Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

tekijänä jusa-masa
#69256
HCB kirjoitti:Ihan mielenkiinnosta kysyn, että mikä on hienoa torniarkkitehtuuria? Ja pitäydytään vaikka noissa matalahkoissa torneissa, eli 15 - 20 kerrosta. Esimerkkejä kaivataan. Ja sitten perustelua, että miten esimerkki sopisi tuolle paikalle. Varmasti joku osaa hyvin perustellakin, joten laittakaa ihmeessä esimerkkejä. Mun mielestä tuo uusi suunnitelma on omalla tapaa jopa tyylikäs. On tuo paremman näköinen kuin se 33 kerroksinen torni. Pahempaakin olisi voinut tulla.

Lisäksi tulee ottaa huomioon se, että millaista ympäristöä jalankulkijalle ja ympäröivälle kaupungille tuo tornihanke tuo toteutuessaan. Ennustan hyvää kehitystä, vaikka jonkun mielestä torni olisikin ruma.
Onneksi pahempaakin voi tulla tornitaloista esim. Vuosaari ja uusi tampereen tornihotelli jotka molemmat on nyt niitä paljon kutsuttuja elementtihelvettejä ilman, että sitä olisi hirveämmin lähdetty edes peitteleen. Ja pelkään asian olevan näin tämänkin tornin suhteen toteutuessaan. Maailma on väärällään tyylikkäitä rakennuksia, mutta suomessa tää gryndielementti ratkaisu on rakennuttajan korvaan halvin ja tätä kautta houkuttelevin. Kerroksia toki voi olla vähän, mutta tyylikkyys olisi kiva asia noin kaupunkikuvallisesti antaa juuri myös näille rakennuksen lähellä ulkoileville, asuville, jne. Mitään sanomaton, on mitään sanomaton oli kerroksia 1, 16 tai 99.
tekijänä töntsö
#69278
Tässä jonkin aikaa mietiskelin tuota taloa ja tulin tulokseen että se muistuttaa vähän juustoraastinta tai jotain. En oikein pääse sisälle tuohon ruutukuosiin. Testailin pikaisesti miltä tuo näyttäisi ihan vaan yksivärisenä, kai ne sitten tännekin tiputtelen. Linjat ja värit on vähän miten sattuu, noille viistoille sivuille en edes jaksanut mitään tehdä =D Tässä ensimmäsessä väritin vaan seinät

Kuva


Sitten tässä on tämmöinen fasistinen versio missä ikkunat on normaalisti suorassa

Kuva


Onko nuo yhtään parempia? Vai onko ne liian tylsiä, toisaalta tuolla Jätkäsaaressa tuntuu muutenkin olevan tuommoista kikkailua. Tuo väri vaan jotenkin sotii tuon kuvioinnin kanssa kun yksi koittaa olla huomaamaton ja toinen erottua joukosta. Se Janne_H:n ehdottama tumma kontrasti voisi auttaa. Ehkä ikkunat vähän pelastaa tuossa silloin kun taivas on jonkin muun värinen kuin harmaa
tekijänä hmikko
#69287
töntsö kirjoitti: Onko nuo yhtään parempia?
Jos piisaa harrastusta, niin voisi kokeilla shopata katutasoon julkisivun noiden pökälepylväiden tilalle.
Avatar
tekijänä rakentaja
#69294
Tässä oma versioni kämpistä. Liian tumma toi harmaa. En jaksanut tehdä tota toista puolta.
Kuva
Tässä vanhasta suunitelmasta versio mikä ei näytä vasaralta:
Kuva
Avatar
tekijänä Bernheart
#70611
Jahas, rakentaminen alkamassa pian:

http://www.hel.fi/static/public/hela/Ki ... ksell.html (Kiinteistölautakunta 30.10.2014)
Hankkeen aikataulu

Hotellihankkeen rakennuslupa on parhaillaan käsittelyssä ja lupa hankkeelle myönnettäneen vielä kuluvan vuoden aikana. Rakennustyöt käynnistyvät tämän jälkeen välittömästi ja suunnitellun aikataulun mukaisesti hotelli avataan yleisölle syyskuussa 2016.

http://www.hs.fi/kaupunki/a1408766635402 (HS 24.8.2014)
tekijänä cobaink
#70779
Kaupunginhallituksen esityslistalta löytyy noin tuhannen hömppäaloitteen lisäksi kongressihotelli.
http://www.hel.fi/www/helsinki/fi/kaupu ... _Khs_40_El

Julkisivumateriaalit ja korkeus 77,7 merenpinnasta? on havainnekuvista parin kuukauden takaa, joten ei tässä mitään uutta. Mutta kai ne tosissaan meinaa alkaa tota bygaamaan.
http://www.hel.fi/static/public/hela/Ka ... /Liite.pdf
http://www.hel.fi/static/public/hela/Ka ... /Liite.pdf
tekijänä Kazaam
#70888
HS.fi 17.11.2014 kirjoitti:
Norjalainen sijoittajakiho saamassa viimein tornihotellinsa Helsinkiin

Kuva

Norjalainen hotellisijoittaja Arthur Buchardt on vihdoin saamassa hotellin Helsinkiin.

Kaupunginhallitus äänesti maanantaina Buchardtin hankkeen puolesta. Niinpä Helsingin Jätkäsaareen nousisi kahden 16-kerroksisen tornin ja 425 hotellihuoneen kongressihotelli. Asiasta päättää kaupunginvaltuusto.

Buchardtin hotellin takana on nyt myös Sdp, joka oli toukokuussa 2013 tyrmäämässä Buchradtin edellistä hotellihanketta Jätkäsaareen. Tuolloin Buchardt havitteli 33-kerroksista tornihotellia.

Nyt tilanne on Sdp:n ryhmäjohtajan Osku Pajamäen mielestä erilainen, sillä Buckhardtin nykyehdotus on kaavanmukainen.

Korkeamman tornin rakentaminen olisi vaatinut kaavamuutoksen ja poikinut todennäköisesti pitkät kaavavalituskierrokset.

”Nyt kun yrittäjän tarpeet saatiin sovitettua kaavaan, niin voidaan aloittaa ilman mahdollisia valituskierroksia”, Pajamäki sanoi.

Buchardt on sanonut aiemmin HS:lle olevansa valmis aloittamaan hotellin rakennustyöt Jätkäsaaressa jo loppusyksystä.

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Tatu Rauhamäki (kok) on tyytyväinen siihen, etteivät edelliset rukkaset ajaneet Buchardtia pois Helsingistä.

"Tämä on iso, merkittävä investointi, eikä niitä ole tällaisena aikana liikaa tarjolla. Kaupunki hyötyy hankkeesta tontin vuokratuloina, työpaikkoina ja toivottavasti myös kansainvälisen tason kongressivieraita", Rauhamäki sanoi.

Buchardtin arvioidaan investoivan hotelliin noin 90 miljoonaa euroa. Hotelli luo myös noin 100 palvelualan työpaikkaa.

Myös vihreiden kaupunginhallitusryhmää johtava Hannu Oskala kehuu hotellihanketta "erinomaiseksi".

"Paketissa saadaan erittäin hyvällä tavalla suojelurakennus osaksi kongressikeskusta", Oskala sanoi.

Arkkitehti Lars Sonckin suunnittelema, suojeltu makasiinirakennus on tarkoitus liittää muuhun hotelliin kevyellä lasisella käytävällä. Hotellin suunnittelua johtava arkkitehti Aki Davidsson on sanonut aiemmin, että makasiinin julkisivut säilyvät ennallaan.

Helsingin kaupunginvaltuuston on määrä päättää tontin vuokrauksesta 26. marraskuuta.

Buchardtin hotellihankkeet ovat saaneet Helsingiltä jo kahdet pakit. Toukokuussa 2013 valtuusto kaatoi Jätkäsaareen suunnitellun hotellin niukalla äänten enemmistöllä 43–42.

Huhtikuussa 2010 valtuusto kaatoi Buchardtin Katajanokalle ajaman loistoristihotellin.
Avatar
tekijänä RV
#70890
Tuo olisi vaan niin hieno 35-kerroksisena...
tekijänä cobaink
#70957
Pitäisikö tuo otsake muuttaa? Ei ole kauhean paljon Kämpin saati Towerin kanssa tekemistä. Jätkäsaaren kongressihotelli?

Rakennuslupahakemus lautakunnassa.Sivu 48 http://www.hel.fi/wps/wcm/connect/492c0 ... 6504f0f9e5
Tällä rakennusluvalla rakennetaan kongressihotelli, jonka 425
hotellihuonetta on sijoitettu kahteen 16-kerroksiseen torniin.
Korkeamman tornin räystäskorko on +77.70 ja matalamman
räystäskorko +68.37. Asemakaavassa ei ole määritelty
rakennuksen enimmäiskorkeutta. Korkeamman tornin 16.
kerroksen yläpuolelle sijoitetaan hotellin ilmanvaihtokoneet ja
tuloilmakammiot. Torneja yhdistää lasinen, korkea hissiaula.
Hissiryhmässä on neljä kaikkiin kerroksiin kulkevaa hissiä, joista
yksi on palomieshissi.
Hotellin pääsisäänkäynti sijaitsee Tyynenmerenkadun varrella,
hotellitornien ja vanhan makasiinin välissä. Sisäänkäynti ja korkea
aulatila vastaanottopisteineen ovat hotellille ja
kongressikeskukselle yhteiset. Tyynenmerenkadun puolelle
katutasoon sijoitetaan hotellin toimisto- ja aputiloja. Näiden
yläpuolella on tekninen parvi, jossa on mm. aulan iv- konehuone
ja hotellin sähköpääkeskus. Hotelliaulan pohjoispäässä on
aulabaari ja siihen liittyvä ulkoterassi. Aamiaishuoneena toimiva
ravintola rakennetaan kongressikeskuksen puolelle
Kerrokset 2 - 15 ovat molemmissa torneissa
hotellihuonekerroksia. Ylimmissä kerroksissa on
normaalikokoisten huoneiden lisäksi erikokoisia sviittejä.
Korkeamman tornin ylimmässä kerroksessa on yleisölle avoin
"sky bar" ja kaksi siihen liittyvää kabinettia, jotka rakennetaan
kokoontumistiloiksi yhteensä enintään 200 henkilölle.
Matalamman tornin ylimmässä kerroksessa on saunaosasto
kuntosaleineen sekä ulkoterassi uima-altaineen. Allas on
suunniteltu ympärivuotiseen käyttöön.
Katutason ulkoalueiden pintamateriaalit liittyvät
Jätkäsaarenlaiturin ja Tyynenmerenkadun yleisten alueiden
materiaaleihin. Tontin pohjoisosan ulkoterassi on erotettu yleisistä
alueista istutusaltain.

Julkisivut
Hotellin julkisivut ovat reliefimäiset, pääosin lasiaukotuksin ja
alumiinipaneelein ruudutetut. Lupaa haetaan julkisivujen osalta
kaksivaiheisena siten, että ennen julkisivuja koskevien
rakennustöiden aloittamista on rakennusvalvonnalle esitettävä
hyväksyttäviksi yksityiskohtaiset julkisivuja koskevat suunnitelmat
ja materiaalimallit.
Asemakaavamääräyksen mukaan katolle sijoitettavien teknisten
tilojen ja laitteiden tulee sopia koko rakennuksen ulkonäköön.
Tämän mukaisesti korkeamman tornin 16. kerroksen yläpuolella
sijaitsevat talotekniset tilat on aukotuksineen suunniteltu osaksi
yhtenäistä, korkeaa rakennusmassaa ja alumiinijulkisivua.

Pysäköinti, väestönsuoja ja jätehuolto
Asemakaava ei edellytä autopaikkojen rakentamista hotelleille
yhtä tonttikohtaista liikuntaesteiselle soveltuvaa autopaikkaa lukuun ottamatta. Tämä sijoitetaan rakennusten välisen
yhdyskäytävän kohdalle. Hankkeen pyöräpaikat sijoitetaan
Jätkäsaarenlaiturin puoleiselle piha-alueelle.
http://www.hel.fi/hki/Rakvv/fi/P__t_kse ... istat_2014
#70971
pallo kirjoitti:Jos tästä nyt rakentuu tuo kaksoistorni niin ei voi muuta sanoa kuin että kauhean näköinen. Alkuperäisessä versiossa oli sentään jotain ideaa.
Itse olen kyllä päinvastaista mieltä tuosta ulkonäöstä. Korkeampi olisi noin muuten varmaan ollut parempi.
#71287
Yle.fi 9.12.2014 kirjoitti:
Jätkäsaaren tornihotellille heltisi rakennuslupa

Helsingin Jätkäsaareen kaavailtu ja kaupunkikuvallisesti kiistelty 16-kerroksinen hotelli sai tiistai-iltana rakennuslautakunnan siunauksen. Kahdesta tornista koostuvan kongressihotellin korkein kohta kipuaa 78 metriin.

Hotelliin tulee 425 huonetta ja kaksi lasisen hissiaulan yhdistämää tornia, jotka ovat noin 78 ja 68,5 metrin korkeudella merenpinnasta. Toisen tornin huipulle tulee yleisölle avoin maisemabaari.

Hotellisuunnitelmista käytiin kovaa polemiikkia, sillä korkea rakennus poikkeaa muusta kaupungin siluetista melkoisesti ja on varsin näkyvällä paikalla. Korkeampi torni on suoraan Bulevardin näkymän jatkeena. Hotellista suunniteltiin alunperin 33-kerroksista, mutta kaupungin päättäjät torppasivat pilvenpiirtäjähaaveet.

Tornihotelliin liittyy myös toinen tiistaina myönnetty rakennuslupa, jonka turvin Lars Sonckin suunnittelema, suojeltu makasiinirakennus vuodelta 1935 voidaan muuttaa hotellin kongressikeskukseksi.
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 42