Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Talot eivät ole kaikki kaikessa. Raideliikenne, puistoalueet ja muut kaupunkikuvalliset projektit saavat aikaan keskustelua täällä.
Avatar
tekijänä Kantti
#109122
Raitsikka loppujen lopuksi äänestettiin Turkuun äänin 36-31!

Kuva
Turkuun rakennetaan raitiotie – raitiovaunut kulkevat Turussa vuonna 2033

Turun kaupunginvaltuusto on päättänyt, että Turkuun rakennetaan raitiotie. Turun kaupunginvaltuusto päätti maanantaina 18.5. pidetyssä kokouksessaan, että Turkuun rakennetaan 12 kilometrin pituinen raitiotie satamasta keskustan ja Kupittaan kautta Varissuolle.

Päätös on ehdollinen valtion rahoituksen varmistumiselle seuraavissa MAL-neuvotteluissa.

Päätös syntyi äänin 36-31. Äänestys tapahtui viiden tunnin keskustelun jälkeen kello 22.57.

– Raitiotien rakentaminen on oikea päätös, sillä se on investointi Turun tulevaisuuteen. Se on väline rakentaa kestävää kasvua, hyvää arkea ja inhimillistä kaupunkia. Turku kasvaa vahvasti, ja ratikka auttaa ohjaamaan kasvua viisaasti. Palvelut ja työpaikat syntyvät sinne, missä ihmiset liikkuvat ja elävät. Samalla asumiselle mahdollistetaan erilaisia vaihtoehtoja eri puolilla kaupunkia, iloitsee Turun kaupungin pormestari Piia Elo.

Hanke sisältää täysimittaisen katu-uudistuksen kaikilla reitin kaduilla. Kaupunkiin rakennetaan 12 kilometrille raiteiden lisäksi uudet pyörätiet, jalkakäytävät, viherratkaisut ja kunnallistekniikka sekä pohjanvahvistukset. Raitiotiestä tulee voimakkaasti kehittyvän Kupittaan-Itäharjun alueen liikenteellinen selkäranka.

– Päätöksen myötä Varissuo kiinnittyy kehittyviin keskustan ja Kupittaan alueisiin ja Itäharju alkaa kukoistamaan suunnitelmien mukaan. Keskustan läpi tulee kulkemaan moderni joukkoliikenneväline, joka kuljettaa kohti kasvavia läntisiä kaupunginosia ja satamaa, kuvaa pormestari Piia Elo.

Turun asukasluvun ennustetaan kasvavan kymmenillä tuhansilla vuoteen 2050 mennessä. Turun työpaikkakehityksen ennakoidaan jatkuvan vahvan positiivisena. Asukas- ja työpaikkamäärän kasvusta merkittävä osa kohdistuu raitiotievyöhykkeelle.
https://www.turku.fi/ajankohtaista/turk ... DrMb9ePAdg
hmikko, Kervolainen, JusuPetteri ja 1 muuta peukutti tätä
tekijänä hmikko
#109123
Hesarin varsin pitkä juttu: Valtuusto päätti äänin 36–31: Turkuun rakennetaan raitiotie

Jos Helsingissä Kaivokadun suunnitelma meni läpi lopulta yllättävän yksimielisesti, niin tässä nyt tehtiin iso päätös pienellä enemmistöllä. Vrt. Tampereen luvut vuodelta 2016: 41 - 25. Tampereella on päätöksen jälkeen ilmeisesti konsensus pitänyt aika hyvin. Hankkeen ensimmäinen vaihe valmistui aikanaan etuajassa. Vastustajat eivät päässeet ulisemaan ja jatkopäätöksiä on tehty reipasta tahtia. Turussa jakolinjat näyttävät olevan lähes kaikkien puolueiden sisällä, eikä niinkään niiden välillä. Ainakaan mitään puoluepoliittista neliraajajarrutusta ei pitäisi enää syntyä. Toivoa sopii, että hanke toteutuu yhtä sujuvasti kuin Tampereen ratikka ja Raide-Jokeri.
#109129
Olen noin 10 vuotta odottanut, että Turussa tehtäisiin päätös ratikan puolesta ja eilen myöhään illalla se vihdoin muuttui realismiksi. Kieltämättä tunteet olivat itsellä pinnassa, kun valtuustosali (vastustajia luukuunottamatta) repesi riemuun ja suosionosoituksiin. Iso askel on nyt otettu ja itse toteutusvaihe voi alkaa. Ratikan hylkäämisen myötä Turku olisi jälleen kerran joutunut aloittamaan nollasta ja kartoittelemaan muita vaihtoehtoja ja sitä ainaista jahkaamista ja rallia ei olisi kyllä enää jaksanut.

Turulla tulee olemaan ratikan tulon myötä valtava potentiaali olla vieläkin upeampi ja kehittynyt suomalainen merenrantakaupunki ja ratikan positiiviset vaikutukset kaupunkikehitykseen tulevat näkymään yhtä lailla Turussa, kuin mitä esimerkiksi Tampereella ja muissa uusissa ratikkakaupungeissa Euroopassa.
Kantti, JamoL peukutti tätä
tekijänä hmikko
#109132
Puutarhakatulainen kirjoitti: 19.05.26 12:20 Se että Turussa oli pienempi enemmistö kuin Tampereella johtuu kai siitä että 10 vuotta sitten ennen koronaa ja Venäjän aggressiota oli vielä hyvin erilainen aika taloudessa ja muutenkin politiikassa.
Tampereen kuntatalous ei ollut missään hehkeässä kunnossa tuolloin ja silloiset uutiset aiheesta olivat ankeanpuoleisia. Esim. Ylen juttu lokakuulta 2016, vähän ennen valtuuston ratikkapäätöstä: https://yle.fi/a/3-9248351 . Budjetti alijäämäinen, vuodelle 2017 alijäämää ennustetiin 19 miljoonaa, henkilöstöä leikataan, kiinteistöveroa korotetaan. Toki maailmantilanne on nyt ihan eri luokkaa, vaikka onkin syytä pitää mielessä, että Ukrainan sota alkoi 2014, ja sanktiot myös.

JusuPetteri kirjoitti: Turulla tulee olemaan ratikan tulon myötä valtava potentiaali
Nyt pitäisi saada hyvä toteutus. Nähtävillä olleet katusuunnitelmat ovat keskustan osalta aika huolestuttavia. Bussit on laitettu ratikan kanssa samalle kaistalle ja pysäkeille sielläkin, missä olisi tilaa olla erillään. Tämmöisessä on iso riski, että ratikasta ei saada vastaavaa hyötyä irti. Suunnitelmista paistaa läpi se, että henkilöautoilu on edelleen etusijalla, eli autokaistoihin ja kadunvarsiparkkipaikkoihin ei haluta puuttua. Hyviäkin osuuksia on, kuten Linnakaupungin puistokaista, ja varmaan Itäharjun osuus, kun siellä päästää myös rakentamaan uusia asuinkortteleita yhtaikaa raitiotien kanssa. Tampereella toteutus ei ole täydellinen, mutta varsin hyvä kuitenkin. Siitä olisi varaa ottaa esimerkkiä, ja Helsingin keskustan vanhoista radoista varoittavaa esimerkkiä. Toivottavasti nyt on vielä aikaa ja rohkeutta parantaa suunnitelmia. Toki ratoja voi parantaa myöhemmillä korjauskierroksilla, kuten on tapahtunut Helsingissä esim. Jätkasaaressa suht uusille radoille, mutta voisihan ne rakentaa kerralla kunnolla kun tämä ei mitään rakettitiedettä ole.
Kervolainen peukutti tätä
  • 1
  • 64
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68