Itselläni ei ole kunnon käsitystä Espoosta, miellän sen vähän varakkaampien asuma-alueeksi josta käydään pääasiassa Helsingissä töissä. Tämä on tietysti tyypillinen kuva ihmiseltä - minulta - joka ei ole koskaan joutunut Espoon kanssa tekemisiin. Sama tilanne Vantaan osalta. Kummankaan kohdalla en tiedä missä kaupunkien rajat kulkevat, mikä on Espoota mikä Vantaata tai mikä Helsinkiä. No Helsingistä on selkeämpi kuva tietysti, mutta raja-alueista ei ole selkeätä käsitystä.
Espoon ja Vantaan kohdalla on vähän lähiömäinen kuva suuren kaupungin rajalle nopeasti syntyneistä kaupungeista, joihin on muutettu edullisempien asumiskustannusten vuoksi joskus. Niistä on pääkaupunkiseudun tiiviissä imussa muodostunut keskittymä joista on muodostunut kaupunkeja, ja jotka kasvavat edelleen pk-seudun vahvana jatkuvan imun vaikutuksesta. Nyt niiden ollessa jo Helsingin jälkeen Suomen suurimpia kaupunkeja, eivät tietenkään ole enää lähiömäisiä asumispaikkoja vaan itsekin taloudellisen toiminnan keskuksia. Kuitenkin hyvin epämääräinen kuva kummastakin kaupungista ainakin minulla on.
Tällaisia ajatuksia Espoo, ja Vantaa kummatkin herättävät. Ne ovat vain kovin tuoreita tapauksia ja nopeasti maasta polkaistuja keskuksia etteivät ole kunnolla hahmottuneita kaupungeiksi kaupunkien joukossa. Arvelen että samantapaisia aatoksia elää pääkaupunkiseudun ulkopuolella runsaasti? Helsingin varjo vain pimentää ympärillä olevat uudet kaupungit jotka jäävät vieraiksi ellei niihin nimenomaan ole asiaa.
Jos on asiaa pk-seudulle sanon meneväni hesaan, jonne oikeastikin lähes poikkeuksetta olen suunnannut
