HCB kirjoitti:Kieltämättä hauskaa seurailla ihmisten kommentteja täällä Talossa. Tuntuu, että mikään ei loppujen lopuksi miellytä. Eli jos jonnekin rakennetaan valkoisia taloja, niin valitetaan, että aina vaan valkoista, ei koskaan uskalleta käyttää värejä ja kun jonnekin tulee erilaista ja värikästä, niin onpa mautonta. Jos nuo Konepajan rakennukset olis rakennettu Ruotsiin, niin joku varmaan hehkuttaisi täällä, että onpa siellä hienoa ja erilaista ja ei koskaan täällä kurjassa Suomessa ja muuthan komppais. Ruoho taitaa todella olla vihreämpää lahden toisella puolella.. Ja toivottavasti kukaan ei nyt vedä hernemaissipaprikoita nenäänsä tästä kommentistani, se oli ainoastaan havainto ja en suuntaa sitä ketään yksittäistä henkilöä kohtaan.
Omasta mielestäni nuo Konepajan talot on hienoja ja odotan innolla, että ne saa jatketta piakkoin.
Huvittavaa aina lukea näitä valituksia valituksesta. Varmaan jos arkitehtuurista ei kukaan valittais niin valitettaisiin siitä että onpa tylsää kun kaikki on samaa mieleltä.
Mutta oletko sä nyt ihan aidosti sitä mieltä että kokonaan valkoisen rakennuksen ja sellaisen rakennuksen jonka julkivussa on viittä eri väriä(!), välissä ei ole sellaista kultaista keskitietä joka tyydyttäisi sekä väritykseltään että tyylikkyydeltään? Jos kaikki ihmiset olis aivan kaikkeen tyytyväisiä kuten sinä, HCB, asuisimme vielä jossain kakkamajoissa. Kehitys perustuu siihen että ei olla tyytyväisiä nykytilanteeseen, vaan halutaan jotain parempaa. Tosin kehitys ei aina mene toivottuun suuntaan, mutta se onkin aivan eri tarina.
Ajoneuvoliikenteen siirtyessä Keskustatunneliin voidaan jalankulkijoiden liikenneturvallisuutta ja viihtyisyyttä parantaa usealla kadulla lisäämällä ajoneuvoliikenteelle varattua katutilaa.
-Helsingin Kaupunginsuunnitteluvirasto