Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

tekijänä vallzo
#104536
Jos jotain pitäis sirtää niin se olis jättimäinen junavarikko, mutta ei siinäkään niin kiirre ole vielä. Voisi vaikka rakentaa kaksi pienempää varikkoa Espoon ja Vantaan.
tekijänä hmikko
#104804
IS: Nyt rävähti! Tämä suomalainen miljardööri haluaa ostaa entisen Hartwall-areenan

St1:n pääomistaja Mika Anttonen on valmis ostamaan areenan. Jutun mukaan kauppa olisi juridisesti mahdollinen, jos voidaan varmistua siitä, että ostaja ei ole pakotelistalla olevien oligarkkien bulvaani. Anttosen tapauksessa asia lienee tuolta osin selvä, mutta itse epäilen, että asiassa on silti mutkia, kun pitäisi käydä kauppaa pakotelistalla olevien henkilöiden kanssa.
Avatar
tekijänä veka
#104805
^Kauppalehdessä tänään klo 16.28:
Mika Anttonen toppuuttelee intoilua Helsinki-hallin pelastamisesta – ”Voin harkita”

Energiayhtiö St1:n hallituksen puheenjohtaja painottaa, ettei hänellä oikeastaan ole intressiä ostaa Helsinki-hallia, mutta hän katsoo, että sen käyttöön saaminen on erittäin tärkeää. Hallin ollessa kiinni alalla menetetään kymmenien miljoonien eurojen liikevaihto.

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/mika ... 0e99fb254a
Taitavan pelimiehen puheita.
tekijänä hmikko
#105037
IS: Huhut entisen Hartwall-areenan kaupoista kiihtyvät – nyt jysähti pysäyttävä tieto

Lisää klikkiotsikoita ja epämääräisiä juttuja areenan ostamisesta. Epäilen, että myyjän päätös myydä tehdään Kremlissä ja vallan muilla perusteilla kuin liiketaloudellisilla. Pakotesäännösten vaatimukset poikkeusluvalle näyttäisivät täyttyvän ostajan osalta helpostikin, eli se, että ostaja ei ole venäläisten bulvaani ja että hinta on käypä. Suomessa on halukkaita ostajia ja tarpeeksi rahaa käyvän hinnan maksamiseen. Omistajan vaan pitäisi myydä, ja Putinin sisäpiirillä lienee tässä saumassa halua tehdä se pienikin kiusa minkä voivat.
tekijänä hmikko
#107976
HS: Messukeskus laajentuu

Helsingin Messukeskus laajentuu tapahtumatilalla, jonka rakentaminen alkaa keväällä 2026.

Noin 1 500 neliömetrin kokoinen ja lähes 10 metriä korkea tila rakennetaan Messuaukiolle Helsinkiin.

Solar-tilassa voi järjestää muun muassa kongresseja ja seminaareja. Tilaan tulee mahtumaan noin 500–1000 ihmistä.
Suunnittelija Davidsson Tarkela.

Kuva
Avatar
tekijänä veka
#107977
^Jutun alkuperäinen klikkiotsikko Hesarissa oli arvoituksellinen mutta kummallinen: "Messukeskus laajentuu ja luvassa on 'vau-elementtejä', mutta vielä ei tiedetä mitä ne ovat". Sitten joku vissiin heräsi ja poisti siitä loppupään, ja niinpä otsikko on nyt vain ankeasti "Messukeskus laajentuu". Opettavainen tarina muutenkin. Esim. Helsingin Uutisissa vastaavan jutun klikkiotsikko on paljon parempi: "Messukeskus laaajenee - pääovien eteen nousee hehkuva kuutio tuhannelle vieraalle".

Hesarin jutussa vauta etsitään kuution sisältä: "Tilassa tulee olemaan kiinnostavia sisältöjä kaikille aisteille… Esimerkiksi Matkamessuilla tilaan voisi luoda rannan, jolloin lattialla näyttäisi olevan hiekkaa, seinillä meri ja katossa taivas. Tilassa kuuluisi meren aaltojen kohinaa."

Helsingin Uutiset keskittyy kuution hehkuvaan ulkonäköön, josta Hesari ei kirjoita mitään: "Solar on multivisionäärinen tila, jonka monikanavainen kuva- ja äänimaailma ottaa kävijät vastaan. Se rakentuu hahmoltaan vahvojen, näyttöinä toimivien arkkitehtuurielementtien väliin valoisana ja läpinäkyvänä. Ulkoa lähestyttäessä tila hehkuu pimeänä vuodenaikana sisäistä valoa ja toimii ikään kuin Messukeskuksen majakkana, arkkitehti Juho Häikiö luonnehtii tapahtumatilan arkkitehtuuria Messukeskuksen tiedotteessa."

https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/8392813
Avatar
tekijänä Pyöröovi
#107978
Luulin tällaisten hehkuvien lasimajakoiden olevan jo menneisyyttä, mutta vielä on näemmä yritettävä. Ainakin kodittomat häipyvät rakennuksen edustalta pois, jos ei muuta.
Avatar
tekijänä Pyöröovi
#108326
Kiinnostava hanke muun muassa Helsinki Gardenin toteutumisen näkökulmasta. Seagullsin rahoittajatahot ovat olleet pitkään mukana Gardenissa toivoen, että Helsingin jäähalli vapautuisi liki kokonaan Seagullsin käyttöön sisäpalloiluareenaksi. Dettmann valitteli Helsingin päätöksenteon hitautta taannoin Hesarin jutussa (2.6.) ja arvioi rahoittajien joko nielevän tappiot odotellessa Gardenia tai siirtyvän rakentamaan omaa halliaan. En tiedä, onko Pasilan uuden hankkeen takana samoja tahoja, mutta ainakin heidän turhautumiseensa ollaan nyt vastaamassa.

Laajemmin katsottuna areenoita taitaa olla pääkaupunkiseudulle aika sopivasti, jos tämä toteutuu ja Kivistöön saadaan tapahtumakompleksi. Suvilahden kaksi hallia olivat aikamoisia vitsejä jo alun alkaen.
tekijänä hmikko
#108327
^ Helsinki-hallin käynnistys tuntuu oudon tahmaiselta. En tiedä, onko asiasta jotain kunnollista tietoa ollut uutisissa, mutta itse en ainakaan löydä. Kaupat tehtiin helmikuussa ja tuolloin sanottiin, että halli on toimintakunnossa huhtikuussa. Kohta on heinäkuu, eikä tapahtumakalenterissa ole mitään. Toukokuussa Live Nation haki ilmoituksella uusia työntekijöitä areenalle. Kylie Minogue esiintyi juuri Espoon Metrossa. Hän on aikanaan esiintynyt Hartwall-areenassa, ja luulisin, että olisi täyttänyt sen nytkin.

Ymmärrän, että iso aparaatti käynnistyy hitaasti ja vissiin jotain remonttiakin on ollut meneillään, mutta kai nyt pitäis edes ruveta tekemään varauksia tapahtumille jos meinaa tälle vuodelle niitä saada.
Avatar
tekijänä veka
#108328
^Hesarin juttu "Seagullsin areenasta" on aika mystinen tapaus. Netistä ei löydy asiasta muuta tietoa kuin tuo Hesarin juttu. Pienen penkomisen jälkeen ymmärrän asian näin (saatan olla väärässäkin): Tontti lienee edelleen Senaatti-kiinteistöjen omistuksessa. Kilpailutus tarkoittanee sitä, että valtio yrittää myydä tontin ja siitä on nyt käynnissä kilpailutus. Noste kiinteistökehitys Oy näyttäisi olevan nuoremman porukan kiinteistökehitysyhtiö, joka on kehittänyt ostoaikeensa ympärille tämmöisen tarinan ja pari kuvaa. Mitään areenan suunnittelukilpailua ei liene olemassakaan. Onkohan kaupungillakaan kukaan edes kuullut hankkeesta?

Toivottavasti ei ole niin, että Hesarin toimituksessa ovat nyt kesätoimittajat puikoissa ja juttu on lähtenyt ns. lapasesta.
Avatar
tekijänä arkkinikkari
#108329
Ei kai kukaan ole puhunut mistään "areenan suunnittelukilpailusta". Tässä on voimassa oleva asemakaava joka sallii melkein mitä tahansa paitsi asumista, ja senaatti hakee kilpailulla toteutuskelpoista ideaa siitä, mitä siihen voisi tulla. Nyt on valittu finaaliin kaksi potentiaalista hanketta, ja tämä areenahanke on oletettavasti ottanut yhteyttä toimittajiin saadakseen hankkeelle julkisuutta ja julkisuuden kautta sijoittajakiinnostusta.

Siitä minkä kaltainen hanke se toinen finaaliin valittu on ei ole tietoa
tekijänä Kervolainen
#108332
Pyöröovi kirjoitti: 26.06.25 12:50 Laajemmin katsottuna areenoita taitaa olla pääkaupunkiseudulle aika sopivasti, jos tämä toteutuu ja Kivistöön saadaan tapahtumakompleksi. Suvilahden kaksi hallia olivat aikamoisia vitsejä jo alun alkaen.
Edelleen puuttuu UEFA Category 4-tason jalkapallostadion eli parhaimman luokituksen omaava stadion. Tampereeltahan sellainen löytyy. Jos kiinnostaa lukea enemmän Olympiastadionin soveltumattomuudesta jalkapalloilun tapahtumiin, voi käydä lukemassa Futisforumilta katsojien mielipiteitä. Stadion ei ole lainkaan toimiva silloin kun siellä on yli puolet kapasiteetistä käytössä. Vessoja ja myyntipisteitä on aivan liian vähän. Portaat yläkatsomoihin ovat todella jyrkät, liukkaat ja eivät varmasti nykypäivän poistumisturvallisuuskriteerejä täyttäisi. Tukholman esimerkkiä kannattaisi seurata ja rakentaa vähintään 30,000 paikkainen avattavalla katolla varusteltu moderni jalkapallostadion ilman juoksuratoja. Tällöin stadionia voisi käyttää yhtälailla talviaikaan ja konsertteja ympäri vuoden. Ilman tuota kattoa näin pohjoiseen ei kannata isoa stadionia rakentaa.

No, laajemmin mietittynä, kaikki tietenkin hypoteettisesti unissani. Stadion sopisi tuonne Pohjois-Pasilan /Postipuisto akselille, tuosta alueesta saisi synergia-etuja jos kaikki lajit olisivat samalla alueella.
veka, rappaaja, tuomas peukutti tätä