Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Avatar
tekijänä Pyöröovi
#109291
arkkinikkari kirjoitti: 14.07.26 15:46 En kyllä ole lainkaan samaa mieltä. Uima-altaan ylläpitäminen on niin saatanan kallista touhua, että niitä ei pidä olla julkisin rahoin subventoituina yhtään enempää kuin koululaisten uintiopetustan varten tarvitaan. Verorahoille on paljon parempiakin käyttökohteita kuin viihdeuimalan ylläpitäminen, ja jos ei ole, pitää alentaa verotusta.
Niin tai näin, nykyisellään Allas rikkoo pahasti rantaviivaa kävelijän näkökulmasta. Jos uimista ei voi tarjota kaupunkilaisille (olemmeko todella näin köyhiä), ainakin uuden kylpylän toteutukselta voisi vaatia kulkureittiä merenrantaa pitkin.
tekijänä hmikko
#109292
Pyöröovi kirjoitti: 14.07.26 19:20 Jos uimista ei voi tarjota kaupunkilaisille (olemmeko todella näin köyhiä), ainakin uuden kylpylän toteutukselta voisi vaatia kulkureittiä merenrantaa pitkin.
Turun kaupunki ylläpitää kahta uimahallia ja kahta maauimalaa. Impivaaran halli rakennettiin kokonaan uusiksi takavuosina. Kupittaalle on ainakin vision tasolla esitetty uutta isoa hallia. Ts. varaa ilmeisesti on, mutta ei tämä nyt ihan niinkään voi mennä, että kun kaupallinen toimija keksii esittää uimalaa jokeen, niin kaupungin pitäisi semmoinen tarjota asukkaille.
arkkinikkari peukutti tätä
Avatar
tekijänä Kantti
#109310
Tänään kävellessäni Vartsukan maisemissa, huomasin rakentamisen alkaneen vanhalla Gadolinin laboratorion tontilla. Tontin reunoilta maat on kasattu keskelle isoksi keoksi. Maata on vähän koska peruskallio on aivan pinnan alla. Kaksi tontilla ollutta rakennusta on purettu. Mitään toimintaa tontilla ei nyt ollut meneillään.

Kuva

Panoraama jossa naapurin punatiilinen 1939 rakennettu Villa Solaris seisoo puiston puiden varjostamana.
Kuva

Tässä ei talojen pohja petä.
Kuva
  • 1
  • 289
  • 290
  • 291
  • 292
  • 293