Xerdoz kirjoitti: ↑27.02.21 20:30
Missään ei suomessa ole edes sitä paria kilometriä yhtenäistä kaupunkia. En kyllä oikeastaan luokittelisi kaupungiksi yhtään aluetta suomessa. Ainoastaa kokoelma erinäisiä rakennuksia siellä täällä arktisen tundran ja epämääräisen ryteikön ympäröimänä.
Jos näin filosofiseksi mennään, niin kaipa koko sivilisaatiomme on vain olematon piste keskellä avaruuden loputonta kylmyyttä. Helsinki on Pohjoismaisessa kontekstissa ihan mallikas kaupunki, vaikka toki meiltä puuttuu todellinen vanha keskusta historiallisista syistä.
Xerdoz kirjoitti: ↑27.02.21 20:30Esimerkki hieman järkevämmästä kaupunkisuunnittelusta voisi olla vaikkapa Toulouse. Löytyy kyllä nurmikenttääkin, mutta ei jokapaikkaa ole jätetty hukkatilaksi. Löytyy myös tiivistä, katuun kiinni rakennettua katunäkymää.
Jotakuinkin Helsingin kokoinen kaupunki.
Toulousen kontekstissa voi mennä vanhemman kaupunkirakenteen ympärille ja nopeasti huomata, että sodan jälkeinen rakentaminen jatkuu lähinnä omakotitalomattona ja muutamina epätasaisina moderneina viritelminä. Uudemmassa rakennuskannassa pensaikkoa riittää yllin kyllin, sillä syystä tai toisesta ihmiset haluavat asua viheralueiden lähellä. Ranskalainen suunnittelu ei valtavasti eroa meikäläisestä tässä suhteessa.
Bonkin tavoin toivoisin samoin korkeusvaihtelua Sompasaaren tavoin. Kulmiin saisi mainiosti 10+ kerroksisia.
Wikipedia: Pyöröovi koostuu usein kolmesta tai neljästä yhteenkiinnitetystä paneelilevystä, jotka pyörivät lieriömäisen kotelon sisällä joko ihmisen voimin tai moottorin avustamana.