- 30.10.16 20:54
#85305
Jatkeen työmaalla itäharjulla, If:fin konttoria vastapäätä näköjään nosturi jo paikalla, kolme kerrostaloa siis paikalle tulossa.
[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.
Mikä on Taloforum?

Uimahalli hämähäkkitontillehttp://www.ts.fi/mielipiteet/lukijoilta ... kitontille
LUKIJOILTA Turun Sanomat 2:00 10
Uinti on mitä parhainta terveysliikuntaa. Turun kaupungin rakennusinvestointien listalle tulee laittaa uimahallin saaminen Turun keskustaan. Oikea paikka uimahallille olisi Hämähäkkitontin takana oleva kallio.
Samppalinnan maauimala palvelee muutaman kesäkuukauden. Sen alle louhittava "Sampalinnan kalliouimala" palvelisi muun ajan vuotta.
Uimahalli parantaisi Turun keskustan ja Urheilupuiston alueen palvelutarjontaa. Hyvällä ideoinnilla löytyy synergiaetuja myös maanalaisen uimahallin, maauimalan ja Kaupunginteatterin välillä.
Keskustan Turun Seudun paikallisyhdistys ry.
hmikko kirjoitti:^ Impivaaran uimahalli vaan on juuri kertaalleen purettu betonirunkoon asti ja rakennettu laajempana uudelleen. Tokko kaupunki tekee toista uutta isoa uimahallia heti perään. Impivaara tunnetusti sijaitsee hevonkuusessa (nimim. runsaasti uimaan kaikenlaisilla keleillä pyöräillyt), mutta sijainti käytännössä päätettiin olla muuttamatta uusimispäätöksen yhteydessä.No juu ei, mutta tällaisia ideoita on mielestäni hyvä pyöritellä. Ideana tällaisessa olisikin että olisi ympäri vuoden auki Samppalinnan yhteydessä. Kaikenlaisia Spa hommia voisi yhdistellä. Se on kyllä myönnettävä että Impivaaran alue on vähän piilossa, toisaalta alueella on tilaa kehittää. Toisaalta voisi sanoa että kerrostalolähiöitä Turussa on jo riittämiin.




Sisu kirjoitti:Tykkään kyllä Brahenportin ulkonäöstä. Väri, kattomuoto, sisäpihan lasittamattomat pinnakaiteiset parvekkeet. Vielä kun NCC olisi malttanut maksaa muutaman satasen enemmän ja ottaa asuntojen raitisilmasäleiköt seinän sävyyn maalattuna, eikä harmaana. Ja ehkä tuon RAL7024 antrasiitin peltiosien värin olisi uskaltanut vaihtaa pari pykälää vaaleammaksi.Raitisilmasäleiköt olisi totta tosiaan voinut hankkia seinän värisinä! Antrasiitti katon ja peltiosien värinä, on varmaan harkittu, on saatu selkeä ryhdistävä kontrasti antamaan luonnetta rakennukselle.
Nalle kirjoitti:Ennakkomarkkinoinnissa tuo Läntisen pitkäkadun talo. Markkinat vetää nyt hyvin, ei varmaan kauaa mene kuin rakentaminen alkaa.Näin on. Asuntokauppa on vilkastunut Turussa huomattavasti viime aikoina.
Turun asukasluku on kasvanut jo kymmenen vuotta putkeen ja aina edellistä vuotta nopeammin, joten myös asuntorakentaminen on lisääntynyt rajusti viime vuosina.http://www.turkulainen.fi/artikkeli/451 ... -vauhdilla
Kun vuoden 2015 kymmenen ensimmäisen kuukauden aikana myönnettiin rakennuslupaa yhteensä 107000 neliölle, myönnettiin kuluvana vuonna samana ajanjaksona peräti 223000 neliölle. Kappaleina se on 2288 myönnettyä asuntoa. Luku on saman verran kuin vuosina 2014 ja -15 yhteensä, muistuttaa rakennusvalvontajohtaja Reima Ojala.
– En ole nähnyt 15-vuotisen urani aikana vastaavaa kasvua, Ojala päivittelee.
– Rakentamisessa mennään usein kovaa vauhtia ylös tai alas, mutta Turussa ei kasvun pysähtymiselle näy syitä, toimialajohtaja Jouko Turto komppaa.
Tampere on asukasluvussaan mennyt heittämällä Turun ohi ja hämäläiskaupungissa tuntuu olevan kovaa pöhinää rakentamisessakin, mutta itse asiassa faktat kertovat tasaisesta tilanteesta Turun ja Tampereen välillä. Vuoden 2016 tammi-lokakuussa Tampereella myönnettiin 2339 rakennuslupaa.
Turku ei aio jäädä minkään muunkaan kaupungin jalkoihin, sillä kaavoitusohjelma, jota Turku kutsuu kunnianhimoiseksi, mahdollistaa kasvun jatkossakin.
Tällä hetkellä voimassa olevat asemakaavat mahdollistavat 715000 kerrosneliön rakentamisen 14300 uudelle asukkaalle. Vireillä olevilla kaavoilla mahdollistetaan asuminen 22700 asukkaalle ja lähivuosikymmenille tähtäävissä kaupunkisuunnittelun ja -kehittämisen ohjelmissa varaudutaan noin 28700 uuteen asukkaaseen.
Turun yleiskaava on ajoitettu vuoteen 2029, jolloin Suomen vanhin kaupunki täyttää 800 vuotta. Kaupungin suunnitelmat ulottuvat kuitenkin huomattavasti kauemmas tulevaan.

