Sasu Karjalainen kirjoitti:Uudet julkisivumateriaalit kuulostavat paremmilta kuin vanhat. Vanhoista olisi saattanut pahimmassa tapauksessa syntyä Pirkka 6 meets Ratinankaari x 2.
Sama.
Mitä syvemmän musta sitä todennäköisemmin siitä saa yhtenäisen sävyisen.
Että ei käy kuten osassa esim. Pirkka 6:n mustia betonielementtejä että sävyerot saattavat vaihdella mikä tekee pinnasta jossain määrin "likaisen" näköisen.
Koska betonitehtaalta ei koskaan tule todellisuudessa samaa väriä putkeen ne 1000 elementtiä kuten nappia painamalla photoshopissa.
Lisäksi jos betonipinta olisi jotenkin "lasitettu" tai heijastavampi kuin perusbetonipinta niin se tekisi siitä elävämmän ja lasitornimaisemman mikä olisi hyvä juttu, koska kunnon lasijulkisivua tähän ei näköjään saatu.
Teräs voi olla mitä vaan sitten, toivotaan että hyvä juttu. Ainakin jotain muuta kuin betonia.
Elementtisaumat on sitten bonus round. Ne joko näkyy tai ei näy. Kaikki varmaan toivomme asialta samaa...