hmikko kirjoitti:
Tuossa uudessa suunnitelmassa häiritsee itseäni se, että nähtävästi Oulussa ei ole pienintäkään yritystä päästä erillisten, yhden toiminnon lähiölämpäreiden kaavoittamisesta kaupunkimaisempaan suuntaan. Noissa suunnitelmissa on rakentamista jo sen verran, että niistä olisi voinut saada jonkulaisen paikan aikaiseksi. Ei sillä, ettekö tuolla olisi näitä lämpäreitä kilometrikaupalla joka suuntaan jo ennestään.
Kaavoitusdokumenteista ei käy ilmi, minkä verran maanomistaja Stora Ensolla on ollut reunaehtoja alueen suunnittelulle. Nythän luvassa on samanlaista omakotisuburbiaa, jollaista tarjoillaan muuallekin vastaavalle etäisyydelle keskustasta. Tämä on maanomistajan näkökulmasta varmasti ihan järkevää. Koulut, kirjastot, kaupat ym. lähiöpalvelut ovat kilometrin säteellä valmiina, joten alle 3000 asukkaalla ei välttämättä saavutettaisi kovin juhlavaa palveluvarustusta, vaikka kaavoitettaisiinkin monipuolisempia toimintoja. Rakenteeseen liittyen kaavassa voisi kyllä jumpata katutilaa, korttelirakennetta, kylämäisyyttä ym., mutta suunnitellun asumisen, pienvenesataman, rantakahvilan ja "maamerkin" liiketilan lisäksi alue ei välttämättä olisi kovin houkutteleva muille toimijoille. Paukkuja toiminnalliseen kaupunkimaisuuteen olisi käyttäjäpotentiaalin kannalta lähinnä Pateniemen ja Rajakylän keskuksissa.
MindW kirjoitti:Ei varmasti kannata tarjotakaan julkista liikennettä tuolla kaupunkirakenteella.
Suunniteltu lähiölämpäre mahdollistaa joukkoliikenteen ihan kohtuullisesti. Piirustin kuvaan sinisellä Patelan länsiosia palvelevan bussilinjan, joka johonkin maailmanaikaan kulki numerolla 1. Samaan hyvään maailmanaikaan Neuvostoliitto oli voimissaan, autoja oli korkeintaan yksi taloutta kohti ja linjalle riitti käyttäjiä. Viime vuosina vuoroväliä ja liikennöintiaikaa on kuitenkin leikattu. Pateniemenrannan rakentumisen myötä linja on suunniteltu ajettavaksi punaisella merkittyä reittiä pitkin, jolloin linjan varren väestöpohja laajenee, reitti lyhenee ja mummojen, koululaisten ja muiden autokaupungin joukkoliikenteen pakkokäyttäjien ei tarvitse kävellä kilometriä lähimmälle onnikkapysäkille.
Tande kirjoitti:Järkevää olisi aloittaa keskustan voimakkaalla täydenysrakentamisella ja sen läheisten alueiden (Raksila, Tuira jne.) tiivistämisellä.
Itse olen samaa mieltä ja Oulun asuntokysyntä kohdistuu suurelta osin juuri keskustan ja lähialueiden kerrostaloasuntoihin. Kuitenkin tosielämässä myös pientaloalueille on kysyntää ja niitä toteutuu tälläkin hetkellä yhdyskuntarakenteellisesti ja kaupunkitaloudellisesti paljon Pateniemenrantaa huonommille sijainneille. Vajaa 3000 asukasta olemassa olevan yhdyskuntarakenteen jatkona valmiiden julkisten ja yksityisten palveluiden piirissä on monelta kantilta huomattavasti parempi kuin sama porukka jossain haja-asutusalueilla tai naapurikuntien pelloilla.