin hautamuistomerkistä.