[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.
Mikä on Taloforum?
Janne_H kirjoitti:Hieno kuva Ville.Otin sen eilen illalla noin kello 23:50.Mihin aikaan tuo on otettu?

finn_lily kirjoitti:Uudella objektiivilla on tullut harjoiteltua kuvaamista...Millainen optiikka?
Kantti kirjoitti:Millainen optiikka?Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS. 450D:llä tuli kittilinssillä kuvattua puolitoista vuotta, kun ei ollut varaa parempaakaan panostaa. Nyt tuon ulottuvuus tuntuu jo todella hankalalta, kun pidemmälle ei ole päässyt käsiksi niin pitkään aikaan. Mutta jatkan opettelua.
Janne_H kirjoitti:Taidat oll ihan ammattilainen finn_lilly. Noihan on ihan liian täydellisiä kuvia! Laita ihmeessä lisääEn todellakaan, Janne. Mutta kiitos kehuista







Utö on muuten Suomen eteläisin asuttu saariEikö se ole nimenomaan Bengtskär, joka on eteläisin asuttu saari? Vai eikö luotoja lasketa saariksi?
Janne_H kirjoitti:Komea tuo kuva Öröstä. Eikö tuo Örö ole muuten puolustusvoimien käytössä? Miten sä sinne pääsit?Öröön järjestetään nykyisin tietty määrä matkoja koska siellä ei ole enää koulutustoimintaa ja ehkä strateginen merkityskin alkaa olla vähenemään päin. Tuossa linkki Örön matkalle, vielä näyttäisi olevan tilaa. http://www.suomensaaristovaraus.fi/inde ... _inga&l=fi
- Ulkomaan kansalaisten pitää 3 viikkoa ennen hakea erillinen lupa päästä saarelle. Jos et ole Suomen kansalainen niin ilmoita tästä varauksen yhteydessä, niin kippari hakee teille erikoisluvan.
- Örön saarella liikutaan vain ryhmässä. Yksin ei saa liikkua.
- Ota sellaiset kengät mukaan joilla voit kävellä 4-5 kilometriä.





Eikö se ole nimenomaan Bengtskär, joka on eteläisin asuttu saari? Vai eikö luotoja lasketa saariksi?...on se Utö... http://fi.wikipedia.org/wiki/Ut%C3%B6
Tuo Utön majakka kuvaa hyvin tuota mitä äsken sanoin: "Tuossa on oikeasti semmosta majakka fiilistä toisin kuin niin monessa majakassa nykyään."Majakkoja on moneen lähtöön, jotkut ovat pyöreitä jotkut nelikulmaisia eräät ovat 6-kulmaisia, niitä on 4-kulmaisia kartiomaisia sekä toisaalta hyvin talomaisia! Tuossa linkki Merenkulkulaitoksen majakkasivulle ----> http://www.fma.fi/vapaa_aikaan/majakat/
Ei siinä ettei olisi hieno rakennus, mutta kun kuvittelee majakan niin tulee mieleen pyöreätorninen rakennus (kuin Muumeissa), eikä mikään neliskanttinen viritys..
Kantti kirjoitti:Wikipedia on väärässä. Bengtskärin sijainti on 59° 43,4' pohjoista leveyttä, kun taas Utön on 59° 46'. Ja Bengtskärin oma sivusto kertoo näin: "Majakka sijaitsee Saaristomeren uloimmalla luodolla Pohjoisen Itämeren itäosassa. Saari kuuluu Turunmaan saaristoon ja se on Suomen eteläisin asuttu paikka. "
Eikö se ole nimenomaan Bengtskär, joka on eteläisin asuttu saari? Vai eikö luotoja lasketa saariksi?...on se Utö... http://fi.wikipedia.org/wiki/Ut%C3%B6