Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Alakerrassa käydään jutustelua mielenkiintoisista rakennusprojekteista. Täällä ei välitetä korkeusennätyksistä vaan iloitaan myös pienemmistä rakennuksista ja vanhemmista arkkitehtuurin helmistä.
Avatar
tekijänä RV
#71364
Kastellin koulun värit ovat mitä hirveimpiä yhdistelmiä mitä voi kuvitella! WTF on suunnittelijoiden päässä pyörinyt. Ukrainalaisen lastenkodin värimaailma. Erittäin epäkodikas.
Avatar
tekijänä sam
#71948
Pari kuvaa kauppakeskus Valkeasta.

Pääsisäänkäynnin kulmalla on jo julkisivulasit paikallaan.
Kuva

Kauppurienkadun puoli.
Kuva

Ajoramppi kellariin tulee Isokadun alle.
Kuva
Avatar
tekijänä atr
#72385
NCC:ltä on tullut keskustassa ennakkomarkkinointiin Fredrika, joka sijoittuu samaan kortteliin aiemmin valmistuneen Sofian kanssa. Palanen kerrallaan, sanoi NCC. :D

Tilanne nyt. Myös punatiilinen rakennus tullaan aikanaan purkamaan.
Kuva

Fredrika
Kuva

Korttelin vastakkaiselle puolelle aiemmin valmistunut Sofia
Kuva
Viimeksi muokannut atr, 20.02.15 11:08. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
tekijänä hmikko
#72389
atr kirjoitti:Myös punatiilinen rakennus tullaan aikanaan purkamaan.
Taitaa olla punatiiletön. Vähän jopa harmi, jos sen tilalle tulee tämän hetken normilaatikko. Rakennus ei ole mikään arkkitehtuurin kukkanen, mutta siinä on kuitenkin jotain yritystä lajissaan ja kunto näyttää olevan suht siisti.
Avatar
tekijänä atr
#72747
Janne76 kirjoitti:
Tuliniemi kirjoitti:Kuva

Ilmeisesti tämä rakennus on nyt valmis, tai kohta valmistumassa. Täytyy sanoa että tämä rakennus on pieni pettymys: odotin jotain mielenkiintoisempaa väriä kuin valkoista, ja nuo parvekkeet ovat meh. Ja mikä tuo musta hökötys on?
Kärpäslätkä :D
:smt002
Tulikettu Auroran katolle

Kuva

Pohjois-Suomen opiskelija-asuntosäätiö PSOAS on toteuttanut Oulun keskustan tuntumaan Lasaretinväylän alueelle valoteoksen kansainvälisen opiskelijatalo Auroran yhteyteen. Teoksen on suunnitellut Oulun yliopistossa arkkitehdin opintojaan viimeistelevä Markus Sipilä apunaan graafinen suunnittelija Anna Vuorinen. Teoksen toteutuksesta on vastannut oululainen SataVision Oy.
– Teoksen suunnittelun lähtökohtana olivat revontulet, sillä teos sijaitsee Auroraksi nimetyn opiskelijatalon katolla, Sipilä kertoo.
– Muinaissuomalaisen myytin mukaan revontulet syntyvät, kun tuliketut juoksevat pitkin tuntureita ja niiden hännät iskevät kipinöitä. Teoksen lähtökohdat ovat pohjoisuudessa ja kertomuksellisuudessa, joiden uskon herättävän kiinnostusta myös ulkomaisissa vierailijoissa.
Pohjois-Suomen opiskelija-asuntosäätiö on perustettu vuonna 1971. Nykyisin PSOAS omistaa yli 5 500 opiskelija-asuntopaikkaa.
http://www.oululehti.fi/etusivu/7355020.html
Avatar
tekijänä sam
#73142
Osuuskauppaväen Valkea Uusikadun kulmasta. Taatusti modernia ja modestia, etenkin jälkimmäistä.
Kuva

"Kas, pojat on pykänneet Prisman keskustaan!"
Kuva

Lasijulkisivun jatkaminen Isokadun kulmasta edemmäs olisi tehnyt oikeutta Vanhan paloaseman jugendrakennukselle. Päivystävä arkkitehti voisi paremman puutteessa käydä rälläköimässä aaltopeltiin kansainvälistä kaupunkilaisuutta edes muutaman ikkuna-aukon verran.
Kuva

Kaikki kylän uudisrakennukset eivät sentään näytä puolalaisilta ometoilta: käännös oikeaan ja räpsäys Resiinasta & Viskaalista.
Kuva

Vähän edempänä Åströminrannassakin rakentaminen etenee. Ensimmäinen talo on jo harjassa.
Kuva
Avatar
tekijänä Iggy.P
#73144
Oli aika mykistävä kokemus tuo ikkunaton seinä kun sen ensimmäisen kerran näin. En osannut etukäteen pelätä aivan noin mautonta ratkaisua. Luulin että nauhaikkunat ovat pahinta mitä voi odottaa mutta olin väärässä. Kävelykadulta päin katsottuna rakennus näyttää ihan hyvältä.
Avatar
tekijänä atr
#73392
Tehdäänpä katsaus Torinrannan Gasthaus-hankkeeseen, jonka rakennuslupahakemus on tällä hetkellä kaupungilla käsiteltävänä.

-Operaattori ei vielä selvillä
-Arkkitehtitoimisto Laatio (aikaisemmin Archeus?)
-Neljä kerrosta, huoneita 130
-Kellarissa yleinen parkkihalli, yleisö-wc, saunaosasto ja torivarastoja
-1. kerroksessa 600 neliötä ravintolatiloja ja 500 neliötä muuta liiketilaa
-Ulkoseinät puupintaisia ja valkeaa graafista betonia
-Monitoimitila "talvitori" edelleen tulossa Gasthausin ja kauppahallin väliin
-Bergbomin makasiinia ei siiretäkään teatterin eteen, vaan käännetään paikallaan 90 astetta
-Osa aitoista siirrettävä pois rakennustöiden ajaksi
-Rakennustyöt alkavat aikaisintaan kesän 2016 jälkeen, valmista kesällä 2018

Kuva

Kuva

Kuva

Kuva
Avatar
tekijänä atr
#73457
Kauppakeskus Valkean työmaa laajenee kesällä Sampotaloon, jonka kulmaan rakennetaan hissit. Kauppurienkadun puoleinen julkisivu pysyy entisellään. Tänään julkistettiin myös lisää vuokralaisia: Indiska, Bik Bok, Carlings, Cubus, Jungle Juice Bar, Life ja Kööki. Kuva Arinan Instagramista.

Kuva
Avatar
tekijänä Jari
#73464
atr kirjoitti:NCC:ltä on tullut keskustassa ennakkomarkkinointiin Fredrika, joka sijoittuu samaan kortteliin aiemmin valmistuneen Sofian kanssa. Palanen kerrallaan, sanoi NCC. :D

Tilanne nyt. Myös punatiilinen rakennus tullaan aikanaan purkamaan.
Kuva
^Tämän purkaminen on alkanut. :smt023

Kuva

Toinen mahdollinen tulevaisuuden purkukohde: Albertinkatu 9. Mannerheiminpuiston reunalla, korttelin päässä Rotuaarilta sijaitseva liike- ja toimistokiinteistö halutaan purkaa ja korvata asuin- ja liikerakennuksella. Kaavamuutoksen OAS on tulossa nähtäville.

Aika uusi rakennus, vuodelta 1979, mutta vaatisi varmasti isot remontit että saisi kunnon vuokran toimistokäyttäjiltä. Purkamalla saa vielä aika mukavasti lisää rakennusoikeutta olettaen (ja toivoen), että korttelia rakennetaan umpeen nykyisen liikesiiven kohdalta.
Avatar
tekijänä atr
#74203
Sanoisin, että Oulun mittakaavassa aivan poikkeuksellisen laadukasta arkkitehtuuria. :smt023
Avatar
tekijänä Kantti
#74213
Siistiä omaperäistä uutta rakentamista! Näitä mahtuisi Turkuunkin kovasti hyvin.
Avatar
tekijänä Krio
#74216
Kantti kirjoitti:Siistiä omaperäistä uutta rakentamista! Näitä mahtuisi Turkuunkin kovasti hyvin.
Ja Helsinkiin.
  • 1
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 73