As Oy Peukaloinen, vuokratalo, on valmistumassa Ratapihankadun varrella. Rakennuksesta tulee yksinkertaisesti nätti!
Puhtaan valkoinen, kerroskorkeuden vaihtelusta - kahdesta kerroksesta viiten kerrokseen - ja kattolinjan muuttumisesta huolimatta kompakti ja tiukka. Ranskalaiset parvekkeet. Hyvät yksityiskohtien värivalinnat. Viereisen varastorakennuksen (v. 1914) kanssa veljekset. Rakennuksessa ei ole maantasakerrosta käytännössä lainkaan ja on siksi keveä ja sirovaikutteinen.
Miksi rakennuksen alin kerros on jätetty tekemättä? Alin kerros on yleensä asukkaiden yleisessä käytössä pyöräsuoja- ja varastotiloina, tai talon teknisinä tiloina kuten lämmönjakohuone jne. Nyt nämä tilat on kaivettu maan alle. Yhtä kaikki, tällä ratkaisulla rakennus on saanut kevyen, ilmavan henkensä. Osa sitä suunnittelua joka on tehnyt talosta jäljittelemättömän, kiinnostavan uuden kaupunkirakennuksen. Talon ominaispiirteistä merkittävimmät ovat juuri ylhäällä ja alhaalla, kerroskorkeuden mukaan vaihteleva kattolinja ja avoin alaosa.
Jyrkähköt portaat vievät alas pyöräsuoja- ja muihin tiloihin. Ratkaisu ei ole yhtä käytännöllinen kuin maantasoratkaisu.
Porraskäytävän oven edestä alkaa korotettu osuus, mitä siihen on tulossa ja miksi näin? Kiinnostavaa nähdä tämä valmiina!
Toisella puolen rakennusta on jäänyt näkyviin vanhan varastorakennuksen pääty jonka seinään on jätetty näkyviin paikalta puretun talon profiili. Hieno elävöittämisidea! Oikealla 1889 rakennettu puutalo
Rakennuttajana on vuokra-asuntofirma Avori, jonka sivuilla talon asunnot ovat jo esillä. Arvioitu muuttopäivä 28.8.2014. Arkkitehtitoimi Leino Oy:llä on kyllä nettisivut, siellä vain ei ole muuta kuin katuosoite, puhelinnumero ja sähköpostiosoite.
2 h + kt + ph Avorin vuokrattavana -sivulla:
http://www.avori.fi/kohteet?id=2957&show=asunnot
Kaksion pohjakuva. Asunnot ovat pieniä, kaksio 37m² ja kolmio 54 m².
Puolalanmäeltä alas Läntiselle kadulle ja Ratapihankadulle laskeutuva skyview, Anikaisten sillalta nähtynä.
Vasemmalla v. 1914 rakennettu Jugend-helmi.
Ratapihankadun varressa on pieni kivijalkatila. Rakennus on eräs tyylikkäimmistä ruutukaava-alueen täydennysrakennuksista!
