Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Tornitaloja - lisää tornitaloja! Yläkerrassa keskustelua kaikesta korkeisiin taloihin liittyvästä ja korkeuksiin kohoavista uudisrakennuksista.
tekijänä SmaBa
#68702
Onko tietoa, mitä materiaalia Siilojen julkisivu on? Näyttää pyörätieltä katsottuna jo nyt aika eläneeltä ja siinä on aika suuria sävyvaihteluita. Valkoisessa osassa myös saumat alkavat näkymään ehkä turhankin selkeästi... tietäisi välttää omissa projekteissa.
Mustaosio on ymmärtääkseni lasia, mutta se aaltoilee oudosti. Jotain rakennuslevyäkin siellä on kait käytetty. Valkoinen taitaa olla ruiskurapattua rakennuslevyä ja elementtien välit on "listattu" jollain nauhalla.
Avatar
tekijänä grendy
#68711
^No on.. Mutta hienon ja jännän näköstä muuten kun asuintalo on vaan toisen rakennuksen päällä :D
Avatar
tekijänä TommiM
#68715
grendy kirjoitti:^No on.. Mutta hienon ja jännän näköstä muuten kun asuintalo on vaan toisen rakennuksen päällä :D
Olisivat vaan saaneet jättää ton tuttifrutti-värityksen pois.
Avatar
tekijänä MindW
#68716
Esikuvaa ei välttämättä ole vaikea etsiä, jää toisaalta todella kauas Le Corbusierin loistokkuudesta.
Kuva
Avatar
tekijänä Kantti
#68722
Väreistä jää halpa ja muovinen tunnelma. Ei hyvä!

Talo talon päälle hyvä ajatuksena, lopputulos on kiinni toteutuksesta. Tuo Fahle hieno, mutta pohjarakennuskin on hieno!
tekijänä ÄmJii
#68727
Matalan osan julkisivu on tukossa joka sivulta, bunkkeri-/muurifiilis ei ole koskaan hyvä.
Kantti kirjoitti:Talo talon päälle hyvä ajatuksena, lopputulos on kiinni toteutuksesta...
Tämä talo talon päälle, yhdistettynä vaakasuoriin suuriin linjoihin, syö korkeusvaikutelman. Yhtenäisellä julkisivulla ja pystysuuntaisilla linjoilla olisi voitu korostaa korkeutta.

Muutenkin julkisivu aivan liian halvan ja mitäänsanomattoman näköinen keskustaan. Toivottavasti lopputulema on havainnekuvia parempi.
Avatar
tekijänä Jarza
#68782
töntsö kirjoitti:Onko noiden rastafarivärien tarkoitus peilata nimeä
Joo ja tuonne katolle on muistaakseni tulossa joku puutarha. Voimme vain kuvitella mitä siellä sit mahdetaan kasvatella. Mut joo, kyllähän tuo aika perseeltä näyttää, en nyt mitään muutakaan sanavalintaa tähän keksi. Kerrosluku aika jees, mutta muuten.... noh, sanotaan nyt vieläkin vaan se perse. Sinänsä kuitenkin mahtavaa, että Oulussa tapahtuuu! Oulu on mulle jotenkin vaan niin perskeleen rakas kaupunki, vaikka sinnekin aikoinaan tulikin muutettua vaan jonkun helvetin muidun takia..

Viimeviikolla kävin exältä hakeen viimesiä kamoja ja näin sit resiinankin harjakorkeudessa. Näytti aika siistiltä oikeestaan. Varsinki sit kun siinä on kaikki neljä, niin kyllähän tuossa on jo jonkun verran munaa! Tai noh, havainnekuvien perusteella julkisivuratkaisut tulee tässäkin tapauksessa näyttämään hivenen perseeltä, mutta eihän se elämä aina mitään vitun lollipoppia ole...
Avatar
tekijänä atr
#68818
Tuosta Uudenkadun puoleisesta korkeasta, ikkunattomasta seinämästä tulee jollain (ankealla) tavalla mieleen Yhdystorni-korttelin 10-kerroksinen talo. No, lopullinen julkisivu nähdään aikanaan..

Kuva

Kuva
Kuva: Wikipedia
Avatar
tekijänä arkkinikkari
#68989
Eikös tuo alaosa ole tavarataloa/ostoskeskusta? Ei niissä yleensäkään ole ikkunoita kuin korkeintaan koristeena, sisätiloissa kaikki seinäpinnat on täytetty hyllyillä.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 30