- 03.11.11 11:50
#41525
[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.
Mikä on Taloforum?

julexi kirjoitti: Ja viimeisenä eikä laisinkaan vähäisimpänä, Vaasanpuiston alue ja SailCity (Arkkitehtitoimisto Helin & co):Kauan ja hartaasti odotettu havainnekuva Vaasanpuistosta. Kerroslukujen pitäisi olla 42 ja 35.
julexi kirjoitti:Täytynee laittaa Aamusetin päätoimittajan pääkirjoituskin nähtäville, kun siinäkin tuosta Kampustornista puhutaan.Paikasta on kyllä tehty kampukseksi perin epämiellyttävä, kun jalankulkuympäristö on umpiankea. Teknologiakeskuksen talojen (ICT, Bio-, Data-, Electrocity) väliin tehtiin ICT-talon yhteydessä aukion tapainen parkkitason kannen päälle, mutta betoninen ja teräksinen paikka kumisee tyhjyyttään, vaikka taloissa liikkuu satoja ellei tuhansia opiskelijoita. Aukiolta pääsee ICT-talon ruokalaan, mutta mitään muuta syytä sinne ei sitten olekaan mennä. Uusien talojen julkisivut katujen varsilla ovat täysin umpinaiset. Vanhemmista Datacityn Lemminkäisenkadun puoleisella sivulla on liikkeiden ja ravintoloiden sisäänkäyntejä, samoin Biocityn pääsisäänkäynin vieressä, mutta nämä ovat aukioon nähden väärällä puollella taloa ja kapeiden jalkakäytävien varrella. Intelligaten liikkeet ovat oman umpionsa sisällä.Lasse Virtanen kirjoitti: Tulevaisuuden opiskelija ei halua konttikorkeakouluun, vaan vaikkapa torniyliopistoon, joka tarjoaa ainoalaatuisen oppimis- ja yhteistyöympäristön.
bitterfly kirjoitti:Tämä on tietysti asiaankuuluvaa quettaa myös tähän ketjuun:"Jee, torni!", joo onhan se korkea, mutta ei tuo kovinkaan kaunis ole. Ja miksi nuo kuvan muut talot ovat aavistuksen verran tiheämpää lähiörakentamista. Onneksi sentään parkkipaikka-aavikko puuttuu.julexi kirjoitti: Ja viimeisenä eikä laisinkaan vähäisimpänä, Vaasanpuiston alue ja SailCity (Arkkitehtitoimisto Helin & co):Kauan ja hartaasti odotettu havainnekuva Vaasanpuistosta. Kerroslukujen pitäisi olla 42 ja 35.
CountZero kirjoitti:Huomatkaa kaikki että tamperelainen veljesrakkaus eksyy heti kehiin kun Turusta kajahtaa. : ) Lyyäänkö vetoa että samainen henkilö kannattaa henkeen ja vereen jokaista Tampereen tornitalohanketta?
"Jee, torni!", joo onhan se korkea, mutta ei tuo kovinkaan kaunis ole. Ja miksi nuo kuvan muut talot ovat aavistuksen verran tiheämpää lähiörakentamista. Onneksi sentään parkkipaikka-aavikko puuttuu.
Kokonaisuutena varsin surkea tekele.