MindW kirjoitti:RV kirjoitti:Sinne keskelle metsää ei mitään "bulevardeja" tarvita.
Oletko kuullut asuntopulasta? Olemassa olevaan kaupunkirakenteen yhteyteen on parempi rakentaa kuin tekemällä uusia lähiöitä.
Jos "ihmismäisyys" tarkoittaa suojateitä, bussikaistoja ja 30 000 ajoneuvon sumppuuttamista kahdelle kaistalle, niin ei herranjestas
Lähde liikennemäärälle? Vermon pohjoispuolella tie on 1+1 kaistainen tälläkin hetkellä. Pitäjänmäellä Turuntie 1+2 kaistainen katu, kas kun ne ei ole ongelmia? Bussikaistojen lisäämisellä kaistojen määrä lisääntyisi, se on ongelma?
Totta kai kannatan Lepuskin pohjoispuolen rakentamista kiinni eteläpuoleen, vieläpä vaikkapa umpikorttelein. Vastustan tässä siis väylän tuhoamista.
Turuntie on maantie 110 eli valtion ylläpitämä tie, muistaakseni Liikenneviraston pdf-tiedostoista löytyy tiedot vuoteen 2011. Liikennemäärä taisi olla siinä 28 000 paikkeilla. Pitäjänmäellä Turuntie toimii ihan sujuvasti, mutta Lepuskin länsipuolella ongelmat ovat mittavat, ja jonkinlainen (toteutuneekohan koskaan) parannussuunitelmakin on.
Toiseksi, siellä länsipuolella ei olekaan lähiöitä, vain metsää ja Kauniainen välissä, mutta liikennemäärät ovat pääosin väliä 15 000-20 000, eli selkeästi liikaa tien surkeaan tasoon ja kapeuteen nähden; sen voinee jokainen espoolainen allekirjoittaa. Väylän rakentaminen liikennevaloin ja kevyen liikenteen ali/ylikuluin varustettuna 2+2-kaistaisena kaupunkitienä olisi aivan riittävä. Jos tämä toteutettaisiin ilman keskikaistaa vain lisäämällä kapasiteettia, kustannuksetkin olisivat minimaaliset ja tie "ihmismäinen". Lähinnä tässä ihmettelen jo valmiiksi kalliilla rakennetun hyvän ja kaikkien liikennemuotojen kannalta toimivan tien tuhoamissuunnitelmia.
Sen sijaan radan ja tien kattaminen olisi luonteva ja loistava ratkaisu kaikkien ja kaiken kannalta, sen sijaan että laitetaan rollaattorimummot ylittämään suojateitä.
Bussikaistat ovat aivan okei jos ne rakennetaan kolmansiksi kaistoiksi nykyisten viereen. No complains siinä tapauksessa!
Mutta mutta, eikös Sellolla ollut jotakin laajentumissuunnitelmia radan ja tien yli? Tämän osalta suunnitelmat varmaan sitten järkiintyvätkin.