Turun rakennuslautakunta on iltapäivällä, noin klo 16, tehnyt katsastuskierroksen pohjustaakseen illalla päätökseen tulevaa Kirjastosiltaprojektia. Päätös sillan rakentamisesta tai rakentamatta jättämisestä tullaan tekemään todennäköisesti siis tänään. Jos päätös on positiivinen on kaupungin puolelta kerrottu että työt alkavat huomenna aamulla, huolimatta siitä että jos valituslupa sillan tekemistä vastaan saadaan korkeimmalta oikeudelta, ja valitus johtaa sillanteko kieltoon, joudutaan aloitetut työt lopettamaan ja tehdyt muutokset Aurajokivarressa palauttamaan entiselleen.
http://www.turku.fi/Public/default.aspx ... tId=222750
Turun Sanomat noin vuosi sitten.
Marraskuu 2011: Kirjastosilta vedetään Kauppiaskadun päähän
Turun suunnittelema kevyen liikenteen Kirjastosilta vedetään välille Kauppiaskatu–Rettiginrinne. Vuositolkulla käyty, turkulaisten tunteita kuumentanut sijoituskiista sai ratkaisun tiukan jännitysnäytelmän päätteeksi maanantaina, kun Turun valtuusto hyväksyi Kirjastosillan asemakaavaesityksen. Äänestysnapeilla käytiin kaksi kertaa. Jarmo Rosenlöfin (sd) ja Virpa Puiston (sd) palautusesitys kaatui ensin äänin 39–28. Lopuksi Olavi Mäenpään (vp) ja Mirka Muukkosen (vas) hylkäysehdotus hävisi lukemin 34–32.
Ensimmäisessä äänestyksessä palautuksen takana olivat Sdp, Vasemmistoliitto, Vapauspuolue ja kaksi keskustan edustajaa. Ratkaisevassa äänestyksessä hylkyä kannattivat vasemmiston ja Vapauspuolueen lisäksi perussuomalaiset sekä kaksi vihreää ja kaksi keskustalaista. Raija Eeva (kd) painoi tyhjää. Vankimmin Kauppiaskatu-linjausta tukivat kokoomus ja Rkp sekä vihreiden enemmistö. Vihreiden ruodusta lipesivät Anita Birstolin sekä Meidän Turku ry:tä johtava Pauliina de Anna.
Valitus voisi maksaa Turulle miljoonan
Valtuusto tarvitsi ratkaisun tekemiseksi kaksi kokousta. Vielä kaupunginhallituksen käsittelyssä Kauppiaskatu–Rettiginrinne -väliä vastusti vain Vasemmistoliitto. Neljä viikkoa sitten valtuustossa asia jäi kuitenkin pöydälle, koska Sdp päätti viime tingan ryhmäkokouksessaan asettua vastustajien rintamaan. Vastustajat ovat pelänneet Aurajoen kansallismaiseman turmeltumista. Väliä Vähätori–Vanha Suurtori on pidetty parempana.
Projektipäällikkö Jaakko Rintanen Turun kiinteistöliikelaitoksesta sanoo, että kaupunki lähettää rakennusurakkaa koskevat tarjouspyynnöt heti, kun asemakaava saa lainvoiman. Työt voisivat käynnistyä vappuna, ja valmista tulisi keväällä 2013.
Rakentaminen kuitenkin siirtyy, jos kaavapäätöksestä valitetaan. Kriittinen raja on vuoden 2013 loppu, sillä EU-tukena tuleva miljoona euroa pitäisi käyttää sitä ennen. Liikelaitosjohtaja Jouko Turto myöntää, että pahassa lykyssä Turku menettää EU-miljoonan ja joutuu pulittamaan kahden miljoonan euron työt kokonaan itse. EU-rahaa ei voi osoittaa kaupungin muihin kohteisiin. Mäenpää arvioi äänestyksen jälkeen Turun Sanomille, että hän valittaa.
Vastustajilta kova ryöpytys
Valtuuston pönttöön nousi maanantaina aluksi pelkkiä Kauppiaskatu-linjauksen vastustajia. Muukkosen mukaan ”Turusta on tulossa surullisten siltojen kaupunki”.
– Esitys merkitsee Turun kulttuuriarvojen pitkäaikaista tärveltymistä, Pauliina de Anna väitti.
Sdp:n kellokkaat pitivät luonnollisena esityksen palauttamista, koska Turun keskusta tarvitsee laajempaa tarkastelua Toriparkki-asemakaavan kaatumisen jälkeen. Vihreiden ryhmänjohtaja Elina Rantanen oli ensimmäinen esityksen puolustaja. Hän lisäsi päätökseen ponnen, jossa vaadittiin Hämeenkadun ja Kauppiaskadun pyöräyhteyksien toteuttamista sillan rakentamisen yhteydessä. Selkein tuki tuli kokoomuksen puhujilta.
– Kirjastosilta kunnioittaisi kulttuurihistoriallisesti merkittävää maisemaa, Saara-Sofia Sutela arvioi.
Missä mennään?
Kevyen liikenteen silta päätettiin ensimmäisen kerran sijoittaa välille Kauppiaskatu–Rettiginrinne vuonna 2009. Insinööritoimisto Pontekin ehdotus Crescendo voitti sillan suunnittelukisan joulukuussa 2010. Tulossa on loivan S-kirjaimen muotoinen betonisilta.
Sillan nimikilpailun voitti helmikuussa 2011 ehdotus Kirjastosilta.
http://www.ts.fi/vaalit/kuntavaalit/201 ... dun+paahan
Todennäköistä (valitettavasti) on että Kauppiaskadun ja Rettiginrinteen välille se silta tullaan rakentamaan kiihkeästä polemisoinnista huolimatta. Anottu ja saatu EU-tukikin oli alunperin anottu Vanhan suurtorin ja Vähätorin välille alkuperäisen ns. penninsillan paikkeille rakennettavaan siltaan, joka kevyen liikenteen virtauksiin olisi sopinut paremmin. Rettiginrinteen päässä kulku töksähtää Vartiovuoren rinteeseen Hämeenkadulla. Sinne ollaankin suunnittelemassa - Hämeenkadulle - pyöräliikenteelle omaa väylää joka nyt loppuu Akatemiakadulle Hämeenkadun joen puoleisella sivulla, ja Uudenmaankadulle kadun toisella puolella.
Pyörätiesuunnitelmia on tehty Kirjastosiltaa silmälläpitäen, pyörätie onkin rakennettava sillan tekemisen lisäksi jos Kirjastosilta rakennetaan.

Penninsillan kohdalle tehtyyn siltaan ei tällaista rasitetta olisi kohdistunut, tällaisessa vaihtoehdossa olisi ollut tosin mahdollisuus pyöräreitille Akatemiankadun kulmasta
Tuomiokirkkotorin poikki
Suurtorille ja siitä suoraan sillalle yli Itäisen rantakadun ja joen ylitse Brahenkadun alkuun. Tässä olisi saatu kaivattua liikennettä ja elävöitystä Suurtorille!