Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Alakerrassa käydään jutustelua mielenkiintoisista rakennusprojekteista. Täällä ei välitetä korkeusennätyksistä vaan iloitaan myös pienemmistä rakennuksista ja vanhemmista arkkitehtuurin helmistä.
tekijänä jusa-masa
#7968
Mä niin tykkään noista viher piiperoista. Aina ne on vinkumassa jostain asiasta.
Avatar
tekijänä grendy
#7970
"Jos automarketin rakentaminen lisää päästöjä, hanke on pysäytettävä ehdottomasti."

jepjep... :roll:
Avatar
tekijänä RV
#7973
Idealismin vuosikymmenet ja hippyliikkeen ajat eivät suinkaan ole loppuneet; 2000-luku on idealismin kultakautta. "Helsingin kantakaupunki pitää ehdottomasti kieltää autoilta sekä maan päällä että sen alla". "Tattarisuo takaisin suoksi!"."Jos Ideapark lisää päästöjä, rakennustyöt on keskeytettävä heti". Eivätkö noi pellet ajattele, kuinka suunnaton määrä rahaa töihin on sijoitettu ja sitä että mitä puolivalmiille rakennuksille tehtäisiin?

Kuten Grendy tässä taannoin jo mainitsikin, "cars are evil".
tekijänä jusa-masa
#7978
Jokainen ihminen on paholainen jos ei ole raitasukkiin, takku tukkaan, kuvioituun kaulahuiviin sekä pillifarkkuihin pukeutuneena.
Lisäksi ihmiskunnan kehitys on pysäytettävä ettei vahingossakaan saada mitään puhtaampia polttoaineita kehitettyä ja teollisuuden päästöjä vähennettyä. On nyky normaalit ihmiset julmia kun pitää kehitys kokonaan pysäyttää. :lol:
Avatar
tekijänä 16valve
#7982
RV kirjoitti:Kuten Grendy tässä taannoin jo mainitsikin, "cars are evil".
Joo vienkin Astrani heti huomenna paalattavaksi. Vaikka autolainaa onkin jäljellä enää 7000euroa, saahan paalauksesta muistaakseni 500€. Kierrätys on hyvä että autotehtaat saavat raaka-ainetta uusien tekemiseen. Viherpiipertäjät on aina kehityksen esteenä. Ehkä se on sellainen elämäntapa :roll:

Tästä tuli mieleeni, itse kun olen kotoisin Loimaalta. Siellä on kova keskustelu yhdestä liikekeskus suunnitelmasta. Keskeiselle alueelle olisi tulossa Tokmanni, Lidl, ym. (samalla alueella 3 keskikokoista markettia(Euromarket, K-Supermarket ja S market)). Noh, Nimbyt vastustaa tulokkaita ihan 6-0. Eniten minua ärsyttää se, että rakennuksen suunnitteluun on uhrattu jo pitkä penni, ei siis mitään Lidl kaavan mukaista liikettä vaan jotain ihan muuta.. Niin tosiaan Nimbyjen yksi kriteeri oli että kun Lempäälässä on "Ideapark" ja vastaavasti toisessa suunnassa Raisiossa on "Mylly", niin miksi Loimaalle kannattaisi rakentaa moinen ostoskeskus? Sitäpaitsi kyseessä ei todellakaan ole mikään sen kokoluokan ostoskeskus, vaan muistaakseni jotain 7000m2. Antakaa mun nauraa, Lempäälään on 90kilometriä ja Raisioon 70, so.. Ottaa vaan niin pannuun :evil:
Avatar
tekijänä RV
#7983
NIMBY:t kyllä vastustaa ihan vain vastustamisen vuoksi. Muistaakseni joku mummo laittoi valituslappusia tuosta Myllypuron Puukaupunki-suunnitelmastakin, vaikka kyseessä oli pientaloja.

Ehkä niiden tavoite on panna ihmiset asumaan maanalaisiin bunkkereihin, ne kun eivät näy.
Avatar
tekijänä Iggy.P
#7984
Kuten Grendy tässä taannoin jo mainitsikin, "cars are evil".
Ei se että suurempi osa teiden rakentamiseen käytettävistä varoista suunnataan tulevaisuudessa rautateiden ja raitioteiden rakentamiseen tarkoita sitä että kenenkään tarvitsisi viedä autoaan paalattavaksi.

Vierastan muutenkin selkeää jakoa "viherpiipertäjiin" ja "normaaleihin" ihmisiin kun puhutaan ympäristöasioista. Nykypäivänä ihmisten liikkumis ja kulutustottumukset vaihtelevat suuresti. Samoin arvomaailma.

Suomen kaltaisessa maassa missä on pitkät välimatkat on luonnollista puolustaa yksityisautoilua. Silti kukaan ei voi väittää polttomoottoritekniikalla olevan jotain tekemistä kehityksen kanssa. Se ei ole ollut hi-techiä ainakaan viiteentoista vuoteen, mieluummin kolmeenkymmeneen. Kysymys on vain öljymaiden ja autoteollisuuden valtavasta rahasammosta. Eräänlaisesta muinaisjäänteestä.

Jos valtavat resussit jotka nykyään käytetään polttomoottoreihin, käytettäisiin magneettijuniin, menisi kehitys eteenpäin vauhdikkaasti. Tällaista kehitystä jarruttavat viimekädessä vain ihmisten liikkumistottumukset.

Ja jos puhutaan vielä paljon jauhetusta ilmastonmuutoksesta, näyttävät britit olevan tällähetkellä se kansa joka sopeutuu sen tuomiin muutoksiin nopeimmin. Varmasti Saksa, Hollanti, Ranska.. sun muut länsieuroopan maat ovat myös hyvin lähellä brittejä jos verrataan asenteellista sopeutumiskykyä. Jostakin syystä me taas kuulutaan samaan kastiin uusrikastuvan itäblokin kanssa.
Viimeksi muokannut Iggy.P, 13.11.06 12:07. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
tekijänä OlliMolli
#7986
Suomessa lienee ongelmana vielä autoverokin. Täällä on vanhat korkeapäästöiset autot, kun muualla Euroopassa huomattavasti ympäristöystävällisemmät vaihtoehdot ovat kovassa huudossa. Löytyy TDi:tä, hybridiä ja ruokaöljyllä kulkevaa peltilehmää, sillä aikaa kun Suomessa päästellään iloisesti CO2:ta tonnikaupalla kutsuen kriitikkoja viherpiipertäjiksi. No, ihmisen luonolle normaalia tuntuu olevan oppiminen kantapään kautta.
tekijänä anttij
#7991
Noniin.. nyt ku on mahdotonta enää vastustaa Ostoskaupungin syntyä keskitytään nykytilanteeseen. Tällaisessa tilanteessa mennään.

Katon alle tulee kaksi kerrosta, joissa pääosa liikkeistä sijaitsee. Keskellä on tori jonka ympärillä sijaitsevat ravintolat. Muut liikkeet ovat lähtevät kahden "siiven" tavoin torilta.
Valtaosa liikkeistä on kuulemma aivan kesken, vain yksi lelukauppa on niin valmis, että siellä on jo lelut hyllyillä. Muuten keskus on niin kesken, että 1.12. Ideapark tuskin on täysin valmis. Keskuspuisto on jo hyvässä mallissa ja puut ovat paikoillaan. Piha on aivan kesken ja laattoja on ympäri pihamaata, töitä on niin paljon kun jaksaa tehdä.
Onko kenelläkään antaa tietoa siitä, kun kuulin, että jos Ideaparkissa tulee hätä niin Lempäälän vesivarat eivät riittäisi sprinklereille?! Tosin pihassa on oma vesiallas.

Itse odotan innolla joulukuun ensimmäistä päivää ja Ideapark on loistava idea!
tekijänä ultrix
#8009
anttij kirjoitti: Itse odotan innolla joulukuun ensimmäistä päivää ja Ideapark on loistava idea!
Mitä loistavaa näet siinä, että huonekaluostoksille mentäessä on ajettava kaupungista ulos parikymmentä kilometriä?! Aion katsastaa Ideaparkin, mutta vain todistaakseni hypoteesini paikkansapitävyyden. (Hypoteesi: IdeaParkissa shoppailu on varmasti elämys, mutta ostosmatkat ovat joko tuskallisia tai ekologisesti kestämättömiä. Lisäksi keinotekoinen kaupunki ei ole yhtä tunnelmallinen kuin aito kaupunki.)

Suurin virhe Ideaparkissa on sen sijainti. Se on varmasti liiketaloudellisesti kannattava ollessaan moottoritien liittymän tykönä, mutta ympäristön kannalta sijainti on mitä kehnoin. Tuolla etäisyydellä se a) näivettää Tampereen keskustassa ja mm. Sammonkadulla sijaitsevien liikkeiden kannattavuutta ja b) luo pakokaasuja aivan turhan takia.

Minusta ympäristön ja tasa-arvoisen liikkumisen kannalta paras paikka Ideaparkille olisi ollut Kuljun asemakylässä, jos samalla Kuljuun olisi palautettu junapysähdys.

Ymmärtääkseni elinympäristöstämme huolehtiminen ei ole mitään "viher piiperöintiä" (sic), vaan jokaisen kansalaisen velvollisuus. Ideaparkin takana olevat ihmiset ovat ahneudessaan laiminlyöneet velvollisuutensa, samoin ne, jotka alkavat tosissaan asioida (omalla autolla) ko. kauppakeskuksessa. Toivotan IdeaParkille oikein huonoa menestystä tämän joulun alkuhuuman jälkeen!
Avatar
tekijänä pks
#8012
Yhdyn edelliseen. Mäkin harkitsin, josko olisin kirjoittanut yhtä ja toista tämän ketjun keskustelun tasosta ja niistä teidän "viher piiperoista", mutta en sitten jaksanutkaan tuhlata aikaani.

Se myös keskustelussa esiintynyt termi NIMBY tarkoittaa muuten Not In My Back Yard, eli "ei minun takapihalleni". Ideapark sijaitsee sen verran kaukana ainoastakaan takapihasta, että epäilen, ettei valittajien motiivi ole vastustaa muutoksia omassa asuinympäristössään. Ongelmanahan on nimenomaan se, ettei ostoskeskus sijaitse kenenkään asuinympäristössä.

Valittamisen tai mielenosoittamisen motiivit voivat olla hyvinkin moninaisia. Kaiken mielipiteenilmaisun tyrmääminen idioottimaisena ei ole kovin älyllistä, kuten ei myöskään kaikkien rakennushankkeiden sokea kannattaminen.
tekijänä SdeS
#8013
Ihan mielenkiintoiselta vaikuttaa.
Mitä loistavaa näet siinä, että huonekaluostoksille mentäessä on ajettava kaupungista ulos parikymmentä kilometriä?!
Okei, voisihan se olla lähempänä keskustaa, mutta vähänkin suurempia ostoksia tehdessä menisin ainakin itse sinne autolla.

Esimerkiksi vaikka Vantaalla sijaitseva Ikea ja sen ympärille kerääntyneet muut huonekaluliikkeet (Porttipuistoko sen alueen nimi on?), vaikka sinne menisi raiteet, niin ei tulisi mieleenkään lähteä raahaamaan ostoksia metrossa tai edes tutustumaan liikkeisiin julkisilla, mahdollisten heräteostosten takia.
Toki vaate- ja päivittäistavaraostokset (yms. pienet ostokset) voi hoitaa kätevästi julkisilla.
tekijänä anttij
#8018
ultrix kirjoitti:Mitä loistavaa näet siinä, että huonekaluostoksille mentäessä on ajettava kaupungista ulos parikymmentä kilometriä?!
Onko sillä väljä ajetaanko Lielahtee vai Marjamäkeen? Tosiasia on että koska Tampere ei voi laajentua Teiskoon, sen on laajennuittava Etelään. 3-tien varrelle ei synny myöskään ruuhkia läheskään niin paljoa kun Tampereen lähiöihin!
ps. SdeS:ltä hyvä pointti.
tekijänä ultrix
#8026
anttij kirjoitti: Onko sillä väljä ajetaanko Lielahtee vai Marjamäkeen? Tosiasia on että koska Tampere ei voi laajentua Teiskoon, sen on laajennuittava Etelään. 3-tien varrelle ei synny myöskään ruuhkia läheskään niin paljoa kun Tampereen lähiöihin!
On sillä väliä. Lielahteen kulkee kolme bussilinjaa (+ Ikaalisten suunnan vakiovuorot), ja sinne on todennäköisesti 10 vuoden päästä suora raitiovaunuyhteys keskustasta. Minä haluan pystyä tekemään autotta myös sänkyostokset, käytän mielelläni kotiinkuljetuspalveluita. Ideaparkissa sijaitsevaan sänkykauppaan onkin sitten vähän ikävä mennä sen jälkeen, kun ilmaiskuljetukset päättyvät: kertalippu Tampere-Marjamäki kun lienee jossain kolmen euron hujakoilla.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 32