Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

tekijänä ktpama
#44349
Ei ei, kyllä se tänäkin vuonna taas aloitetaan. :)

"
Ratinan kauppakeskus käynnistynee tänä vuonna
Spondan Tampereen Ratinaan kaavailema kauppakeskushanke on venynyt jo useammalla vuodella. Yhtiö allekirjoitti toukokuussa 2008 Tampereen kaupungin kanssa sopimuksen kauppakeskuksen toteuttamisesta, ja tarkoituksena oli aloittaa rakentaminen vielä saman vuoden aikana. Hanke ei ole vieläkään käynnistynyt.


”Ratinan kauppakeskuksen aloitus odottaa edelleen investointipäätöstä. Pitkään jatkunut talouden epävarma tilanne on vaikuttanut myös tulevien vuokralaisten sitoutumiseen tässä vaiheessa, mutta siitä huolimatta arvioimme aloittavamme projektin tämän vuoden puolella”, Inkinen sanoo.

Ratinan kauppakeskus on merkittävä hanke, sillä keväällä 2008 sen kokonaisinvestoinniksi arvioitiin noin 200 miljoonaa euroa ja liike- ja palvelutilaa oli suunnitteilla noin 55 000 neliömetriä sekä paikoitustilaa noin 1 350 autolle.
"
03.02.2012: http://www.rakennuslehti.fi/uutiset/talous/27404.html
Avatar
tekijänä grendy
#44351
^Viimeks oli kuitenkin että "Sponda ei lupaa enää mitään aikataulua Ratinan kauppakeskuksen töiden aloittamiselle." ja nyt jo että "käynnistynee tänä vuonna" :D.. Ison huomion saa kauppakeskus ainakin Rakennuslehdessä tuossa uutisessa ja ainakin omassa mielessä Sponda on kyllä profiloitunut aivan surkeaksi firmaksi tämän juueijuuei -säädön myötä. Siitä todisteena puoliksi tyhjä aidattu tontti Tampereen keskustassa jo vuosien ajan.
Avatar
tekijänä pks
#44352
TommiM kirjoitti:Alan hiljalleen kallistua sille kannalle, ettei Ratinan ostari ole elinkelpoinen nykyisessä muodossaan eikä sitä koskaan edes aleta rakentamaan ilman suuria muutoksia suunnitelmiin.

Syynä tähän on sijainti. Nimittäin ostarin lähiympäristössä (500m säteellä) ei asu lähellekkään riittävää määrää ihmisiä tukemaan ostarin toimintoja eikä tiekapasiteetti riitä tuomaan riittävää asiakasmäärää autoilla. Katsotaan vaan kuinka kauan tämän asian ymmärtämiseen kuluu niiltä, joilla oikeasti on valtaa tai mahdollisuuksia vaikuttaa asiaan.
Ei kai keskustakauppa sentään ensisijaisesti perustu lähiympäristön asukkaiden kulutukseen tai sijaintiin moottoritieliittymässä? Tieliikenteen saavutettavuus tuohon pisteeseen on myös saavutettavuusanalyysien mukaan parempi kuin mihinkään muualle Tampereen keskustassa (Ylä-Anttila 2010, 167) ja alue linkittyy melko hyvin Hatanpään valtatien bussiliikenteeseen, varsinkin jos osa linjoista ohjattaisiin kulkemaan uuden Vuolteenkadun kautta linja-autoaseman ja kauppakeskuksen välistä.

Ehkä suurin ongelma on, että suunniteltu keskus sijaitsee syrjässä keskustan vilkkaimmista jalankulkualueista – sen ympärille on vaikeaa kuvitella samanlaista kuhinaa kuin vaikkapa Helsingin Kampin keskuksella. Kompleksin tulisi olla niin vetovoimainen, että Hämeenkadulta kannattaisi poiketa kävellenkin noin 500 metrin matka, joka voi olla hieman aneemisessa ympäristössä Hatanpään valtatiellä monelle liikaa. Koskikeskuksen uudistamiselta olisin odottanut enemmän avautumista kadun suuntaan, nyt kauppakeskus tappaa kaiken kaupunkimaisen toiminnan pitkältä osuudelta Hatanpään valtatien reunaa ja vaikeuttaa houkuttelevan keskusta-alueen laajentamista etelään.
tekijänä Sasu K
#44377
Ratinan kauppakeskuksen suurin ongelma on, että se myöhästyi junasta. En näe hankkeessa mitään muuta perustavaa laatua olevaa vikaa. Sijaintihan on loistava. Kun Pirkkalan Veska valmistui vuonna 2003, Koskikeskus oli Tampereen seudun ainoa merkittävä kauppakeskus. Hypermarketien, jotka ovat myös pienimuotoisia kauppakeskuksia, määrä oli reilusti alle puolet nykyisestä.

Tampereen seudulla ei ole määräänsä enempää ostoseuroja. Tampere ei ole myöskään onnistunut kasvamaan kokoluokkaansa suuremmaksi ostoskaupungiksi, jolloin se houkuttelisi merkittävästi asiakkaita naapurimaakunnista asti. Kilpailu on kovaa. Eivätkä kaikki ihmiset sittenkään halua viettää vapaa-aikaansa "ostosparatiiseissa". Mikä ihmisiä oikein vaivaa? :roll:
tekijänä ÄmJii
#44379
Mä en taas ymmärrä Grendyn Sponda-kritiikkiä ollenkaan. Talouden taantuma vaan sattui tulemaan sen kannalta pahaan paikkaan. Olisi suurta typeryyttä sitoa rahat ostoskeskukseen, jossa liiketilat ammottavat tyhjyyttään. Jos ei ole tarpeeksi vuokrasopimuksia, niin sitten ei ole. Pelkästään kaupunkikuvan tai kaupungin kehityksen vuoksi Sponda ei missään nimessä voi toimia. Sehän vasta olisikin suurta typeryyttä. Säätäminenkin johtunee siitä, että mennään siinä rajalla kannattaako vai eikö. Toisaalta se on myös kiinni tulevaisuuden arvioista, jotka voivat osoittautua vääriksi.

Ostoskeskus kyllä rakennetaan jossain vaiheessa ja varmasti Sponda haluaa rakentaa sen niin pian kuin mahdollista. Toistan jo aiemmin mainitsemani seikan, että ei se ole Spondan omassa intressikään pitää rahaa kiinni tuottamattomassa kohteessa, tonttihan oli todella kallis.
Avatar
tekijänä grendy
#44390
^Itse ainakin näen asian sillain että on tosi vaikee sitoa vuokraajia tilanteessa jossa hankkeella ei ole mitään aikataulua kun rakentamiseenkin menee se kolmisen vuotta mitä aiemmin on mainittu. S-ryhmältä taisi tulla juuri tuollainen vastaus kun kyselin että onko tänne tulossa lähikauppaa esim Ratinan kauppakeskukseen niin sieltä vastattiin että kiinnostusta on, mutta kun hanke ei ole käynnissä ja rakentaminen kestää kauan niin ymmärrän kyllä hyvin että kaikki eivät siihen halua sitoutua. Jos rakentaminen aloitettaisiin vaikka heti niin aivan varmasti kiinnostuneita olisi enemmän ja viimeistään kun kauppakeskus on valmis niin en usko että tyhjien liiketilojen suhteen olisi ongelmaa.... Mutta riskeistähän tää on kiinni molempiin suuntiin ja pattitilanne kun kukaan ei uskalla tehdä aloitetta. Koko kauppakeskuksen mainekin on jo hieman huono varmaan tän jaarittelun suhteen. Tälläkään hetkellä ei oikeasti mitään taantumaa ole, pelkkä Euro-kriisi vaan ja se nyt ei ole katoamassa varmaan hetkeen mihinkään.
tekijänä McLeod
#44857
Pitäisikö pistää koko kaava uusiksi? Kauppakeskukselle vähemmän tilaa ja ainakin osalle korkeutta reippaasti lisää. Toimistoja ja asuntoja. Ei olisi koko projekti kauppiassoppareista kiinni. Aikaisemminkin olen arvostellut nykyistä suunnitelmaa, jossa peltomarket-tyyppinen pytinki sijoitetaan noin keskeiselle paikalle. Eikä se useammalla katselukerralla ja pidemmällä aikavälillä ole tippaakaan paremmaksi muuttunut.
tekijänä Walle
#44865
Kun tällaisessa projektissa rakentaminen viivästyy tarpeeksi monta vuotta, alkavat alun perin hienot suunnitelmat näyttää vähitellen vanhanaikaisilta. Pakko se on myöntää, että Ratinan kauppakeskus tuo mieleen liikaa peltomarketit eikä ehkä tällaisenaan sovi näin lähelle keskustaa. Olisin rakentanut paikalle kauppojen lisäksi myös asuntoja ja massoitellut rakennukset eri tavalla.
tekijänä albertobroccoli
#44866
Walle kirjoitti:Kun tällaisessa projektissa rakentaminen viivästyy tarpeeksi monta vuotta, alkavat alun perin hienot suunnitelmat näyttää vähitellen vanhanaikaisilta. Pakko se on myöntää, että Ratinan kauppakeskus tuo mieleen liikaa peltomarketit eikä ehkä tällaisenaan sovi näin lähelle keskustaa. Olisin rakentanut paikalle kauppojen lisäksi myös asuntoja ja massoitellut rakennukset eri tavalla.
Juuri näin.
Varsinkin JOS kauemmassa tulevaisuudessa siellä Nekalan/Viinikan alueen ratapihat siivotaan pois ja tulee uutta toimisto/asuin/mitälierakennusta tilalle niin mielestäni ainoa oikea vaihtoehto olisi laajentaa "kantakaupunkia" Ratinaan kunnon korttelirakenteella ja tiiviillä rakentamisella eikä juntata Ideapark+hehtaariparkkipaikka -settejä siihen väliin joka varmasti junttaa sen keskustarakenteen poikki ja blokkaa kaikki sen takana olevat tulevaisuuden alueet lähiöperiferiaksi.
Avatar
tekijänä grendy
#44903
Taitaa olla liian myöhäistä lähteä mitään kaavajuttuja muutteleen kun tontti ei ole kaupungin omistuksessakaan enää, eli näillä mennään (jos mennään).

http://ktweb.tampere.fi/ktwebbin/ktprox ... %3a00%3a00 KOy Ratinan Kauppakeskus hakee rakennuslupaa "Liikerakennuksen korjaus- ja muutostyö, joka on verrattavissa rakennuksen rakentamiseen sekä sen laajentaminen", eli siis vanhojen funkkis-rötisköiden korjaukseen ja laajentamiseen. Saas nähdä onko tällä(kään) mitään merkitystä sen suhteen että aiotaanko ruveta jo kohta jotain tekemään vai haetaanko luvat vain prosessin mukaan valmiiksi jos joku päivä se investointipäätös saadaan tehtyä, vai onko nämäkin talot jo romahtaneet ennen sitä päivää ;)
Avatar
tekijänä TommiM
#45025
grendy kirjoitti:Taitaa olla liian myöhäistä lähteä mitään kaavajuttuja muutteleen kun tontti ei ole kaupungin omistuksessakaan enää, eli näillä mennään (jos mennään).

http://ktweb.tampere.fi/ktwebbin/ktprox ... %3a00%3a00 KOy Ratinan Kauppakeskus hakee rakennuslupaa "Liikerakennuksen korjaus- ja muutostyö, joka on verrattavissa rakennuksen rakentamiseen sekä sen laajentaminen", eli siis vanhojen funkkis-rötisköiden korjaukseen ja laajentamiseen. Saas nähdä onko tällä(kään) mitään merkitystä sen suhteen että aiotaanko ruveta jo kohta jotain tekemään vai haetaanko luvat vain prosessin mukaan valmiiksi jos joku päivä se investointipäätös saadaan tehtyä, vai onko nämäkin talot jo romahtaneet ennen sitä päivää ;)
Ainakin autotuonnin talossa on kohtalaisen pahat vesivauriot katossa ja tämä näkyy osittain myös talon idänpuoleisessä seinässä. Ilmeisesti jostain vanhan savupiipun tienoilta pääsee vedet vuotaan sisään rakenteisiin (tumma läikkä: http://g.co/maps/nh3qh).

Vuoltsua on käsittääkseni pidetty paremmassa kunnossa.
tekijänä ktpama
#45085
http://annualreport2011.sponda.fi/files ... us2011.pdf

"
Ratina-hankkeen käynnistäminen tavoitteena

Kiinteistökehityksen tulevaisuuden näkymät määrittyvät pitkälti talouden yleisen kehityksen mukaan. Tällä hetkellä Sponda keskittyy saattamaan
meneillään olevat hankkeet päätökseen. Muun muassa Helsingin Citycenterin osalta tavoitteena on saada hanke pääosin valmiiksi vuoden 2012
loppuun mennessä.
Taloudellisen tilanteen parantuessa investointeja voidaan jälleen kohdistaa enemmän uusiin hankkeisiin. Tampereen Ratinan
kauppakeskushankkeen käynnistyminen on merkittävin vuodelle 2012 asetettu tavoite. Mikäli arviolta noin 200 miljoonan euron hanke saadaan
käynnistettyä vuoden 2012 aikana, se tulee muodostamaan suuren osan vuodelle 2012 suunnitelluista investoinneista. Kohteen rakentaminen
voidaan aloittaa vasta, kun riittävä ennakkovarausaste on saavutettu.
"
Avatar
tekijänä grendy
#45942
^Onko mitään tarkempaa tietoa/spekulointia että tarkoittaako toi jotain oikeesti?
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 20