Klazu kirjoitti:Minun on vähän vaikea uskoa, että Dubaista pitkälläkään ajanjaksolla kasvaa New Yorkin kaltaista yhtenäistä pilvenpiirtäjäkaupunkia. Nykyiselläänhän torneja on kyllä monta, mutta osa on hajallaan ja loput melkeinpä yhdessä käytävässä sen päätien varressa. Paaaaljon vaaditaan siis lisää New Yorkiin.
Voin kyllä uskoa, että hullut sheikit rakentavat vaikka pari sataa pilvenpiirtäjää lisää rahoillaan, mutta mistä sinne saadaan kaikki ne ihmiset? Dubain vetokyky on rajallinen mielestäni ja paikallisväestön määrä on olematon. Vaikea uskoa, että melkein aavikkoalueella sijaitsevasta kaupungista tulisi koskaan maailman megakaupunkia. Niin paljon keinotekoista järjestelmää Dubaissa joudutaan jo nyt pitämään yllä, että siellä varakkaat ihmiset viihtyisivät. Ja kun ilmastonmuutos yhä etenee, on tuolla kymmenen vuoden päästä varmaan järjestään sellaiset päivälämpötilat, ettei ihmiset pysty juuri ilmastoitujen sisätilojen ulkopuolella oleskelemaan. Tällaisen tarinan muistan jo aiemmin suomalaisen kertomana eräässä hesarin kolumnissa.
Olen käynyt Dubaissa työni puolesta paljonkin, ja olen kaikilta osin eri mieltä. Dubain menestyksen analysoiminen onkin kiinnostavaa, kun pohditaan, millaisilla aseilla Helsingin metropolialue voisi menestyä, kun kilpaillaan kansainvälisten sijoittajien huomiosta. Niillä rahoillahan noita torneja pitkälti rakennetaan, Dubailla ei nimittäin ole mainittavia öljyvaroja, ja kaasuvarojenkin kanssa on vähän niin ja näin.
Kesäisin Dubaissa ei voi olla ulkona missään tapauksessa, mutta talvisin siellä on hyvin miellyttävää. Kesälläkin pärjää, koska kaikki tapahtuu sisätiloissa, jotka ovat ilmastoituja. (Tämä on myös keskeinen syy siihen, miksi Dubain kaupunkirakenne perustuu yksityisautoiluun.) Tämä asiaintila ei tule muuttumaan ainakaan seuraavaan sataan vuoteen, enkä itse ainakaan uskalla spekuloida juuri tuonnemmaksi. Mitä tulee siihen, että kaupunki sijaitsee keskellä aavikkoa, vastaisin, että niin sijaitsee Las Vegaskin, joka on Yhdysvaltain nopeimmin kasvavia kaupunkeja.
Vaikka Dubaita markkinoidaan hubina, sillä alkaa olla jo itsessään huomattavaa attraktioarvoa. Pelkästään hotelleja on rakenteilla kuulemma 130, ja kymmenet miljoonat turistit pistäytyvät siellä tänäkin talvena. Dubain varsinainen salaisuus on, että se on otollisessa paikassa, ja sillä on kosmopolitistinen ja sijainnin huomioon ottaen erinomaisen vapaamielinen ilmapiiri. Lisäksi siellä on turvallista, ja omistusoikeus on varsin hyvin turvattu, kaikki seikkoja, joita ei lähialueilla voi pitää itsestäänselvyytenä.
Torneja nousee huomattavaa vauhtia. "Uusi" keskusta Sheikh Zayed Roadilla alkaa pikkuhiljaa olla valmis, mutta varsinainen rakennustyömää on Jumeirah'ssa, jonka eteläpää on silkkaa työmaata. Silminkantamattomiin rakenteilla olevia torneja... se on todella uskomaton näky. On vaikea sanoa, onko kyse kiinteistökuplasta, koska vacancy rate on negatiivinen, toisin sanoen, melkoinen osa vielä rakenteilla olevista toimistotorneista on jo vuokrattu.
Manhattanillä keskeinen syy korkeaan rakentamiseen on, että tonttimaata on saarella niin vähän. Dubai voi sen sijaan laajentua loputtomiin, ja niin se tekeekin. Siinä on tulossa jonkinlainen NYC:n, Disneylandin ja Las Vegasin välimuoto. Suurin riski on poliittinen. Emiraatit ovat kaikki diktatuureja, ja siirtolaisväestön piirissä tapahtuu paljon uskonnollista agitaatiota. Kaupunki on toisin sanoen rakennettu hiekalle.
Helsingin kannalta kiinnostavampi vertailukohde voisi olla Singapore.