- 14.12.11 10:17
#43152
Melkein olisi voinut pistää Tampereen yläkertaankin tämän kun on aivan Tampereen ja Pirkkalan rajalla, mutta pistetään nyt omaan osoitteeseen... ELI:


Näyttää hyvin...... elementtisiltä jo havainnekuvissa
.. Toivottavasti maamerkin laatuun panostetaan hieman!
Aamulehti kirjoitti:Partolan Pirkkalan portin korkeimpaan kerrostaloon jopa 14 kerrosta
Tampereen ja Pirkkalan rajalle Partolaan suunniteltu näyttävä ympyränmuotoinen ”Pirkkalan portti” ei toteudu, vaan uudella asemakaavan muutoksella haetaan nyt Naistenmatkaan tien varteen toisella tavalla toteutettua maamerkkiä. Tähän pyritään kolmen asuntotornin ryhmällä, jossa korkein tornitalo sijoittuu Pereentien ja Naistenmatkantien kulmaan.
Uusien talojen kerroskorkeudet ovat 7, 9 ja 14.
Tontin käyttötarkoitus muuttuu asuin- liike- ja toimistorakennusten korttelialueesta asuinkerrostalojen alueeksi. Samalla rakennusoikeus nousee nykyisestä 8 000 kerrosneliömetristä 10 000:een. Ympäristölautakunta hyväksyi ennakkosuunnitelmat jatkotyön pohjaksi.


Näyttää hyvin...... elementtisiltä jo havainnekuvissa

--------- --- -- - -
With $10,000 we’d be millionaires! We could buy all kinds of useful things like…love!
With $10,000 we’d be millionaires! We could buy all kinds of useful things like…love!