Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Talot eivät ole kaikki kaikessa. Raideliikenne, puistoalueet ja muut kaupunkikuvalliset projektit saavat aikaan keskustelua täällä.
tekijänä Joggeri
#20956
zeizei kirjoitti:
-Gentleman82- kirjoitti:Video: http://areena.yle.fi/toista?id=1510789
Loisto homma. :) Ite tulee mentyä tuota väliä noin kerran kuukaudessa, eikä enää malta odottaa tuota uutta pätkää. :D Nykyään bussilla ja junalla on nopeuseroa noin 10min, joten jatkossa bussin pitäisi olla junaa nopeampi. Ja halvempi. Ja helpompi vaihtaa bussia..
Siis MITÄ? Höyryvetureillako VR tuota liikennettä hoitaa? Miksi juna on noin pirun hidas? Olisiko kenties aika havahtua rakentamaan maan pääkaupungin ja entisen pääkaupungin välille jo ihan oikea pariraiteinen rautatieväylä? Tuo on jo surullista! Ja surullista nimenomaan siksi, että juna on (yleensä) lähes kaikilla mittareilla mitattuna parempi liikenneväline kuin bussi.
Avatar
tekijänä grendy
#20959
^Juu joku kyllä pissii jos bussi on nopeampi ja houkuttelevampi vaihtoehto kuin juna! Enpäs muista vastaavaa tapausta kuulleeni missään muualla :D
tekijänä zeizei
#20961
Joggeri kirjoitti:
zeizei kirjoitti:Loisto homma. :) Ite tulee mentyä tuota väliä noin kerran kuukaudessa, eikä enää malta odottaa tuota uutta pätkää. :D Nykyään bussilla ja junalla on nopeuseroa noin 10min, joten jatkossa bussin pitäisi olla junaa nopeampi. Ja halvempi. Ja helpompi vaihtaa bussia..
Siis MITÄ? Höyryvetureillako VR tuota liikennettä hoitaa? Miksi juna on noin pirun hidas? Olisiko kenties aika havahtua rakentamaan maan pääkaupungin ja entisen pääkaupungin välille jo ihan oikea pariraiteinen rautatieväylä? Tuo on jo surullista! Ja surullista nimenomaan siksi, että juna on (yleensä) lähes kaikilla mittareilla mitattuna parempi liikenneväline kuin bussi.
Heh, näin se vaan on. :D Tsekkasin vielä tämän hetkiset ajat VR:ltä ja matkahuollolta:

Helsinki-Turku VR:
Pendolino 1:55
Intercity2 2:04

Matkahuolto
ExpressBuss 2:10-2:15

Vartin voisin kuvitella tosta lähtevän kun motari valmistuu. Ja bussilla menee se 15-20min päästä Helsingistä ensin pois, ilman tätä nopeusero olisi valtava.
Avatar
tekijänä Klazu
#20980
On ihan naurettavaa, että VR ylipäätänsä ajeluttaa rantaradalla Pendolinoja, koska niillä ei saavuteta minkäänlaista hyötyä. Pistäisivät Pendolinot pohjoisen ja idän liikenteeseen, jossa niistä voisi olla edes hieman ajallista hyötyä. Surullista kyllä VR on hinnoitellut Pendolinot sangen ei-houkuttelevaksi junatyypiksi, joten monet välttävät sitä. Olisikohan näin ollen kenties hyvä syy jopa luopua kyseisestä junatyypistä ja ajella vain IC-kalustolla?
tekijänä zeizei
#21040
HS kirjoitti:Espoo varaa lisää rahaa Kehä I:n jättiremonttiin

Espoo joutuu varaamaan lisää Kehä I:n jättiremonttiin Leppävaarassa.

Tiehallinto on todennut, että kustannustason nousun vuoksi hankkeen kustannuksia korotetaan yli 14 miljoonalla eurolla.

Nyt hankkeen kokonaiskustannukset ovat noin 179 miljoonaa euroa.

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Esp ... 5239642466
Luulisi hankkeiden pikemminkin halventuvan tällä hetkellä kun raaka-aineiden hinnat ovat laskussa. Rakennusala on myös yleisesti vähän viilentymässä, vaikka tosin tierakentajista en tiedä.
Avatar
tekijänä Taco
#21076
grendy kirjoitti:^Vau tonne kun pääsis uiskenteleen! :).. ja tosiaankin viihtyvyys on se mitä Suomessa hyvin harvoin mietitään siltoja tms rakennettaessa. Tosin uusilla moottoriteillä on siellä sun täällä aina hienoja ja erilaisia ylikulkusiltoja jotka on piristävä poikkeus :).. Mutta kuitenkin kun 99% ylikulkusilloista on harmaata betonia niin parannettavaa olis vielä huomattavasti...
Eikös siltoihin ole mahdollista tehdä pintaremontti viihtyvyttä parantamaan.

EDIT: Kannattaisin kyllä remonttia.
Viimeksi muokannut Taco, 07.10.08 22:19. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
tekijänä zeizei
#21138
Uusia kuvia Turku-Helsinki moottoritieltä. Tai no reilu kuukausi sitten otettu.. Mutta valmistumiseen enää 6 viikkoa!

http://e18.pp-viestinta.fi/tyokuvat_0808.html

Kuva
tekijänä zeizei
#21189
Turku-Helsinki motarilla on otettu liito-oravat hyvin huomioon. :smt028 No, hyvähän se on että tälläisetkin hankkeet pyritään edes jotenkin tekemään ympäristön ehdoilla.
Tekniikka&Talous kirjoitti:Helsinki–Turku -moottoritie valmistuu liito-oravien ehdoilla

Kauan odotettu moottoritie Helsingistä Turkuun valmistuu marraskuun puolivälissä. Tällöin Helsingistä pääsee Turkuun yhtäjaksoista moottoritietä.

Tien viimeinen osuus Lohjasta Muurlaan on varsin poikkeuksellinen, sillä tieosuudella on kaikkiaan seitsemän tunnelia 51 kilometrin matkalla.

”Kaiken takana on ajatus luonnon säästämisestä”, kuvailee aluevastaava Unto Pakarinen Tieyhtiö Ykköstie Oy:stä.

”Yksi puu esimerkiksi kaivettiin tielinjalta pois ja istutettiin uudelleen, koska siinä oli liito-oravan pesä.”

Monet tielinjan tunneleista on rakennettu liito-oravien vuoksi.

Kaikkiaan tielinjalla on 47 liito-oravien ylityspaikkaa.

Tien keskikaistalle on esimerkiksi istutettu täysikasvuisia haapoja, jottei oravien tarvitse liitää kerralla koko tiealueen yli.

http://www.tekniikkatalous.fi/rakennus/ ... 143766.ece
tekijänä zeizei
#21540
Nöhöööööyyyyy! Turku-Helsinki motari saattaa viivästyä, mutta ei tietoa minkä verran.
E18-moottoritien avaaminen saattaa viivästyä

Lohja-Muurla-moottoritien avaaminen saattaa siirtyä. Hankkeen projektivastaava Juha Sillanpää vahvistaa YLEn Turun Radiolle, että moottorien telematiikka on vielä kesken, eikä se varmuudella varmistu aiottuun avaamispäivään, 15. marraskuuta mennessä.
Tiehallinto kertoo tekee päätöksensä avaamaispäivästä ensi tiistaina.

Sillanpään mukaan telematiikka-asentajat tekevät töitä kuumeisesti ja on toisaalta myös mahdollista, että tie saataisiin avattua suunnitellusti.

Asiasta kertoi ensin Ilta-Sanomat.
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id106749.html
tekijänä Valdéz
#21543
zeizei kirjoitti:Nöhöööööyyyyy! Turku-Helsinki motari saattaa viivästyä, mutta ei tietoa minkä verran.
Juu. Niin viivästyy. Se on viivästynyt jo monta kymmentä vuotta.
tekijänä zeizei
#21545
Valdéz kirjoitti:
zeizei kirjoitti:Nöhöööööyyyyy! Turku-Helsinki motari saattaa viivästyä, mutta ei tietoa minkä verran.
Juu. Niin viivästyy. Se on viivästynyt jo monta kymmentä vuotta.
Heh. Mutta onneksi tässä pitäisi olla kyse korkeintaan kuukaudesta, sillä joulukuun virallisia avajaisjuhlia ei sanottu lykättävän. :)
tekijänä zeizei
#21652
Turku-Helsnki moottoritiestä avataan 23 kilometrin pätkä lauantaina, loput ~30km vähän myöhemmin:
HS kirjoitti:Tunnelien turvatestaus viivästyttää moottoritien avaamista Lohjalta Lahnajärvelle

Helsingin ja Turun välinen moottoritie ei vielä ensi lauantaina aukea kokonaan liikenteelle.

Tiehallinnon mukaan Muurlan ja Lahnajärven välinen 23 kilometrin mittainen osuus voidaan avata lähipäivinä, mutta Lahnajärven ja Lohjan väli aikaisintaan useiden viikkojen kuluttua.

Viimeisen osuuden aukeamista liikenteelle on viivästyttänyt odotettua enemmän aikaa vienyt tunneleiden turvallisuusjärjestelmien testaus.

http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Tunn ... 5241021394
tekijänä braide
#21656
Sittenku se motari on valmis niin kuka lähtee porukalla junalla väliä Turku-Helsinki ? motaria pitkin pääsee n.1h15min-1h30min kun junalla siihen menee se 2h ja et ees pääse sinne minne oot menossa. Jälleen tulee esiin asia ELSA! Hitto että osaa päättäjät olla viisaita kun tota ELSA-rataakin ollaa mietitty about saman verran ku motaria mut kohta sekin on valmis mutta ELSA on pöydänlaatikon alimmaisena.
ELSA-Rata maksaisi karkeasti arvioiden 250-350 miljoonaa euroa, kun Lahden oikorata maksaa budjetin mukaan 335 miljoonaa.
Keväällä 2004 Ratahallintokeskus julkaisi raportin Etelä-Suomen rautatieliikenteen visiotarkastelut 2050. Selvityksessä tarkasteltiin eri vaihtoehtoja Etelä-Suomen rautatieliikenteen kehittämisestä pitkällä tähtäimellä. Rantaradan osalta mukana olivat vaihtoehdot: nykyisen rantaradan kehittäminen, Espoo–Nummela–Lohja-rata, Espoo–Nummela–Lohja–Salo-rata sekä suurnopeusrata Pasila–lentoasema–Salo. Viimeisellä matka-aika Turun ja Helsingin välillä olisi 55 minuuttia. Suurnopeusrata on mukana myös YTV:n PLJ 2002:n YTV 2050 Raideliikenteen pitkän tähtäyksen visiot Helsingin seudulla -selvityksessä.

ELSA-radan varauksia on maakunta- ja seutukaavoissa toteutettu vaihtelevasti. Rantaradan huono kunto sekä vanhan ELSA-linjauksen alhainen nopeustaso käynnistivät lopulta uuden selvitystyön. Liikenne- ja viestintäministeriö asetti marraskuussa 2004 työryhmän selvittämään vaihtoehtoja rantaradan parantamiselle nopean liikenteen tarpeisiin. Yhtenä vaihtoehtona on myös vanhan ELSAn mukainen linjaus parannetulla geometrialla. Aikaa työryhmälle annettiin vuoden 2006 toukokuun loppuun. Selvityksen jälkeen päätetään, millaisia ratavarauksia kaavoituksessa aiotaan tulevaisuudessa ottaa huomioon.

Ratahallintokeskuksen vuonna 2002 tekemässä Rataverkko 2020 -suunnitelmassa ei Espoo-Nummela-Lohja-rata eikä muitakaan toimenpiteitä Turun raideyhteydelle ole mukana. Ratahallintokeskus on myös selvitystyötä käynnistettäessä lausunut, että seuraavan 10–15 vuoden aikana uutta rataa ei ainakaan rakenneta.
Onko järkee vai ei..? :smt023 :banghead:
tekijänä zeizei
#21674
Nyt kun sillat ovat ajankohtaisia Helsingissä, tuli mieleeni Lupu Bridge Shanghaissa. Vaikka silta onkin todella kaunis, mielestäni kaikista hienointa on silti se, että sillan YLI pystyy kävelemään! Käy varmasti kunnon lenkistäkin. :mrgreen:

Kuva
Kuva
Kuva

http://www.flickr.com/search/?q=lupu%20 ... =all&s=int
Avatar
tekijänä Kantti
#21675
Ompas veistoksellinen! Todella hieno idea tämä jalankulkumahdollisuus korkealle nousevalle kaarelle. Todellinen suurkaupunkisilta :!:
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 54