Taloforum.fi

[urbaanin keskustelun mekka] Suomen johtava rakentamisaiheinen valokuvaus- ja keskustelusivusto.

Mikä on Taloforum?

Talot eivät ole kaikki kaikessa. Raideliikenne, puistoalueet ja muut kaupunkikuvalliset projektit saavat aikaan keskustelua täällä.
tekijänä Luukie
#107274
https://yle.fi/a/74-20105940

Turku ottaa vetovastuun lähijunaliikennettä Varsinais-Suomeen valmistelevasta hankkeesta.

Lähtemisestä päätti maanantaina kaupunginhallitus.

Hankkeessa tutkitaan lähijunaliikenteen käynnistämismahdollisuuksia Turusta Tampereen, Salon, Uudenkaupungin ja Naantalin suuntiin. Selvitystä tekemään palkataan yksi työntekijä, jonka tehtävänä on hankkia tietoa päätösten tueksi.

Kaksivuotisen hankkeen kustannusarvio on runsaat 180 000 euroa.
tekijänä erk75
#107296
Ajattelin aikanaan, että Turku ja Tampere saavat säästöjä sekä rakennushankkeessa että kalustohankinnoissa rakentaessaan raitiotiet samaan aikaan molempiin kaupunkeihin.

Sitten kävi kuten kävi ja tällä hetkellä omat fiilikset Turun raitiotiestä ovat kääntyneet vähän sinne negan puolelle; Toisaalta tuntuu, että pusketaan käärmettä pyssyyn eikä suunniteltu (ensimmäinen) reitti tunnu hirveän loogiselta ulkopaikkakuntalaisen näkökulmasta.

Ja toisaalta rahoitus näyttää tässä ajassa hyvin hankalalta - juuri tulleen tiedon mukaan Tampereenkin raitiotien jatkorahoituksesta niistettäisiin valtion osalta lähes puolet, vaikka rata on suunniteltu Pirkkalan puolelle asti (eli ei voida sanoa sen olevan enää vain tamperelaisten oma hanke).

Ehkä siinä kävi niin, että raitiotien jarruttajat onnistuivat Turussa? :(

Lähijunissa Turulla on sen sijaan ihan järjettömän hieno mahdollisuus: ratoja on moneen suuntaan ja vaikka juuri _tällä_ hetkellä niiden vaikutuspiirissä ei asukaan valtavia määriä ihmisiä, Turku kasvaa jatkuvasti ja nyt olisi paikka ohjata asutusta ja työpaikkoja (toimistot, teollisuus, kaupan yksiköt, muut toiminnot) kaavoituksella ratojen varsille.

Rohkeasti vaan jokin 10-15v kehityssuunnitelma tekeille per heti, ja sitten asteittain käyttöönottoa kohti. Ensimmäiset asemat/seisakkeet auki 2030 alkaen ja v.2040 Turun työssäkäyntialueella on tiivis ja toimiva lähijunaverkosto. Aion olla ensimmäisten joukossa matkalla Ugista Turun kautta Piikkiöön! :smt023

Mutta mitä tästä kaikesta tuumaa tärkein sidosryhmä eli turkulaiset?
#107297
erk75 kirjoitti: 22.08.24 22:18 Ajattelin aikanaan, että Turku ja Tampere saavat säästöjä sekä rakennushankkeessa että kalustohankinnoissa rakentaessaan raitiotiet samaan aikaan molempiin kaupunkeihin.

Sitten kävi kuten kävi ja tällä hetkellä omat fiilikset Turun raitiotiestä ovat kääntyneet vähän sinne negan puolelle; Toisaalta tuntuu, että pusketaan käärmettä pyssyyn eikä suunniteltu (ensimmäinen) reitti tunnu hirveän loogiselta ulkopaikkakuntalaisen näkökulmasta.
...
Funktionaalisella loogisuudella on politiikassa hyvin vähän merkitystä, tällä ensimmäisellä reitillä on paljon gryndereiden intohimoja ja sillä on paljon merkitystä. Ne paremmat reitit tulee sitten myöhemmin. Valtio voi toki pistää kapuloita rattaisiin raitiotien suhteen kun rahoitusta aletaan järjestää, mutta kyllä raitiotie on käytännössä jo luvattu toteuttaa.

Asiat menevät niin kuin ne sovitaan, me kansalaiset ei useinkaan tiedetä mitä on sovittu, eikä sitä demokratian uskottavuuden takia myöskään meille kerrota, mutta on ollut jo kauan haistettavissa esim. se, että musiikkatalo ja muutamat muut projektit on sovittu toteuttaa ensin ja nyt ne sitten toteutetaan, olipa se sitten viisasta tai ei. Itse suhtaudun politiikkaan ja äänestämiseen eräiden maailmanmullistusten jälkeen lähinnä sirkushuveina kansalle ja uskon vakaasti, että asiat sovitaan etukäteen kulisseissa ja sitten niistä sopimuksista tietämättömät kansalaiset ja pikkupoliitikot taistelee aivan turhaan ja kuluttaa henkisiä varojaan hukkaan, kun kaikki sitten kuitenkin menee juuri niin kuin on salaisissa pöydissä sovittu.
erk75 tykkää tästä
tekijänä hmikko
#107299
^ Salainen pöytä ei ole niin kovin salainen tai mystinen Turun kokoisessa kaupungissa. Päätökset täytyy viime kädessä saada valtuustossa läpi. 67 valtuutetusta valtapuolue kokoomuksella on 16 paikkaa, eli yksinään se ei mitään päätä. Perinteisesti kokoomus ja demarit ovat keskenään junailleet isoja päätöksiä, eli salainen pöytä on ollut näiden puolueiden keskeisten päättäjien keskustelut. Demareilla tällä hetkellä 13 paikkaa, eli kokdem ei enää ole yhdessäkään enemmistö, vaan vihervasemmisto tarvitaan laajemmin mukaan. Vihreillä on 10 paikkaa, ja sieltä on viime vuosina varmasti ollut mahdollista saada tuki konserttitalolle, ratikalle, kaupunkimaisemmalle kaavoitukselle ym. Tämä on varmasti syy siihen, miksi ratikka ei tullut kuopatuksi takavuosina sitkeästä yrittämisestä huolimatta. Kokdem-klikissä suurilla ikäluokilla, sanotaanko, on ollut hyvät ja luottamukselliset suhteet bussien liikennöitsijöihin. Nyttemmin nämä ikäluokat alkavat olla haudassa, sen lisäksi että puolueiden entinen enemmistöasema on heikentynyt.

Ratikan reitti Kauppatorilta Varissuolle ei ole huono ensinkään, ja se on Itäharjun alueella jopa laitettu oikeaoppisesti keskelle kaavoituksessa olevia uusia asuinkortteleita, eikä Kalevantielle. Sama Linnakaupungissa, missä reittiä on jo rakennettu Kirstinpuistossa. Reitin ongelmat liittyvät juurikin matkakeskukseen, kun sen kautta koukkaaminen keskustassa on korkeuseroista johtuen perin hankalaa. Kuten todettua, matkakeskusta ja varsinkaan sen ajoitusta ei ole nähtävästi ajateltu kunnolla. Näin jälkikäteen melkein sanoisin, että kaukoliikenteen bussit olisi kannattanut siirtää vanhalle päärautatieasemalle eikä päin vastoin. Tilan olisi voinut ottaa nyt vapautuvalta veturitallilta / ratapihalta, mihin on nyt suuniteltu uusi areena.

Tampereellahan keskustelu ratikasta oli sinänsä hyvinkin samankaltaista, ja bussipuolue käytti vähintään yhtä älyvapaita argumentteja kuin Turussa (ks. legendaarinen Sanna Marinin johtama valtuuston kokous, jossa ratikkapäätös syntyi). Tampereella vaan enemmistö kääntyi ratikan kannalle aiemmin kuin Turussa, ja toteutusta lähdettiin sitten vetämään tarmokkaasti.
Kantti, erk75, TurkuCubed tykkää tästä
#107609
Mielenkiintoinen tapaus tuo uuden rakenteilla olevan Kirjalansalmen sillan notkahtaminen. Kovaa on kommentointi molemmissa allaolevissa artikkeleissa, vaikka suurin osa porukasta ei edes ymmärrä mitä on tapahtunut:

https://www.hs.fi/alueet/art-2000010871084.html

https://www.is.fi/turun-seutu/art-2000010871320.html

Itse sillassa ei taida olla mitään vikaa, mutta väliaikainen rakennusaikainen tuenta on pettänyt.

Mutta vaurioittaakohan notkahdus siltakannen rakenteita?

Kyseessä on kuitenkin vinoköysisilta, jossa kansirakenne ei ole itsekantava, vaan se ripustetaan vinoköysien varaan.
Avatar
tekijänä Kantti
#107639
Turun ja Kupittaan välinen ratakatko päättyy joulukuussa 2024. Su 15.12. alkaen ja myös Helsingin ja Turun väliset kaukojunat liikennöidään uudelle Logomon asemalle. Myös Turun sataman junavuorot palaavat ennalleen.

Näin kerrotaan VR:n saitilla "ajankohtaista". Iso asia Turun ja Helsingin väliä pendelöiville ja matkustajasatamaan kulkijoille! Kävin vajaa pari viikkoa sitten katsomassa kun kävelysilta (ja kevyt liikenne) avautui. Ratasilta on ollut valmis jo jonkin aikaa, on odotettu Turun ratapihan ja laiturin valmistumista junaa varten.

Aurajoen länsirannan käytävä ratasillan alta jossa käytävä alkaa olla valmis. Pientä hienosäätiö vielä.
Kuva

Osasta siltaa puuttui vielä kaiteet. Kaiteita asennettiin par´aikaa
Kuva

Kuva

Takana Raunistulan mäkinen omakotialue länsipuolella jokea.
Kuva

Valmis ratasilta odottaa junia Helsingistä. Suora reitti Turun satamaan odottaa. Ja päinvastoin.
Kuva

Alikäytävä näytti ratasillan itäpuolen päässä aika valmiilta, sinne ei vielä kuvanottamisajankohtana päässyt. Nyt jo varmaan pääsee.
Kuva

Kuva

Oikealla väliaikainen kävelysilta puretaan varmasti alta aikayksikön...
Kuva

Kuva

Tästä kulkevat pääsevät Ikituuriin ja sen ohi Halisiin, Halisten sillalle.
Kuva
jfo, Kervolainen, Tlahti ja 4 muuta tykkää tästä
  • 1
  • 59
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63