Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

tekijänä Valdéz
#27563
Onkos noista olemassa mitään kuvamateriaalia tai muuta suunnitteluasteen dokumentaatioita? Olisi kiva katsella.
tekijänä albertobroccoli
#27566
Valdéz kirjoitti:Onkos noista olemassa mitään kuvamateriaalia tai muuta suunnitteluasteen dokumentaatioita? Olisi kiva katsella.
selailemalla topicin sivuja taaksepäin pitäisi jotain löytyä...
Avatar
tekijänä Chae-chu
#27573
Onkos nyt tuo musta-valkoinen värimaailma jo lyöty lukkoon? Itseäni ainakin miellyttää tuossa pari sivua taaksepäin olleessa havainnekuvassa seisseet tornit. Pitäisi muutenkin varmaan käydä seuraavalla nääsvillen visiitillä tutustumassa tähän mystiseen Herwoodiin. ;)
tekijänä albertobroccoli
#27592
Chae-chu kirjoitti:Onkos nyt tuo musta-valkoinen värimaailma jo lyöty lukkoon? Itseäni ainakin miellyttää tuossa pari sivua taaksepäin olleessa havainnekuvassa seisseet tornit. Pitäisi muutenkin varmaan käydä seuraavalla nääsvillen visiitillä tutustumassa tähän mystiseen Herwoodiin. ;)
Käy sit vesitornin huipulla kun se taas on auki. :)
tekijänä BIG^K
#27631
grendy kirjoitti:
Eli siis Kaupunginhallitus hyväksyi kaavan ja nyt se menee sit valtuustoon hyväksyttäväksi jne... Eli hyvähyvä! :)

Palvelupiste Frenckell kirjoitti:
Hei!
Kaavamuutos tulee lainvoimaiseksi 5.1.2010, jos se tulee hyväksytyksi kaupunginvaltuuston kokouksessa 25.11.2009.


Ystävällisin terveisin

Tarja Pussinen
Asiakaspalvelusihteeri
Tampereen kaupunki
Palvelupiste Frenckell
Frenckellinaukio 2 B
PL 487, 33101 TAMPERE
Puh. (03) 5656 6700
palvelupiste.frenckell@tampere.fi
tekijänä tonzaq
#28785
Kuulin juttua, että Matrix hanke on myötätuulessa. Uusia asuntoja olisi tulossa myyntiin keväällä. Siistiä saada Tampereelle vähän korkeampiakin mökkejä.
tekijänä BIG^K
#28801
tonzaq kirjoitti:Kuulin juttua, että Matrix hanke on myötätuulessa. Uusia asuntoja olisi tulossa myyntiin keväällä. Siistiä saada Tampereelle vähän korkeampiakin mökkejä.
2.3. on seuraava Tampereen kaupungin Ympäristö- ja rakennusjaoston kokous, jossa myönnetään rakennuslupia. Odotellaan, näkyisikö siinä jo ensimmäisiä rakennuslupahakemuksia. Ainakin Skanskan sivuilla rakenteille tulevat asunnot menevät kaupaksi hyvällä vauhdilla. As. Oy Tampereen Ratinanrannan Myrskytär -kohteesta on 15 asuntoa jäljellä, ja As. Oy Tampereen Ratinanrannan Tyrskytär -kohteesta enää 3.

Kannattaa seurata näitä sivuja ahkerasti:
http://www.kodit.skanska.fi/Asuntohaku/ ... ingTypeID=

http://www.kodit.skanska.fi/Tulevat-kohteet/
tekijänä salos
#29111
^ Jos kuulemani pitää paikkansa, niin rakennuslupia ei kannata odotella henkeä pidätellen. Ainakin Skanskan ja YH Lännen sateenvarjon alla olevat projektit kyllä etenevät ja kevään aikana kuullaan lisää, mutta rakennuslupia saadaan vasta touko-kesäkuussa.

Minkälaisia hissiratkaisuja muuten näissä korkeammissa tornitaloissa yleensä on? Skanskan suunnitelmissa kulkee tässä tapauksessa ilmeisesti kaksi hissiä, joista toinen tosin vain puoleenväliin tornia. :?:
tekijänä albertobroccoli
#29181
Pari viikkoa kyseinen kyltti jo silmäkulmaa rasittanut kotikadun varressa mutta tänään kun tulin naapurustosta Snooker-turnamentin päälle pienessä hönössä kotiin niin nappasin kuvan tuosta.
Ketään ei varmaan kiinnosta ( :smt003 ) mutta tuossapa hieman infoa...

http://www.facebook.com/photo.php?pid=3 ... =665164271

Ja kun pimeässä ja pierussa kännyllä kuvaa räpsin niin siitä ei mitään erota mutta ulkomuistista voin latoa että "16-kerroksinen opiskelijavuokratalo, rakentaminen alkaa toukokuussa 2010".

:smt026 :smt026 :smt026 :smt026 :smt026

edit:
alkoi VÄKISINKIN tämä soida päässä :smt003 :smt003 :smt003
http://www.youtube.com/watch?v=up9cH7xDqCw

edit2:
ja joo grendy otan kyllä paremman kuvan a. selvinpäin b. kameralla
Avatar
tekijänä grendy
#29182
Luulin että noista tulis omistusasuntoja jos toi nyt meinaa tosiaan näitä Matrix-taloja?! Aika jännä juttu kyllä.. En kyllä tajua miks opiskelijoille tarvitaan jotain kalliita opiskelijakämppiä mutta kunhan vaan rakentaa niin se on tärkeintä :)
tekijänä albertobroccoli
#29183
grendy kirjoitti:En kyllä tajua miks opiskelijoille tarvitaan jotain kalliita opiskelijakämppiä
Ole sinä duunari hiljaa!
Me opiskelijat ollaan tämän kansakunnan voimavara ja tulevaisuuden tukipilari!
Me teijjän eläkkeet maksetaan tana!



8)

edit:
lupaan ottaa Time-Lapsea projektin kulusta kämppäni ikkunasta jahka alkaa työmaa tuosta rakentua (ainakin syyskuuhun saakka jolloin pääsen halailemaan Petronasin torneja pidemmän aikaa...).
8) 8) 8)
Avatar
tekijänä grendy
#29185
Kyseessä on siis eteläisin tontti jonka YH-Länsi sai itselleen arkkitehtikilpailussa. Skanskalla on keskimmäinen tontti ja pohjoisin tontti on VVO:n. Eli kaksi vuokratornia ja yksi omistusasuntoja sisältävä torni? :D

En muista nähneeni kyllä rakennusluvan hakemista YH-Lännen tontille eli se on haettu kauan sitten tai ei vieläkään, mutta jos sitä ei oo vielä haettu niin toukokuu ei kyllä voi pitää paikkaansa.
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 50