Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Tornitaloja - lisää tornitaloja! Yläkerrassa keskustelua kaikesta korkeisiin taloihin liittyvästä ja korkeuksiin kohoavista uudisrakennuksista.
Avatar
tekijänä Jari
#55951
Koskenniskaan, Rautasillan naapuriin ollaan kaavoittamassa uutta asuintornitaloa, "Oulujoen siltavahtia". Tontin aiemmmin omistanut Coronaria on myynyt sen Rakennusteholle.

Kerroskorkeus vaihtelee välillä 8-16, aika erikoinen tötterö. (ASEMAKAAVAN SELOSTUS)

Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Avatar
tekijänä Iggy.P
#55956
Tuo paikka on ihan hyvä korkeammalle rakennukselle. Siinä se olisi selkeänä maamerkkinä Ouluun pohjoisesta saapuville. Tornin muodon kanssa tulisi tosin olla erityisen varovainen, sillä Oulussa ei olla pahemmin totuttu korkeampaan rakentamiseen, ja epäonnistunut torni muuttuu helposti kaikkien tornien antimainokseksi. Mieluummin korkea ja siro rakennus kuin tuollainen omituisen muotoinen möhkäle. Se on minun mielipiteeni.
Avatar
tekijänä Klazu
#55957
Noista kolmesta havainnekuvasta tulee väkisin mieleen, että tornitaloa on tarkoituksella yritetty piilotella kuvissa. Eipä silti, olen nähnyt samaa tehtävän täällä Vancouverissakin. Varsinkin normaalin skylinen yläpuolelle nousevia pilvenpiirtäjiä sijoitellaan skyline-tutkimusten kuvissa sellaisiin kuvakulmiin, etteivät ne näytä erottuvan merkittävästi ja jopa verhoutuvan etualan rakennusten ja puiden joukkoon.

Kieroa peliä Vancouverissa ja Oulussa, :D
tekijänä Jatup
#55960
Klazu kirjoitti:Noista kolmesta havainnekuvasta tulee väkisin mieleen, että tornitaloa on tarkoituksella yritetty piilotella kuvissa. Eipä silti, olen nähnyt samaa tehtävän täällä Vancouverissakin. Varsinkin normaalin skylinen yläpuolelle nousevia pilvenpiirtäjiä sijoitellaan skyline-tutkimusten kuvissa sellaisiin kuvakulmiin, etteivät ne näytä erottuvan merkittävästi ja jopa verhoutuvan etualan rakennusten ja puiden joukkoon.

Kieroa peliä Vancouverissa ja Oulussa, :D
Talon korkeus todellakin jää aika hyvin noissa kuvissa piiloon. Saattaa hyvinkin olla, että valmis rakennus on paljon massiivisemman oloinen sitten valmiina.

Yhdyn kyllä Iggy.P:n näkemykseen tornin muodon kanssa. Vaikka tuo ei olekkaan varsinaisesti ruma omasta mielestäni, liian radikaali muotoilu saattaa hyvinkin säikäyttää oululaiset. Paikka sopii kuin nakutettu tuollaiselle korkeammalle rakennukselle kylläkin.
tekijänä DFox
#55964
Vapise rautasillan siltavahti.
Ennakkomarkkinoinnissa (Toppilansalmen siltavahti)

SRV suunnittelee asuinkäyttöön tulevan 16-kerroksisen Satamarannan Tornin rakentamista Toppilansalmen rantaan tänä syksynä valmistuvan sillan kupeeseen. Valmistuessaan yli 50-metrinen tornitalo on Oulun korkein asuinrakennus. Tavoitteena on, että torni valmistuu vuonna 2015. Satamarannasta Oulun keskustaan on alle kolme kilometriä.

Kuva SRV Pohjois-Suomi Oulu

"Tornista tulee tämän alueen maamerkki, mutta se tulee olemaan myös koko Oulun ylpeyden aihe". :roll: :mrgreen:
tekijänä Jatup
#55967
On hyvä muistaa, että kyseessähän ei ole alueen ainoa tornitalo, vaan ihan tien toiselle puolellekkin tulee nousemaan 12-kerroksinen rakennus:

Kuva

Siiloissakinhan oli 12-kerrosta. Toppilansalmesta on siis kovaa vauhtia kehittymässä Oulun Manhattan. :D

Nuo Toppilansalmen talot tuossa havainnekuvassa eivät muuten kyllä taida kuulua oikeisiin suunnitelmiin. Tuossa yhdessäkin ruskeassa tornissa näyttäisi olevan yli 20-kerrosta. :D
tekijänä ÄmJii
#55969
Onko tämä SRV:n torni sen arkkitehtuurikilpailun peruja, jonka voitti ruotsalainen toimisto X? Vai onko se vielä sillan toiseen päähän? Muistan nimittäin vuosien takaa tällaisen kilpailun Oulusta, jonka voittanut ehdotus oli mielestäni varsin onnistunut. Valkea veistosmainen kortteli, jonka yhdeltä kulmalta nousi vuorenomainen tornitalo. Simppeliä valkeaa arkkitehtuuria. Rendereissä muistaakseni joku hiihti rakennuksen edessä ja olisiko ollut punasävytteinen tämä renderi noin muuten. :D En tiedä mikä tuosta selostuksesta pitää paikkansa ja missä kohti muisti pettää, mutta oululaiset tietänevät, mitä kilpailua ja ehdotusta tarkoitan.
Avatar
tekijänä Tuliniemi
#55973
On hyvä että torneja suunnitellaan, mutta harmittaa vähän se että ne ripotellaan sinne tänne. Tämän vuoksi pidän Oulun projekteista eniten Resiinasta.
Avatar
tekijänä sam
#55978
ÄmJii kirjoitti:Onko tämä SRV:n torni sen arkkitehtuurikilpailun peruja, jonka voitti ruotsalainen toimisto X? Vai onko se vielä sillan toiseen päähän? Muistan nimittäin vuosien takaa tällaisen kilpailun Oulusta, jonka voittanut ehdotus oli mielestäni varsin onnistunut. Valkea veistosmainen kortteli, jonka yhdeltä kulmalta nousi vuorenomainen tornitalo. Simppeliä valkeaa arkkitehtuuria. Rendereissä muistaakseni joku hiihti rakennuksen edessä ja olisiko ollut punasävytteinen tämä renderi noin muuten. :D En tiedä mikä tuosta selostuksesta pitää paikkansa ja missä kohti muisti pettää, mutta oululaiset tietänevät, mitä kilpailua ja ehdotusta tarkoitan.
Skyyl maar. Saa tosin nähdä, kuinka paljon kortteli tulee lopulta muistuttamaan tuota voittanutta työtä. Architizer-sivuilta löytyi pari kuvaa suunnitelmasta (linkki). SRV:n tönön, vastapäisen 12-kerroksisen, uudissiilojen ja Toppilansalmen puolelle nousevan ysikerroksisen tötterön kanssa tuo sillan ympäristö tullee näyttämään ihan kivalta.
Avatar
tekijänä Tuliniemi
#56038
Kaleva kirjoitti: Oulun Rautasilta saamassa oman Siltavahdin

Kuva
Rautasillan kupeeseen ollaan Oulussa pystyttämässä tornitaloa Oulujoen Siltavahtia.

Kaupungista löytyy jo asunto-osakeyhtiö Siltavahti. Tämäkin Siltavahti sijaitsee Oulujoen kupeessa Toivoniemessä Merikosken alakanavan rannalla.

Yhdyskuntalautakunta merkitsi tiistaina tiedoksi Oulujoen Siltavahdin vaatiman asemakaavan muutoksen osallistumis- ja arviointisuunnitelman.

Samalla lautakunta pani jo nähtäville uuden asemakaavaluonnoksenkin.

Kaavamuutoksen jälkeen autojen pysäköintiin varattua korttelia ollaan muuttamassa asuinkortteliksi, johon saisi rakentaa 13–16-kerroksisen asuintalon.

Talo olisi yhdeltä kulmaltaan 13-kerroksinen, toiselta 14-, kolmannelta 15- ja neljänneltä kulmalta 16-kerroksinen. Ratkaisulla saadaan aikaan neljä kattoterassia neljälle eri kulmalle ja tasolle.
Rakennusoikeutta taloa varten kaavassa aiotaan merkitä 6 800 kerrosalaneliömetriä.

Asemakaavan muutoksen takana ovat Cor Group Oy, Coronaria Oy ja kiinteistöosakeyhtiö Oulun Kasarmimakasiini.

Uudessa kaavassa pysäköinti aiotaan järjestää maan tasalle ja kellariin. Toisen kerroksen tasolle valmistuisi suunnitelman mukaan pihakansi.

Kerrostaloasuntoja taloon on tulossa noin 90 kappaletta.

Yhden asunnon keskikoko olisi 75 neliömetriä.

Asemakaava on tarkoitus saada lainvoimaiseksi jo tämän vuoden aikana.

http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/oulun ... 0#c2618995
Kalevan uutinen tuosta siltavahdista. Kyynisesti sanoisin että ei tule toteutumaan, ja jos tulee niin siitä tulee korkeintaan 8 kerroksinen. Tosin Resiinan käynnistymisen jälkeen olen toiveikkaampi kuin normaalisti.
Avatar
tekijänä atr
#56040
Oulun tornitalorakentaminen tarvitsisi jonkun todellisen päänavauksen, nimenomaan näiden korkeampien 15-16-kerroksisten hankkeiden osalta. Havainnekuvia pidemmälle edenneitä projekteja ei montaa ole.
Avatar
tekijänä Klazu
#56071
Talo olisi yhdeltä kulmaltaan 13-kerroksinen, toiselta 14-, kolmannelta 15- ja neljänneltä kulmalta 16-kerroksinen. Ratkaisulla saadaan aikaan neljä kattoterassia neljälle eri kulmalle ja tasolle.
Ei tule kyllä heti mieleen vastaavanlaista toteutusta jossa jokainen kulma on eri korkuinen. Melko rohkea avaus Oulussa, mutta voi kohdata paljon vastutusta juuri tuon erikoisuutensa vuoksi. Itse en kyllä tuota tuomitse pienten kuvien perusteella kamalana. Melkoinen sekasotku rakennus kyllä on, mutta pitäisi nähdä vähän isompia havainnekuvia kunnollisen mielipiteen muodostamiseksi.
tekijänä Jatup
#58964
Aloin itsekseni miettimään, mitä suunnitelluille Välkkylä-Kontinkankaan opiskelijatorneille kuuluu ja tällaistä löysin:

http://m.kaleva.fi/uutiset/oulu/jonot-v ... et/639838/

"Vaikka opiskelijoiden asuntotilanne on hyvä, uusiakin kohteita on tulossa. Sekä Psoasin että Otokylän lähivuosien suunnitelmiin kuuluu tornitalon rakentaminen. Psoas suunnittelee omaansa Välkkylään, Otokylä Kiviharjuntielle.

”18-kerroksisen tornitalon rakentaminen Kiviharjuntielle on venynyt alkuperäisestä suunnitelmasta. Tällä hetkellä hanke on kaavamuutosvaiheessa. Sisäpuolelta suunnitelma on selvä, mutta julkisivun pitää olla kaupunkikuvaan sopiva. Siksi järjestimme siitä pienimuotoisen arkkitehtikilpailun. Seuraavaksi käymme ehdotukset läpi”, Juha Rahkola kertoo."

"Välkkylään tulevan Psoasin 12-kerroksisen tornitalon suunnitelmia käydään läpi tulevana syksynä. Muuttovalmis talo on aikaisintaan vuonna 2015."

Ihan kyllä kiva kuulla, että hankkeet ovat edenneet. Tuo Otokylän torni taitaa olla korkein tällä hetkellä Ouluun suunnitelluista rakennuksista.
tekijänä Jatup
#59532
Matkakeskussuunnitelmat ovat muuttuneet hieman.

http://yle.fi/uutiset/oulun_matkakeskus ... si/6824263
Oulun matkakeskus muuttuikin korkeiksi tornitaloiksi
Lemminkäinen luopuu Oulun asemanseudulle kaavaillusta matkakeskuksesta. Uudessa kaava-anomuksessa tontille rakennettaisiin neljä tornitaloa, joista korkeimmassa olisi 16 kerrosta.


Kuva
Uudessa suunnitelmassa Oulun asemanseudulle nousisi neljä korkeaa tornitaloja, joissa olisi 14-16 kerrosta.

Matkakeskushanketta vetävän Lemminkäinen Talo Oy:n aluejohtaja Marko Palonen kertoo, ettei yksikään kymmenistä kotimaisista ja ulkomaisista kiinteistösijoittajista kiinnostunut hankkeeseen olennaisesti kuuluneesta kauppakeskuksesta, vaikka parhaimmillaan 85 prosenttia liiketiloista oli varattuna.

Kauppakeskus onkin kutistunut uusissa suunnitelmissa päivittäistavarakaupoiksi, jotka tukevat lähinnä talojen ja ympäristön asukkaita. Suuri pääsijoittaja vetäytyi hankkeesta jo viime vuoden puolella. Palonen ei halua nimetä vetäytynyttä sijoittajaa, mutta paljastaa sen verran, että kyseessä on kotimainen toimija.

- Kävimme sijoitusneuvottelut 30 kotimaisen ja yli 60 kansainvälisen sijoittajan kanssa, mutta ne eivät johtaneet tuloksiin. Voi sanoa, että Oulu ei kiinnostanut sijoittajia. Valmiiksi rakennettu ja täyteen vuokrattu talo Helsingin ydinkeskustassa olisi kyllä mennyt kaupaksi. Painotus muuttuu nyt asuntorakentamiseen, Palonen toteaa.

VR:n toiminnot ja lipunmyynti ovat Palosen mukaan myös uudessa suunnitelmassa mukana.

Uudessa kaava-anomuksessa suurin osa 22 000 tuhannen kerrosneliömetrin rakennusoikeudesta muuttuisi asuinnoiksi. Neljästä tornitalosta korkein olisi 16-kerroksinen, ja tornitalosta tulisi toteutuessaan Oulun korkein asuinrakennus. Suunnitelmien mukaan rakennukset tehdään kolmessa vaiheessa niin, että rakennusaika on noin neljä vuotta.

- Tornitaloista tulee näkyvä maamerkki ja liikenteen solmukohta Ouluun, kuvailee Palonen.

Alunperin samoihin neliöihin suunniteltiin pienempiä kuusikerroksisia asuinkerrostaloja sekä kauppakeskusta, johon tulisi liiketiloja, toimistoja, VR:n odotustiloja ja lipunmyyntipiste.
Tornitalot ovat juuri jotain, mitä vanhempi suunnitelma olisi kaivannut minun mielestäni, mutta toisaalta kauppakeskuksesta luopuminen on aika typerä muutos, erityisesti jos se johtuu vain hetkellisesti kausivaihtelusta taloudessa. Siinä vaiheessa kun nuokon rakennukset ovat valmiita, saattaa olla hyvinkin menossa jo nousukausi ja kaikki miettivät miten typerää kauppakeskuksesta luopuminen oli. Toivon mukaan hankkeeseen kuuluisi edes kivijalkakauppojen liiketiloja Rautatienkadun varressa.

Täytyy silti myöntää, että noin korkeat rakennukset keskustassa ovat jotain, mitä en uskonut eläessäni vielä näkevän. Tämä siis sillä oletuksella, että valitukset ym. eivät typistä taloja parilla kerroksella.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 30