Tande kirjoitti:Keskuspuiston kunnostamisesta olen kyllä samaa mieltä. Stadissa liki kaikki metsätilkut ovat masentavaa havupuuvaltaista talousmetsää, mutta näin ei todellakaan olisi pakko olla. Etelärannikolla lehtipuut viihtyvät hyvin ja kun puupeltoja taitaa olla enemmistö Suomen pinta-alasta, niin tuskin siitä haittaakaan olisi, mikäli vähän keski-euroopalaistyyppisempää metsää istutettaisiin.
Vahvasti eri mieltä. Koska Keskuspuisto on saanut olla jo pitkälti yli 100 vuotta täysin rauhassa minimaalisella metsänhoidolla, se on yksi Uudenmaan viimeisimpiä luonnontilaisia metsiä. Lajikirjo on suomalaiseksi metsäksi huomattava, kuten myös aluskasvillisuuden runsaus, ja siellä esintyy esim heiniä jotka ovat muualta etelä-Suomesta lähes kadonneet. Muistaakseni Uudenmaan metsäpinta-alasta alle 2% on ns luonnontilaista metsää, eli yksi harvoista "koskemattomista" alueista on keskuspuisto.
Keskuspuistossa on tuttujen mäntyjen, kuusien ja koivujen lisäksi paljon haapaa, lehmusta, vaahteraa, pihlajaa, pähkinäpensasta ja jonkin verran tammea ja saarnia, joten kyseessä ei todellakaan ole mikään "puupelto".
Olen ihan valmis sille ajatukselle että keskieurooppalaista tammi-pyökkimetsää voidaan istuttaa jonnekin päin Helsinkiä (tai minne tahansa, tammi kyllä pärjää istutettuna Kuopionkin korkeudella, pyökki tosin vain etelärannikolla), mutta herranjestas istutetaan se nyt jonnekin missä ihmisen käpälä on jo oleellisesti muokannut ympäristöä. Lisäksi jos hommat laitetaan käyntiin huomenna, kestää 30-40 vuotta ennen kuin alue edes etäisesti taas muistuttaa metsää, jolloin alueen virkistysarvo on vuosikymmeniä nykyistä oleellista heikompi, puhumattakaan keskuspuiston vakiasukkaille - eli eläimille. Ja varsinkin Laakson pohjoispuolella maasto on erittäin kallioista ja kuivaa, joten ei sellaisella alueella esim tammet edes viihdy.
Käsittääkseni keskuspuisto on myös kovin turistien kehuma, koska pääsee näkemään minkälaista se suomalainen luonto on ilman että tarvitsee edes poistua Helsingistä, ja takaisin muiden nähtävyyksien pariin pääsee sporalla.
Yksi vaihtoehto voisi olla esim Talin ja Vermon välinen alue tai Maunulan siirtolapuutarhan itäpuolen alue. Tai sitten hakataan joku alue alas ja annetaan luonnon päättää mitä sinne tulee. Todennäköisesti hyvin paljon lehtipuuvaltaisempaa kasvustoa kuin olisi tapahtunut yli 100 vuotta sitten.